REKLAMA

Wola

różne »

 

Bonusy dla pieszych i rowerzystów - projekt dla Mirowa

  24 marca 2015

alt='Bonusy dla pieszych i rowerzystów - projekt dla Mirowa'
Azyl dla pieszych to najtańsze rozwiązanie poprawiające bezpieczeństwo.
źródło: ZDM

Azyle dla pieszych na rogu Chłodnej i Żelaznej, Przyokopowa i Łucka dwukierunkowe dla rowerów? Przedstawiamy kolejny projekt do budżetu partycypacyjnego.

REKLAMA

Na Mirowie jest obecnie pół ulicy przyjaznej pieszym (wyremontowany odcinek Chłodnej) i... zero ulic, którymi bezpiecznie mogą jeździć rowerzyści (chyba, że zaliczymy do osiedla Prostą). Poza tym mirowska rzeczywistość jest smutna: chodniki można podzielić na połamane i zastawione przez samochody, zaś rowerzyści - z braku jakiejkolwiek infrastruktury - zazwyczaj wolą jechać między pieszymi, niż w towarzystwie samochodów. To zadziwiające, zważywszy że właśnie na Mirowie mieści się siedziba Zarządu Transportu Miejskiego a zagęszczenie stacji Veturilo jest tu niemal tak duże, jak w Śródmieściu.

Aleksander Buczyński proponuje, by wykorzystać 132 tys. zł z budżetu partycypacyjnego na poprawienie warunków ruchu pieszych i rowerzystów. Jak? Na cztery sposoby.

Po pierwsze: projekt zakłada budowę azyli dla pieszych na skrzyżowaniach Chłodnej z Wronią oraz na Żelaznej między Łucką a Pereca. Na wymienionych przejściach Chłodna i Żelazna są wyjątkowo szerokie a jeden azyl za 5 tys. zł wyraźnie poprawia bezpieczeństwo pieszych, chcących przejść przez jezdnię.

Po drugie: przeniesienie parkowania na niewyremontowanym odcinku Chłodnej z chodników na jezdnię.

- Chłodna ma bardzo szeroką jezdnię, jak na ulicę lokalną i nie ma uzasadnienia, by samochody parkowały na chodniku - zauważa projektodawca. - Na zmodernizowanym odcinku jezdnia została już zwężona, co widać przy skrzyżowaniu z ul. Żelazną.

Po trzecie: wytyczenie pasów rowerowych na Grzybowskiej między al. Jana Pawła II a Towarową. W alei powstaje właśnie droga rowerowa, więc takie pasy połączyłyby Mirów z jednym z głównych szlaków rowerowych północ-południe, biegnącym przez Śródmieście. Pasy rowerowe byłyby jednokierunkowe i miały szerokość 1 metra.

Po czwarte: umożliwić rowerom jazdę w obu kierunkach na wybranych jezdniach jednokierunkowych. To rozwiązanie powszechnie stosowane np. w Gdańsku, zdecydowanie poprawiające warunki jazdy rowerem i - wbrew opinii wielu kierowców - bardzo bezpieczne (jest kontakt wzrokowy z jadącym z naprzeciwka rowerzystą). Projektodawca wytypował następujące ulice: Platynową, Chmielną (od wjazdu na parking przy Miedzianej do Żelaznej), Sienną (od Twardej do Żelaznej), Łucką (od Żelaznej do Wroniej), Waliców (od Grzybowskiej do Krochmalnej), Krochmalną (od al. Jana Pawła II do Waliców) i Przyokopową (od Grzybowskiej do Hrubieszowskiej). Po zamontowaniu pod zakazami wjazdu tabliczek "nie dotyczy rowerów" można byłoby wygodnie dojechać jednośladem np. do Muzeum Powstania Warszawskiego.

Głosowanie nad przyszłorocznym budżetem partycypacyjnym odbędzie się w czerwcu.

Dominik Gadomski

 

REKLAMA

Komentarze (3)

# Robert

27.03.2015 07:11

Pasy rowerowe powinny mieć szerokość 1,5 m, nie 1 m.

# Mirka

29.03.2015 21:10

IMirów leży między al. Jerozolimskimi, al. Solidarności, Jana Pawła i Towarową. Prostą więc "zaliczymy" do niego niechybnie, panie słoiku...

# Dominik_Gadomski

10.07.2015 17:08

@Robert
Dziękuję za uwagę, to była literówka. W wersji wydrukowanej w "Echu na Woli" było już prawidłowo.
@Mirka
Urodziłem się na Mirowie na wiele lat przed wymyśleniem podziału MSI i uważałem zawsze, że granicami naszej dzielnicy są Towarowa, Świerczewskiego i Marszałkowska z południową granicą "płynną", bo w okolicy Grzybowskiej, Prostej i Twardej były puste obszary. Proszę zobaczyć, jak opisują Mirów mieszkańcy na stronie mirow.waw.pl, jest tam nawet mapa. Nie znam nikogo zgadzającego się z opinią, że Aleje i Marchlewskiego to granice Mirowa...

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025