Bój o przyszłość parku
3 lipca 2009
Część mieszkańców okolic parku Górczewska protestuje przeciwko planowanym zmianom na tym terenie. Pragną, aby park pozostał jaki jest - bez nowych alejek, wybiegów dla psów, fontann czy balonów na uwięzi.
Mieszkańcy uważają, że w wyniku wybudowania w centrum parku amfiteatru z placem, ogromnym parkingiem i szerokimi drogami dojazdowymi do amfiteatru, powierzchnia zieleni została znacznie i bezpowrotnie uszczuplona. Apelują o wstrzy-manie wydawania dalszych kwot na inwestycje w parku do czasu skonsultowania ich z mieszkańcami. Ich zdaniem najlepszym rozwiązaniem są duże połacie trawy, ponieważ można je wielorako wykorzystać. - Zastępowanie trawy obiektami, które mogą być wykorzystane tylko na jeden sposób, wymagają ogrodzenia i są pokryte sztuczną nawierzchnią, jest sprzeczne z oczekiwaniami mieszkańców i stanowi mar-notrawstwo terenu i społecznych pieniędzy - mówią. Protestują także przeciwko wycince drzew w parku. - Jeśli korzenie drzewa naruszają chodnik, to należy raczej podnieść chodnik, a nie ścinać drzewo, które mogłoby być pomnikiem przyrody - przykład: piękna i zdrowa topola od strony ulicy Karabeli o średnicy 130 cm. Uzna-nie zadrzewień topolowych na terenie parku jako bezwartościowych (samosiewów) i nietrwałych, budzi nasze zdumienie. Faktem jest, że drzewa posadzone przez wła-dze dzielnicy w większości uschły, a topole trwają pomimo silnych wiatrów i braku podlewania w upały - przekonują. Co proponują? Uzupełnienie drzew, krzewów, by-lin oraz zapewnienie ławek w cieniu i zadaszonych altanek.
Zabrakło pieniędzy
Ratusz uspokaja - póki co w parku Górczewska niewiele się zmieni. Planowane in-westycje są czasowo wstrzymane ze względu na brak środków w budżecie. W par-ku pojawią się tylko nowe alejki i zieleń. Alejki nie będą jednak betonowe - czego obawiali się protestujący mieszkańcy. Na razie nie wiadomo, kiedy dzielnica wróci do projektu przebudowy parku. - Brakuje na ten cel pieniędzy i nie sądzę, by w do-bie kryzysu szybko się znalazły. Jedno mogę obiecać - kiedy tylko pojawią się środki na park, skonsultujemy projekt z mieszkańcami. Nie wszyscy są przeciwni jego renowacji - zdania na ten temat są podzielone. Będziemy musieli przeprowa-dzić szerokie konsultacje społeczne w tej kwestii - mówi rzecznik bemowskiego urzędu Krzysztof Zygrzak.Protestujący utworzyli nawet specjalną stronę www.parkgorczewska.za.pl, na której można m.in. śledzić ich działania oraz podyskutować na forum. Dostępne są tu również wszystkie pisma dotyczące rozbudowy parku, a kierowane do różnych instytucji.
Zdaniem niektórych przeciwko przebudowie parku protestuje nieliczna grupa mieszkańców, która z przyczyn niezrozumiałych dla reszty chce doprowadzić do zdziczenia tego miejsca.
Jak projekt przebudowy parku oceniają czytelnicy "Echa"? Czekamy na opinie pod nr telefonu 022 392-08-30.
Agnieszka Pająk-Czech