Trawa nie ma kiedy się zregenerować. Trening za treningiem przy Blokowej
13 maja 2024
Piłkarze korzystający z boiska z naturalną trawą przy ul. Blokowej 3 mają problem z nierównościami i ubytkami murawy. Jak się dowiadujemy Ośrodek Sportu i Rekreacji dwoi się i troi, aby utrzymać ją w odpowiednim stanie, jednak obłożenie treningami piłkarskimi jest tak duże, że trawa nie ma kiedy odpocząć. Czy jest szansa na poprawę sytuacji?
- Użytkownicy boiska z naturalną trawą przy ul. Blokowej zgłaszają problem nierówności nawierzchni i istniejących braków w murawie. W związku z tym proszę o przekazanie informacji, w jakich okresach w ciągu roku możliwe jest użytkowanie tego boiska? Ile godzin w ciągu tygodnia może być użytkowane zgodnie z wytycznymi i w jakim stopniu jest eksploatowane? Jakie działania są podejmowane, aby utrzymywać je w dobrym stanie? - dopytuje radny Marcin Skłodowski.
OSiR robi, co może
Boisko przy Blokowej 3 jest dostępne od kwietnia do czerwca oraz od września do połowy listopada. W wakacje i w okresie zimowym nie odbywają się na nim treningi, ani żadne mecze. Jest wówczas zamknięte ze względu na prowadzone w tym czasie zabiegi pielęgnacyjne murawy.
- Pracownicy OSiR systematycznie wykonują drobne zabiegi pielęgnacyjne, takie jak wyrównywanie płyty boiska i dosiew ubytków. Pomimo intensywnej eksploatacji boisko nie wykazuje znaczących nierówności, tym bardziej że jest wyłączone z użytku w czasie intensywnych opadów, kiedy nawierzchnia może ulec uszkodzeniu - wyjaśnia Jacek Pużuk i przekonuje, że o jakości prac prowadzonych na płycie boiska świadczy corocznie odnawiana licencja Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej.
Sztuczna murawa zamiast naturalnej?
Pewnym rozwiązaniem problemów byłaby zamiana boiska z naturalną murawą na plac ze sztuczną nawierzchnią, jednak na przeszkodzie stoi miejscowy plan zagospodarowania.
- Jest to proces, który trwa. Od radnych i samorządu zależy, kiedy będzie można przeprowadzić taką inwestycję. Obecnie minimalna powierzchnia terenów zielonych wynosi na tej działce 80% i stanowi ją trawa na płycie tego boiska. Ponieważ sztuczna nawierzchnia nie jest terenem zielonym, nie spełnia wymogów miejscowego planu zagospodarowania. Mając na uwadze potrzeby oraz ograniczenia wynikające z posiadania naturalnego boiska, taka inwestycja byłaby wskazana, bo dzięki niej mielibyśmy boisko dostępne przez cały rok, 24 godziny na dobę. Sztuczna trawa ma to do siebie, że jest idealnie gładka i nie zużywa się w takim stopniu, jak naturalna - wyjaśnia Jacek Pużuk i przyznaje, że utrzymanie murawy w dobrym stanie przy pięciu klubach, które naprzemiennie trenują na tej płycie na co dzień i dodatkowo rozgrywają swoje mecze w weekendy, jest niezmiernie trudne.
Przy Blokowej pojawi się nowe boisko
Są też dobre wieści - asfaltowy plac przy płycie głównej wkrótce zniknie. Mniejsze boisko treningowe przy Blokowej, które trzykrotnie i bezskutecznie startowało w ramach inwestycyjnego wyścigu w budżecie obywatelskim, doczeka się realizacji jeszcze w tym roku.
- Obecnie likwidujemy jeden z asfaltowych placów i zrobimy tam boisko ze sztuczną trawą. Dostaliśmy na ten cel 1,8 mln zł od dzielnicy. Nie będzie to pełnowymiarowe boisko piłkarskie, ale do treningów się przyda i zapewne będzie odciążeniem dla obleganej płyty głównej na tym obiekcie. Ponadto planujemy założyć na tym placu halę pneumatyczną, więc będzie można prowadzić tam całoroczne treningi - informuje Jacek Pużuk.
DB