REKLAMA

Targówek

sport »

 

Trawa nie ma kiedy się zregenerować. Trening za treningiem przy Blokowej

  13 maja 2024

alt='Trawa nie ma kiedy się zregenerować. Trening za treningiem przy Blokowej'
źródło: Facebook/Renata Kaznowska - Wiceprezydent m.st. Warszawy

Piłkarze korzystający z boiska z naturalną trawą przy ul. Blokowej 3 mają problem z nierównościami i ubytkami murawy. Jak się dowiadujemy Ośrodek Sportu i Rekreacji dwoi się i troi, aby utrzymać ją w odpowiednim stanie, jednak obłożenie treningami piłkarskimi jest tak duże, że trawa nie ma kiedy odpocząć. Czy jest szansa na poprawę sytuacji?

REKLAMA

- Użytkownicy boiska z naturalną trawą przy ul. Blokowej zgłaszają problem nierówności nawierzchni i istniejących braków w murawie. W związku z tym proszę o przekazanie informacji, w jakich okresach w ciągu roku możliwe jest użytkowanie tego boiska? Ile godzin w ciągu tygodnia może być użytkowane zgodnie z wytycznymi i w jakim stopniu jest eksploatowane? Jakie działania są podejmowane, aby utrzymywać je w dobrym stanie? - dopytuje radny Marcin Skłodowski.

OSiR robi, co może

Boisko przy Blokowej 3 jest dostępne od kwietnia do czerwca oraz od września do połowy listopada. W wakacje i w okresie zimowym nie odbywają się na nim treningi, ani żadne mecze. Jest wówczas zamknięte ze względu na prowadzone w tym czasie zabiegi pielęgnacyjne murawy.

- Pracownicy OSiR systematycznie wykonują drobne zabiegi pielęgnacyjne, takie jak wyrównywanie płyty boiska i dosiew ubytków. Pomimo intensywnej eksploatacji boisko nie wykazuje znaczących nierówności, tym bardziej że jest wyłączone z użytku w czasie intensywnych opadów, kiedy nawierzchnia może ulec uszkodzeniu - wyjaśnia Jacek Pużuk i przekonuje, że o jakości prac prowadzonych na płycie boiska świadczy corocznie odnawiana licencja Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej.

Zapraszamy na zakupy

Sztuczna murawa zamiast naturalnej?

Pewnym rozwiązaniem problemów byłaby zamiana boiska z naturalną murawą na plac ze sztuczną nawierzchnią, jednak na przeszkodzie stoi miejscowy plan zagospodarowania.

- Jest to proces, który trwa. Od radnych i samorządu zależy, kiedy będzie można przeprowadzić taką inwestycję. Obecnie minimalna powierzchnia terenów zielonych wynosi na tej działce 80% i stanowi ją trawa na płycie tego boiska. Ponieważ sztuczna nawierzchnia nie jest terenem zielonym, nie spełnia wymogów miejscowego planu zagospodarowania. Mając na uwadze potrzeby oraz ograniczenia wynikające z posiadania naturalnego boiska, taka inwestycja byłaby wskazana, bo dzięki niej mielibyśmy boisko dostępne przez cały rok, 24 godziny na dobę. Sztuczna trawa ma to do siebie, że jest idealnie gładka i nie zużywa się w takim stopniu, jak naturalna - wyjaśnia Jacek Pużuk i przyznaje, że utrzymanie murawy w dobrym stanie przy pięciu klubach, które naprzemiennie trenują na tej płycie na co dzień i dodatkowo rozgrywają swoje mecze w weekendy, jest niezmiernie trudne.

REKLAMA

Przy Blokowej pojawi się nowe boisko

Są też dobre wieści - asfaltowy plac przy płycie głównej wkrótce zniknie. Mniejsze boisko treningowe przy Blokowej, które trzykrotnie i bezskutecznie startowało w ramach inwestycyjnego wyścigu w budżecie obywatelskim, doczeka się realizacji jeszcze w tym roku.

- Obecnie likwidujemy jeden z asfaltowych placów i zrobimy tam boisko ze sztuczną trawą. Dostaliśmy na ten cel 1,8 mln zł od dzielnicy. Nie będzie to pełnowymiarowe boisko piłkarskie, ale do treningów się przyda i zapewne będzie odciążeniem dla obleganej płyty głównej na tym obiekcie. Ponadto planujemy założyć na tym placu halę pneumatyczną, więc będzie można prowadzić tam całoroczne treningi - informuje Jacek Pużuk.

DB

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

City Break
City Break

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy