Bez kasy dla dzieci i młodzieży
23 listopada 2007
Wielu mieszkańców Targówka nie ma pojęcia o bezpłatnych zajęciach organizowanych na terenie dzielnicy.
Urząd dzielnicy skoncentrował się przede wszystkim na sporcie. "Otwarte obiekty sportowe" - jest to program skierowany do dzieci i młodzieży z całej War-szawy i realizowany jest we wszystkich dzielnicach. Wybrana szkoła przez cały ty-dzień w godzinach popołudniowych prowadzi zajęcia z jednej dyscypliny sportowej, uczestnictwo jest bezpłatne. Należy tylko okazać legitymację szkolną.
"Programowe zajęcia pozalekcyjne" - są skierowane głównie do uczniów z da-nej placówki szkolnej w formie dodatkowych SKS-ów.
"Od zabawy do sportu" - dla dzieci z klas I-III (danej szkoły) - zajęcia sporto-we są uzupełnieniem godzin wychowania fizycznego w klasach nauczania począt-kowego (zajęcia są zamknięte).
Więcej informacji na stronie urzędu www.targowek.waw.pl.
Spółdzielczy Dom Kultury Jowisz mieszczący się przy Chodeckiej 4 organizuje bezpłatne zajęcia plastyczne dla dzieci od czwartego roku życia. Można się tu zapi-sać na zajęcia manualne (również bezpłatne), gdzie wykonuje się m.in. wyroby ze skóry, modelowanie z masy solnej. Można też nauczyć się haftować i szydełkowa-nia. Są jeszcze zajęcia teatralne dla dzieci ze szkół podstawowych oraz gimnazjum. Codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 8-20 Dom Kultury udostępnia stół do tenisa stołowego.
Ci, którzy są zainteresowani takimi zajęciami mogą skontaktować się tele-fonicznie 022 674-60-62 lub drogą mailową biuro@sdkjowisz.waw.pl.
Dom Kultury Zacisze przy Blokowej 1 również oferuje wiele bezpłatnych zajęć. Stworzony tu został zespół wokalno-taneczny Abrakadabra dla dzieci w wieku 6-12 lat. Ci, którzy lubią śpiewać i tańczyć mogą liczyć na świetną zabawę. Ich praca zawsze jest wieńczona występem przed publicznością.
Dla młodzieży w DK Zacisze powstało studio piosenki. Tutaj odbywają się ćwi-czenia zespołowe nad emisją głosu, interpretacji, dykcji i aranżacji piosenek. Wszyscy uczestnicy biorą udział w koncertach i wszelkiego rodzaju przeglądach. Je-żeli ktoś lubi pieśni klasyczne i rozrywkowe może wstąpić do grupy Cantatrici.
Dla dzieci w wieku 6-12 lat został założony Teatrzyk Pinokio. Mali aktorzy biorą udział w przeglądach teatralnych i przedstawieniach.
Dla nieco starszych proponujemy wstąpienie do Teatru Graf. Odbywają się tu-taj warsztaty dla młodzieży w wieku 13-15 lat. Teatr skupia się na scenkach rodza-jowych oraz realizacji różnych pomysłów.
Z Domem Kultury Zacisze można skontaktować się pod tel. 022 679-84-69 lub mailowo: dk@zacisze.waw.pl.
Dom Kultury Świt (ul. Wysockiego 11) proponuje zajęcia Chóru Avetki, w któ-rych mogą brać udział dzieci i młodzież. Wykonuje się utwory klasyczne i współ-czesne. Kontakt telefoniczny 022 811-01-05 lub 811-04-24. Można również odwiedzić stronę internetową www.dkswit.com.pl.
Sporą ofertę ma Parafia św. Marka Ewangelisty na Zamiejskiej 6. Został tu stworzony Parafialny Klub Sportowy Św. Marek, gdzie wyrabia się umiejętności gry zespołowej. Bardzo często klub bierze udział w licznych turniejach piłki nożnej.
Dla tych, którzy lubią występować przed publicznością parafia stworzyła Teatr Dziecięcy Raj. Nie ma żadnych przesłuchań czy eliminacji. Przyjmowane są wszys-tkie dzieci. Przygotowuje się trzy, cztery premiery w roku. Warto wspomnieć, że teatr zdobył już kilka nagród na festiwalach i przeglądach w Warszawie.
Dzieci, które kochają śpiewać znajdą swoje miejsce w Scholi Dziecięcej, aby przygotowywać koncerty i przedstawienia muzyczne.
Dodatkowo parafia prowadzi świetlicę, w której można uzyskać pomoc przy odrabianiu lekcji lub wyrównać braki w nauce. W świetlicy prowadzone są zajęcia plastyczne, teatralne czy origami. Często organizowane są również imprezy oko-licznościowe, konkursy i wyjścia do teatru. Zainteresowani mogą zgłaszać się oso-biście lub zadzwonić pod nr 022 679-03-72.
Jak widać bezpłatnych zajęć dla dzieci i młodzieży jest naprawdę sporo. Z pew-nością nie udało się zebrać wszystkich informacji. Niestety danych na temat bez-płatnej oferty dla dzieci nie ma nawet urząd dzielnicy. A szkoda. Takie informacje powinny być stale dostępne na stronie Targówka. Prosimy pominięte tu kluby i ośrodki o przesłanie swoich propozycji. Podamy je w kolejnych wydaniach.
APC