REKLAMA

Wola

historia »

 

"Bestie w ludzkiej skórze". Na Woli mordowali nawet dzieci

  19 sierpnia 2021

alt='"Bestie w ludzkiej skórze". Na Woli mordowali nawet dzieci'
Grupa szturmowa Dirlewangera.
źródło: Bundesarchiv Bild, koloryzacja Mikołaj Kaczmarek

Pacyfikujący powstanie warszawskie pułk SS pod dowództwem Oskara Dirlewangera odznaczał się wyjątkowym barbarzyństwem, mordując i gwałcąc tysiące cywilów i żołnierzy.

REKLAMA

Przy okazji rocznicy rzezi Woli z 1944 roku Instytut Pamięci Narodowej pisze o oddziałach pacyfikujących dzielnicę w krótkim artykule pod wymownym tytułem "Bestie w ludzkiej skórze".

Kim był Oskar Dirlewanger?

- Oskar Dirlewanger był uważany za jednego z największych sadystów w SS - pisze IPN. - Nawet towarzysze broni i przełożeni nim pogardzali. Jako dowódca specjalnej jednostki karnej SS do zwalczania partyzantów był odpowiedzialny za liczne zbrodnie wojenne popełnione w okupowanej Polsce, Białorusi i Słowacji. Po stłumieniu powstania warszawskiego dostał awans i został odznaczony przez gen. Reinefartha Krzyżem Rycerskim Żelaznego Krzyża "w uznaniu umiejętności taktycznych, zimnej krwi, męstwa [...] Dirlewanger zawsze walczył w pierwszym szeregu, dając tym samym przykład osobistej odwagi". W 1945 roku został pobity na śmierć przez strażników w Areszcie Wschodnim w Altshausen.

Pod koniec II wojny światowej Dirlewanger stał na czele 36 Dywizji Grenadierów, którą ochrzczono... jego własnym nazwiskiem. Jednostka była złożona przede wszystkim z kryminalistów rekrutowanych w niemieckich więzieniach i obozach koncentracyjnych. Dokonała niezliczonych zbrodni wojennych na tyłach frontu wschodniego, odznaczając się przy tym wyjątkowym okrucieństwem.

Kup bilet

Dirlewangerowcy w Warszawie

- Część dirlewangerowców pojawiła się w Warszawie 4 sierpnia 1944 roku - czytamy w tekście IPN. - Działając w ramach policyjnej grupy operacyjnej dowodzonej przez Heinza Reinefartha uczestniczyli w natarciu poprzez Wolę w kierunku pl. Piłsudskiego. Wykazywali się szczególnym okrucieństwem wobec ludności cywilnej. Rabowali, gwałcili i zabijali wszystkich bez wyjątku: kobiety, dzieci, rannych, personel szpitali czy żołnierzy AK. Znane są relacje mówiące, że używali kobiet i dzieci jako żywych tarcz. Pędzili ofiary przed swoimi szeregami w czasie natarcia bądź sadzali je na pancerzach czołgów.

Szacuje się, że tylko 5 sierpnia, w apogeum rzezi Woli, formacja Dirlewangera zamordowała na odcinku około pół kilometra zdobytego terenu prawie 13 tysięcy cywilów. Następnie jednostka wzięła udział w walkach na Starym Mieście, w Śródmieściu, na Powiślu i Czerniakowie. Szacuje się, że do końca września 1944 roku ludzie Dirlewangera wymordowali około 30 tysięcy warszawiaków, w tym dzieci.

REKLAMA

Dalsze losy SS Dirlewanger

Jakie straty ponieśli dirlewangerowcy w Warszawie? Bardzo trudno jest to oszacować, ponieważ do dziś nie wiadomo, ilu żołnierzy dywizji uczestniczyło w walkach. Większość świeżo przybyłych z obozów czy więzień rekrutów z braku czasu nie została odnotowana w rejestrach. Niektórzy ginęli już pierwszego dnia walki.

- Wbrew powszechnie panującej opinii byli bardzo dobrze wyszkoleni, szczególnie trzon jednostki złożony z byłych kłusowników - pisze IPN. - Mieli olbrzymie doświadczenie wyniesione z walk antypartyzanckich na Białorusi. Potwierdzają to zresztą powstańcy, m.in. gen. Brochwicz-Lewiński "Gryf", który opisuje starcia na cmentarzu na Woli. Po stłumieniu powstania brygada walczyła na Słowacji i Węgrzech. W toku dalszych walk na terenie Niemiec jednostka znalazła się w kotle pod miejscowością Halbe i została rozbita.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# sad

23.08.2021 00:00

Zbrodnie niemieckie nie zostaly odkupione. Kiedys powstanie kosciej.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025