Bemowo w roku 2015: Dwanaście najważniejszych tematów
31 grudnia 2015
Kończący się rok na Bemowie upłynął pod znakiem samorządowej wojny między "folwarkiem" a "bufetem". Historię starć można prześledzić na naszym portalu internetowym, natomiast w poniższym tekście zajmijmy się innymi tematami...
Putin na ratuszu
Gwoli pamięci tylko: po ubiegłorocznych wyborach władzę w dzielnicy zaczęli sprawować zwolennicy byłego wiceprezydenta Warszawy i długoletniego burmistrza Bemowa Jarosława Dąbrowskiego. Nie spodobało się to prezydent Hannie Gronkiewicz-Waltz, która wysłała do bemowskiego ratusza swoich pełnomocników, odmawiając pełnomocnictw wybranemu przez radę dzielnicy zarządowi. W odpowiedzi "folwark" wywiesił na ratuszu podobiznę prezydent sąsiadującą z twarzą Władymira Putina. Ostatecznie Krzysztof Zygrzak został pozbawiony stanowiska we wrześniu, a rządy w dzielnicy rozpoczął Marek Lipiński.
Przebudowana Powstańców
Wiosną zakończyły się prace na Powstańców Śląskich. Trwały rok, wybudowano w tym czasie drugą jezdnię z dwoma pasami ruchu i przedłużono linię tramwajową. W lutym na dłuższe tory wyjechała linia 11, na początku kwietnia - 28, która z osiedla Górczewska jeździ Górczewską, Powstańców Śląskich, al. Reymonta i Broniewskiego do Dworca Wschodniego. Na swoje trasy wróciły autobusy dotąd jeżdżące objazdami - E2, 122, 129 i 171.
A propos - Tramwaje Warszawskie organizowały konsultacje dotyczące "linii jelonkowskiej", czyli powrotu tramwajów na Kasprzaka. Dzięki temu Bemowo miałoby lepszy dojazd do ronda Daszyńskiego. I tak będzie - najpóźniej w 2020 tramwaje pojadą Połczyńską i Redutową w kierunku metra. Tramwaj będzie szybszy od autobusu, jeśli tylko na Połczyńskiej zostanie wprowadzony priorytet dla transportu szynowego.
Bemowo nie będzie mieć centrum lokalnego
Teraz nieco kultury - miasto wdraża program warszawskich centrów lokalnych. W dzielnicach mogą powstać miejsca skupiające lokalną aktywność kulturalną - na dziesięć lokalizacji przeznaczono 50 milionów złotych. Bemowo zgłosiło do rewitalizacji Karuzelę i plac Kasztelański. Obie lokalizacje zostały zaakceptowane przez władze miasta. Modernizacji nie będzie.
Nowolazurowa coraz dłuższa
W lipcu podpisano umowy na budowę kolejnego odcinka Nowolazurowej - między Połczyńską a skrzyżowaniem Lazurowej z Szeligowską. Prace ruszyły we wrześniu, w październiku za to skończyły się na odcinku między Połczyńską a Chróścicikiego. Najprawdopodobniej jeszcze w tym miesiącu będzie gotowe połączenie Połczyńskiej ze skrzyżowaniem Szeligowskiej, Lazurowej i Sterniczej. Docelowo ulica ma połączyć Włochy, Ursus i Bemowo. Gdy zostanie w pełni zrealizowana, trasa będzie przebiegać od Alej Jerozolimskich do Połczyńskiej i dalej śladem obecnej Lazurowej do alei Obrońców Grodna. W planach jest też wiadukt nad Górczewską w ciągu Lazurowej i przejście podziemne na wysokości ul. Narwik, a miejscami nawet siedem pasów ruchu.
Droga na Górce
Wygląda na to, że wieloletnie zabiegi o połączenie Wola Parku i Górc wreszcie przynoszą skutek - prawdopodobnie latem będą gotowe schody prowadzące z Grodkowskiej i Budy na wiadukt nad torami kolejowymi, dzięki czemu mieszkańcy będą mieli bliżej do centrum handlowego i na przystanki autobusowe. A przy okazji będzie bezpieczniej, bo - teoretycznie - zniknie dzikie przejście przez szyny. Umowę na wykonanie przejścia popisano w tym roku.
Metro na Bemowie? "Po 2022"
Choć na samo Bemowo II linia metra jeszcze nie dotarła i długo zapewne nie dotrze, to jednak uruchomienie odcinka wolskiego nieco zmieniło komunikację w dzielnicy. Po otwarciu stacji metra Rondo Daszyńskiego mieszkańcy Jelonek dostali linię autobusową E-5, jednak kosztem zmniejszenia częstotliwości 105. Prace nad przedłużaniem metra w kierunku Bemowa rozpoczną się - najwcześniej! - w 2017 roku. Kiedy koniec? Znając tempo w stolicy jest szansa, że nasze dzieci doczekają.
Pełczyńskiego na nowo
We wrześniu otwarto odcinek Pełczyńskiego, na którym prace trwały od zeszłego roku. Wcześniej nie można było przebić się do Powstańców z prozaicznego powodu - kłopotów z wykupem gruntów. Ostatecznie ulica została wykończona, z wyniesionymi przejściami dla pieszych, wąskimi chodnikami z kostki i dziwnie wyznaczonymi miejscami do parkowania: raz równolegle, raz prostopadle. Po otwarciu pojawiły się głosy mieszkańców, że warto byłoby puścić tędy mały autobus dowozowy. Ale ZTM takowego nie planuje. Może to i dobrze - uliczka jest naprawdę wąska...
Operacja plastyczna na parku Górczewska
Nie ma się co czarować - park na Jelonkach wygląda smutno. Dziurawe alejki, przy których stoją ławki i śmietniki, przy amfiteatrze - smętne stragany z tandetą. Tej jesieni park przeszedł lifting - ścieżki i ławki naprawiono. W przyszłym roku pojawi się kącik malucha z altanką, boisko do bocce, asfaltowy plac zabaw, przenośne boisko do ringo i siatkówki, hamaki i siedzisko dla dzieci do lat 3 na jednej z huśtawek. Przybędzie także drzew.
Szkoła na Lazurowej - coraz bliżej
W sierpniu pojawiła się informacja, że stołeczny ratusz przekaże Bemowu 35 milionów złotych na budowę nowej szkoły podstawowej przy ulicy Lazurowej na Grotach oraz 14,5 mln na modernizację placówki przy Irzykowskiego. O budowę szkoły przy Lazurowej na jednej z sesji pokłócili się dzielnicowi radni. Opozycji nie podobała się lokalizacja - skrzyżowanie Lazurowej i al. Obrońców Grodna to według nich zbyt daleko dla dzieci i rodzice musieliby je zawozić tam samochodami. Uważali, że lepsze miejsce dla placówki to rejon ul. Batalionów Chłopskich. Zdaniem poprzedniego zarządu to jednak jedyna na Grotach działka o tak dużej powierzchni, która należy do miasta i na której można zbudować nową szkołę bez dokupywania gruntów. Budowa nowej placówki potrwa dwa lata. O ile nowy zarząd nie zmieni tych planów na inną lokalizację.
Szósta parafia na Bemowie
Do pięciu bemowskich parafii dołączyła w tym roku szósta - jej patronem jest święty Jan Paweł II. Należą do niej katolicy mieszkający tylko przy kilku ulicach: Księcia Bolesława, Osmańczyka, Rosy Bailly, Oławskiej, części Widawskiej i Wolfkego oraz oczywiście całej Obrońców Tobruku. Trwa budowa kościoła, domu parafialnego oraz Centrum Rodziny im. św. Jana Pawła II.
Koniec Bemowo Bike
Pierwszy w Warszawie system roweru publicznego (Bemowo Bike) przestał istnieć. To efekt walki politycznej w ratuszu, bo ktoś musiał ogłosić przetarg na uruchomienie i utrzymanie stacji. A że z jednej strony burmistrz Zygrzak nie cieszył się uznaniem prezydent miasta a jej pełnomocnik nie otrzymał w tej sprawie dyspozycji - system upadł. Zlikwidowano dziesięć stacji rowerowych, zostały cztery - przy ratuszu, na pętli Osiedle Górczewska, na skrzyżowaniu Powstańców Śląskich z Radiową i obok Galerii Bemowo. Czy w ich miejsce pojawi się system Veturilo? Pewnie tak, ale nadal nie wiadomo kiedy. Najwcześniej w 2017 roku.
Grot wyremontowany
Po kilku latach utrudnień most Grota - najbardziej obciążona przeprawa mostowa w Polsce - został poszerzony i otwarty dla ruchu. Co prawda najbardziej cieszą się zeń mieszkańcy prawego brzegu, ale i bemowianie mogą odetchnąć - po otwarciu na pewno zmniejszyła się liczba samochodów jeżdżących tranzytem przez dzielnicę. Zwłaszcza że Trasa AK ciągnie się teraz szerokim pasem od Marek aż po bemowskie opłotki.
Lodowisko nieco przesunięte
No i dobra wiadomość na koniec. Mimo zawirowań urzędniczych (kto pamięta ubiegłoroczne "nocne" wylewanie tafli lodowiska?) i przenosin o kilkadziesiąt metrów, wraca lodowisko.
To nasz subiektywny przegląd tematów z dwudziestu wydań "Echa Bemowa" w kończącym się roku. Które z nich było - według Was, Czytelników, najważniejsze? A może macie własne typy? Podzielcie się nimi!
(wt)