REKLAMA

Bemowo

różne »

 

Bemowo w roku 2015: Dwanaście najważniejszych tematów

  31 grudnia 2015

alt='Bemowo w roku 2015: Dwanaście najważniejszych tematów'
Dzięki Putinowi burmistrz chciał trafić do ogólnopolskich mediów

Kończący się rok na Bemowie upłynął pod znakiem samorządowej wojny między "folwarkiem" a "bufetem". Historię starć można prześledzić na naszym portalu internetowym, natomiast w poniższym tekście zajmijmy się innymi tematami...

REKLAMA

Putin na ratuszu

Gwoli pamięci tylko: po ubiegłorocznych wyborach władzę w dzielnicy zaczęli sprawować zwolennicy byłego wiceprezydenta Warszawy i długoletniego burmistrza Bemowa Jarosława Dąbrowskiego. Nie spodobało się to prezydent Hannie Gronkiewicz-Waltz, która wysłała do bemowskiego ratusza swoich pełnomocników, odmawiając pełnomocnictw wybranemu przez radę dzielnicy zarządowi. W odpowiedzi "folwark" wywiesił na ratuszu podobiznę prezydent sąsiadującą z twarzą Władymira Putina. Ostatecznie Krzysztof Zygrzak został pozbawiony stanowiska we wrześniu, a rządy w dzielnicy rozpoczął Marek Lipiński.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Przebudowana Powstańców

Wiosną zakończyły się prace na Powstańców Śląskich. Trwały rok, wybudowano w tym czasie drugą jezdnię z dwoma pasami ruchu i przedłużono linię tramwajową. W lutym na dłuższe tory wyjechała linia 11, na początku kwietnia - 28, która z osiedla Górczewska jeździ Górczewską, Powstańców Śląskich, al. Reymonta i Broniewskiego do Dworca Wschodniego. Na swoje trasy wróciły autobusy dotąd jeżdżące objazdami - E2, 122, 129 i 171.

A propos - Tramwaje Warszawskie organizowały konsultacje dotyczące "linii jelonkowskiej", czyli powrotu tramwajów na Kasprzaka. Dzięki temu Bemowo miałoby lepszy dojazd do ronda Daszyńskiego. I tak będzie - najpóźniej w 2020 tramwaje pojadą Połczyńską i Redutową w kierunku metra. Tramwaj będzie szybszy od autobusu, jeśli tylko na Połczyńskiej zostanie wprowadzony priorytet dla transportu szynowego.

REKLAMA

Bemowo nie będzie mieć centrum lokalnego

Teraz nieco kultury - miasto wdraża program warszawskich centrów lokalnych. W dzielnicach mogą powstać miejsca skupiające lokalną aktywność kulturalną - na dziesięć lokalizacji przeznaczono 50 milionów złotych. Bemowo zgłosiło do rewitalizacji Karuzelę i plac Kasztelański. Obie lokalizacje zostały zaakceptowane przez władze miasta. Modernizacji nie będzie.

REKLAMA

Nowolazurowa coraz dłuższa

W lipcu podpisano umowy na budowę kolejnego odcinka Nowolazurowej - między Połczyńską a skrzyżowaniem Lazurowej z Szeligowską. Prace ruszyły we wrześniu, w październiku za to skończyły się na odcinku między Połczyńską a Chróścicikiego. Najprawdopodobniej jeszcze w tym miesiącu będzie gotowe połączenie Połczyńskiej ze skrzyżowaniem Szeligowskiej, Lazurowej i Sterniczej. Docelowo ulica ma połączyć Włochy, Ursus i Bemowo. Gdy zostanie w pełni zrealizowana, trasa będzie przebiegać od Alej Jerozolimskich do Połczyńskiej i dalej śladem obecnej Lazurowej do alei Obrońców Grodna. W planach jest też wiadukt nad Górczewską w ciągu Lazurowej i przejście podziemne na wysokości ul. Narwik, a miejscami nawet siedem pasów ruchu.

Droga na Górce

Wygląda na to, że wieloletnie zabiegi o połączenie Wola Parku i Górc wreszcie przynoszą skutek - prawdopodobnie latem będą gotowe schody prowadzące z Grodkowskiej i Budy na wiadukt nad torami kolejowymi, dzięki czemu mieszkańcy będą mieli bliżej do centrum handlowego i na przystanki autobusowe. A przy okazji będzie bezpieczniej, bo - teoretycznie - zniknie dzikie przejście przez szyny. Umowę na wykonanie przejścia popisano w tym roku.

Metro na Bemowie? "Po 2022"

Choć na samo Bemowo II linia metra jeszcze nie dotarła i długo zapewne nie dotrze, to jednak uruchomienie odcinka wolskiego nieco zmieniło komunikację w dzielnicy. Po otwarciu stacji metra Rondo Daszyńskiego mieszkańcy Jelonek dostali linię autobusową E-5, jednak kosztem zmniejszenia częstotliwości 105. Prace nad przedłużaniem metra w kierunku Bemowa rozpoczną się - najwcześniej! - w 2017 roku. Kiedy koniec? Znając tempo w stolicy jest szansa, że nasze dzieci doczekają.

Pełczyńskiego na nowo

We wrześniu otwarto odcinek Pełczyńskiego, na którym prace trwały od zeszłego roku. Wcześniej nie można było przebić się do Powstańców z prozaicznego powodu - kłopotów z wykupem gruntów. Ostatecznie ulica została wykończona, z wyniesionymi przejściami dla pieszych, wąskimi chodnikami z kostki i dziwnie wyznaczonymi miejscami do parkowania: raz równolegle, raz prostopadle. Po otwarciu pojawiły się głosy mieszkańców, że warto byłoby puścić tędy mały autobus dowozowy. Ale ZTM takowego nie planuje. Może to i dobrze - uliczka jest naprawdę wąska...

Operacja plastyczna na parku Górczewska

Nie ma się co czarować - park na Jelonkach wygląda smutno. Dziurawe alejki, przy których stoją ławki i śmietniki, przy amfiteatrze - smętne stragany z tandetą. Tej jesieni park przeszedł lifting - ścieżki i ławki naprawiono. W przyszłym roku pojawi się kącik malucha z altanką, boisko do bocce, asfaltowy plac zabaw, przenośne boisko do ringo i siatkówki, hamaki i siedzisko dla dzieci do lat 3 na jednej z huśtawek. Przybędzie także drzew.

Szkoła na Lazurowej - coraz bliżej

W sierpniu pojawiła się informacja, że stołeczny ratusz przekaże Bemowu 35 milionów złotych na budowę nowej szkoły podstawowej przy ulicy Lazurowej na Grotach oraz 14,5 mln na modernizację placówki przy Irzykowskiego. O budowę szkoły przy Lazurowej na jednej z sesji pokłócili się dzielnicowi radni. Opozycji nie podobała się lokalizacja - skrzyżowanie Lazurowej i al. Obrońców Grodna to według nich zbyt daleko dla dzieci i rodzice musieliby je zawozić tam samochodami. Uważali, że lepsze miejsce dla placówki to rejon ul. Batalionów Chłopskich. Zdaniem poprzedniego zarządu to jednak jedyna na Grotach działka o tak dużej powierzchni, która należy do miasta i na której można zbudować nową szkołę bez dokupywania gruntów. Budowa nowej placówki potrwa dwa lata. O ile nowy zarząd nie zmieni tych planów na inną lokalizację.

Szósta parafia na Bemowie

Do pięciu bemowskich parafii dołączyła w tym roku szósta - jej patronem jest święty Jan Paweł II. Należą do niej katolicy mieszkający tylko przy kilku ulicach: Księcia Bolesława, Osmańczyka, Rosy Bailly, Oławskiej, części Widawskiej i Wolfkego oraz oczywiście całej Obrońców Tobruku. Trwa budowa kościoła, domu parafialnego oraz Centrum Rodziny im. św. Jana Pawła II.

Koniec Bemowo Bike

Pierwszy w Warszawie system roweru publicznego (Bemowo Bike) przestał istnieć. To efekt walki politycznej w ratuszu, bo ktoś musiał ogłosić przetarg na uruchomienie i utrzymanie stacji. A że z jednej strony burmistrz Zygrzak nie cieszył się uznaniem prezydent miasta a jej pełnomocnik nie otrzymał w tej sprawie dyspozycji - system upadł. Zlikwidowano dziesięć stacji rowerowych, zostały cztery - przy ratuszu, na pętli Osiedle Górczewska, na skrzyżowaniu Powstańców Śląskich z Radiową i obok Galerii Bemowo. Czy w ich miejsce pojawi się system Veturilo? Pewnie tak, ale nadal nie wiadomo kiedy. Najwcześniej w 2017 roku.

Grot wyremontowany

Po kilku latach utrudnień most Grota - najbardziej obciążona przeprawa mostowa w Polsce - został poszerzony i otwarty dla ruchu. Co prawda najbardziej cieszą się zeń mieszkańcy prawego brzegu, ale i bemowianie mogą odetchnąć - po otwarciu na pewno zmniejszyła się liczba samochodów jeżdżących tranzytem przez dzielnicę. Zwłaszcza że Trasa AK ciągnie się teraz szerokim pasem od Marek aż po bemowskie opłotki.

Lodowisko nieco przesunięte

No i dobra wiadomość na koniec. Mimo zawirowań urzędniczych (kto pamięta ubiegłoroczne "nocne" wylewanie tafli lodowiska?) i przenosin o kilkadziesiąt metrów, wraca lodowisko.

To nasz subiektywny przegląd tematów z dwudziestu wydań "Echa Bemowa" w kończącym się roku. Które z nich było - według Was, Czytelników, najważniejsze? A może macie własne typy? Podzielcie się nimi!

(wt)

 

REKLAMA

Komentarze (7)

# Byby

31.12.2015 09:41

Ogólnie niezły rok dla Bemowa i ich mieszkańców.
W końcu wzdłuż głównej ulicy dzielnicy mamy linię tramwajową,budowaną latami na raty.Inne dzielnice mogą nam zazdrościć(Włochy,Ursus nie wspominając o Rembertowie,Wawrze)
Tramwaje Warszawskie zbudowały też wzdłuż Powstańców Śląskich drogę dla rowerów.Sporo bemowian z niej korzysta.
Udało się zrobić program naprawczy przepełnionych szkół i nie dopuszczono do 3 zmian.Do ideału daleko ale to efekt ekipy folwarku.
Tak,dokończenie ul.gen.T.Pełczyńskiego to też mały sukces Dzielnicy Bemowo.
Ważna sprawa ,o której cisza w artykule,to ochrona Osiedla Przyjaźń przez wpisanie go Gminnej Ewidencji Zabytków(nie można nic zburzyć,wybudować bez zgody konserwatora a jest nim bemowianin-Michał Krasucki)
Jesteśmy też na końcówce uchwalenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla Jelonek.W planie jest wpisany Park Jelonki.
Czyli w najbliższych latach dzielnica zyska trzeci park(choć dwa pozostałe ciężko nazwać parkami)
Park Górczewska wymaga skablowania linii wysokiego napięcia(wkopania w ziemię) i sensownych nasadzeń drzew ,tak by stworzyć pokoje parkowe.
Odłogiem masakrycznym na Bemowie leży kultura i aktywność obywatelska.Bemowo ma tylko jeden budynek biblioteki!!!(reszta jest wynjmowana)Brakuję nam minimum 6 budynków filii bibliotek.Nie wspomnę o konieczności wybudowania mediateki z prawdziwego zdarzenia.Dom Kultury-brak.Obecnie porozrzucany po piwnicach szkół.Centrum Aktywności Lokalnej-brak.

# raz

31.12.2015 14:40

No i posprzątać w rejonie petli Os Gorczewska tam jest slums nad slumsami, nigdzie indziej w wawie czegoś takiego nie widziałem

# dor

31.12.2015 15:58

@raz, na drobne sprawy 19115.pl na grubsze Budżet Partycypacyjny.

REKLAMA

# kom

04.01.2016 22:02

Porażka komunikacyjna! Zabrane 507 i 506, pod pretekstem budowy II linii metra, nie zostały przywrócone. 109 jedzie 40 minut do centrum! Przepełnione autobusy, bez klimatyzacji i ogrzewania. Masakra!

# kom

04.01.2016 22:09

i kto to jest Marek Lipiński?! nie został wybrany przez mieszkańców więc dlaczego pełni funkcję burmistrza!!!????

# zjelonek

07.01.2016 15:51

#kom napisał(a) 04.01.2016 22:02
Porażka komunikacyjna! Zabrane 507 i 506, pod pretekstem budowy II linii metra, nie zostały przywrócone. 109 jedzie 40 minut do centrum! Przepełnione autobusy, bez klimatyzacji i ogrzewania. Masakra!
Zabrano też 8 a 11 skrócono wkrótce po uruchomieniu.

REKLAMA

# darq

09.01.2016 13:23

"Bemowo miałoby lepszy dojazd do ronda Daszyńskiego. I tak będzie - najpóźniej w 2020 tramwaje pojadą Połczyńską i Redutową w kierunku metra. Tramwaj będzie szybszy od autobusu, jeśli tylko na Połczyńskiej zostanie wprowadzony priorytet dla transportu szynowego."
1. Bemowo nie potrzebuje dojazdu do ronda Daszyńskiego, tylko do centrum. Przesiadka do metra rzut beretem od Śródmieścia zwykle mija się z celem. Łącznik między M2 i M1 już dziś jest zapchany, dużo więcej pasażerów nie przyjmie.
2. Budowa tramwaju na Kasprzaka zacznie się po otwarciu metra na Księcia Janusza, czyli (planowo) w 2019 r. Skąd autor wziął 2020 jako najwcześniejszą datę ukończenia inwestycji?
3. Redutową???
4. Radzę uważniej przeczytać raport pokonsultacyjny. To ma być linia dla Odolan, Bemowo jest na dokładkę. A to znaczy, że nie tylko nie zostaną zlikwidowane gęsto rozmieszczone przystanki, ale jeszcze dojdzie przy Ordona (w porównaniu z 506). Buspas na poszerzonej Prostej i przywrócenie 506/507 byłyby dla Bemowa znacznie lepszym rozwiązaniem.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy