Zaskakujący zwrot w sprawie dziecińca! Już nie zagraża bezpieczeństwu państwa?
15 czerwca 2023
Ubiegłoroczny projekt przywrócenia przedwojennego dziecińca na Boernerowie bemowscy urzędnicy ocenili negatywnie. W tym roku jego los też już był przesądzony, gdyż MSWiA uznało, że zagraża on bezpieczeństwu państwa. Jednak dość nieoczekiwanie urzędnicy zmienili decyzję i można zagłosować za rewitalizacją terenu z garażami, na rogu ulic Kaliskiego i Kleeberga.
Niektórzy mieszkańcy Boernerowa wciąż chcą przywrócenia osiedlowego dziecińca, zaprojektowanego i wybudowanego przed II wojną światową, a doszczętnie zniszczonego w stanie wojennym. Działka znajduje się na rogu ulic Kaliskiego i Kleeberga, w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska Warszawa-Babice. Według zwolenników powrotu dziecińca, to wymarzona lokalizacja na miejsce spotkań i integracji.
Jak wyglądają zakupy na e-raty?
Coraz większa liczba przedsiębiorców działających w branży e-commerce umożliwia klientom zakupy w systemie ratalnym. Taką opcję wprowadzają także niektórzy operatorzy płatności online. To prosta procedura, w ramach której wniosek o zakup na e-raty rozpatrywany jest w zaledwie kilka minut. Sprawdź, co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na rozłożenie płatności na raty w sklepie internetowym.
Póki co, na działce mającej około 5 tys. m2 znajdują się blaszane garaże, które szpecą okolicę.
Marzenie o przedwojennym dziecińcu
W ubiegłym roku Bohdan Skup zaproponował, w ramach budżetu obywatelskiego, powrót zaprojektowanego w latach trzydziestych ubiegłego wieku (w czasie, gdy powstawało Boernerowo) tzw. dziecińca. Jednak na etapie urzędniczej weryfikacji projekt trafił do kosza, ponieważ część gruntu, gdzie znajdował się dzieciniec, objęta jest umową dzierżawy pod miejsca garażowe, ważną do 3 września 2023 roku. Nie było zatem możliwości zrealizowania projektu w danym roku kalendarzowym, jak przewiduje to budżet obywatelski, bo cała inwestycja musiałaby zamknąć się w zaledwie czterech miesiącach.
Zamiast blaszaków chcą miejsca rekreacji
Mieszkańcy Boernerowa nie złożyli jednak broni. W tym roku Joanna Pawłowska-Hencel zgłosiła projekt zagospodarowania działki przy ul. Kleeberga. Za ponad pół mln złotych przewiduje się oczyszczenie terenu z blaszaków, złomu, śmieci i gruzu, rozebranie starego ogrodzenia od Kleeberga i Kaliskiego i zastąpienie go żywopłotem, rewitalizację zieleni, zaprojektowanie chodnika biegnącego przez całą długość terenu, ustawienie ośmiu ławek, czterech koszy na śmieci oraz sześciu stojaków na rowery, wpisujących się w ład architektoniczny przestrzeni oraz wydzielenie strefy parkowania dla czterech samochodów. Budynek dziecińca - ze względu na ograniczenia budżetowe - miałby pojawić się w kolejnych latach.
MSWiA początkowo powiedziało "nie"
Kiedy wydawało się, że zniknęła ostatnia przeszkoda na pozbycie się szpecących okolicę metalowych garaży, urzędnicy, tym razem z resortu spraw wewnętrznych, powiedzieli "nie" tej inwestycji. Jak się bowiem okazało, nieruchomość wchodzi w skład zarządzanego przez MSWiA Lotniska Warszawa-Babice, które z uwagi na obecne przeznaczenie "jest obszarem o strategicznym charakterze ze względu na bezpieczeństwo państwa". Ministerstwo negatywnie zaopiniowało projekt ze względu na "stworzenie dla osób niepowołanych możliwości obserwowania terenu lotniska, w tym w szczególności strefy operacyjnej". Joanna Pawłowska-Hencel nie poddała się i zaprosiła na miejsce urzędników z MSWiA, którzy po wizji lokalnej zmienili zdanie i ostatecznie projekt znalazł się wśród tych, które do 30 czerwca biorą udział w głosowaniu nad budżetem obywatelskim Bemowa.
Zagłosować można na stronie urzędu miasta: bo.um.warszawa.pl.
(db)
.