REKLAMA

Wawer

historia »

 

Będzie ulica Wieniawy w Wawrze

  4 października 2012

alt='Będzie ulica Wieniawy w Wawrze'
pl.wikipedia.org

Część Trasy Siekierkowskiej zostanie nazwana imieniem generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego. Radni Wawra podjęli taką uchwałę stosunkiem głosów osiemnaście do dwóch wstrzymujących się. Teraz decyzję musi jeszcze potwierdzić rada Warszawy.

REKLAMA

Kilka miesięcy temu radni Warszawy zadecydowali, że od Stegien po Gocławek powstanie ciąg ulic z przedwojennymi patronami. Takimi jak generał Władysław Sikorski, Wincenty Witos, Józef Beck i prezydent Ignacy Mościcki. Dla tego ostatniego przewidziano rondo u zbiegu Marsa, Płowieckiej, Grochowskiej i Trasy Siekierkowskiej. Był to wniosek radnych Wawra. Do obsadzenia pozostał cały prawobrzeżny odcinek Trasy Siekierkowskiej - od mostu i na wysokości Gocławia. Aktorka Anna Nehrebecka z PO rzuciła pomysł, aby ten odcinek nazwać imieniem adiutanta marszałka Józefa Piłsudskiego.

Rozpatrzeniem sprawy, czy zasadne jest podjęcie takiej uchwały, zajęła się dzielnicowa komisja edukacji i wniosek poparła. Głosowanie rady Wawra było niemal jednomyślne.

- W przyszłości chcielibyśmy dać szansę wypowiadania się mieszkańcom. Stworzymy złożoną z nich komisję, która będzie w takich sprawach obradować.

Znakiem firmowym generała był wjazd na koniu po schodach do restauracji Adria.
Ideałem byłoby, aby składała się z varsavianistów i aby takie decyzje były głęboko umotywowane - stwierdził przewodniczący rady dzielnicy Norbert Szczepański.

Generał Wieniawa-Długoszowski nie tylko był adiutantem Piłsudskiego, lecz po internowaniu Mościckiego przez jeden dzień także jego następcą na stanowisku prezydenta RP "na wypadek opróżnienia się urzędu przed zawarciem pokoju". Słynął przede wszystkim z ułańskiej fantazji. A jego znakiem firmowym był wjazd na koniu po schodach do restauracji Adria. W roku 1942 popełnił samobójstwo w Nowym Jorku. Jego postać została doskonale sportretowana w powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza "Kariera Nikodema Dyzmy", choć tam wystąpił jako pułkownik Wareda. Zagrał go Leonard Pietraszak. W niedawnej "Bitwie Warszawskiej 1920" postać pojawiła się pod własnym nazwiskiem. Wieniawę zagrał Bogusław Linda.

mac

 

REKLAMA

Komentarze (3)

# kubajaw

09.10.2012 07:09

Niezły absurd. Niedługo będą dzielić ulicę od latarni do latarni i nadawać im odrębne nazwy. A "reklamowanie" Wieniawy-Długoszowskiego poprzez postać Waredy to już mistrzostwo świata. Drogi Autorze! Postać pułkownika Waredy, jak zresztą wszystkie, które reprezentowały reżim Piłsudczykowski w Karierze Nikodema Dyzmy jest postacią negatywną.

# Nikifor

17.10.2012 14:37

Pomyślałem sobie kiedy uczcimy nazwą ulicy wybitnego polskiego lekarza kardiochirurga prof. Zbigniewa Religę ?
W Marysinie mamy ulice innego wybitnego lekarza Józefa Strusia, może imieniem profesora nazwać np ul Korkową? a może Kaczeńca? lub Wydawniczą?
Nikifor

# Prawy

14.07.2014 22:12

Wieniawa to dla mnie postać negatywna -alkoholik malarz,lekarz ale żaden żołnierz o tym miał najmniejsze pojęcie.Pozorant ,krzykacz i lizus Piłsudskiego ale takich Piłsudski lubił najbardziej.Tacy są niestety wodzowie

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024