REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Białołęka

inwestycje

 

Będzie boisko z atrakcjami na wschodniej Białołęce

  20 marca 2014

Będzie boisko z atrakcjami na wschodniej Białołęce
Teren rekreacyjny jest coraz bardziej okazały

Budowę terenu rekreacyjnego przy Ruskowym Brodzie władze dzielnicy rozpoczęły w 2010 roku. Była to pierwsza taka inwestycja na wschodniej Białołęce. Od tego czasu to miejsce jest sukcesywnie rozbudowywane. Teraz przyszła kolej na boisko.

REKLAMA

- To już kolejny etap inwestycji na Ruskowym Brodzie, na który przeznaczyliśmy 250 tys. zł - mówi zadowolony radny Waldemar Roszak, przewodniczący dzielnicowej komisji inwestycyjnej. - Za te pieniądze powstanie boisko wielofunkcyjne wraz z wyposażeniem, placami do gier, tzw. piłkochwytem oraz ogrodzeniem - dodaje.

Projekt jest gotowy od dawna. Teraz trzeba go tylko zaktualizować zgodnie z obecnymi wymaganiami. Przetarg na wybudowanie boiska zostanie ogłoszony w najbliższym czasie, zaraz po zatwierdzeniu inwestycji przez radę miasta. To dobra wiadomość dla mieszkańców tej części dzielnicy, a tych przecież wciąż przybywa - dziś jest ich ok. 40 tysięcy.

Brzmi dumnie: inicjatywa obywatelska

Park przy Ruskowym Brodzie został wybudowany głównie dzięki inicjatywie stowarzyszenia Moja Białołęka. Sprawa zaczęła się w 2007 roku. To właśnie wtedy Agnieszka Borowska, jeszcze jako społecznik a nie białołęcka radna, starała się o stworzenie tego rekreacyjnego terenu.

- W ostatnich latach park został częściowo ogrodzony i zostało wybudowane odwodnienie. Pojawił się też "pajączek" i zjeżdżalnia. Przez długi czas wskazywałam potrzebę wybudowania boiska. Z przeprowadzonych badań stowarzyszenia Moja Białołęka podczas spotkań z gimnazjalistami, młodzież wskazywała jednoznacznie, że rejon wschodniej Białołęki jest pozbawiony miejsc, gdzie mogą spędzać czas wolny czy uprawiać sport - mówi Agnieszka Borowska.

- Podczas projektowania tego terenu badaliśmy potrzeby kilku grup. Rozmawiałam między innymi z osobami niepełnosprawnymi - jednym z ich oczekiwań było umożliwienie łatwego dostępu wózkiem inwalidzkim do miejsc w pierwszym rzędzie na trybunach. Nie wiem, jak zostanie to rozwiązane, bo trybuny, które pojawią się przy boisku, mogą mieć tylko formę usypanej górki. Niemniej jednak - prośba o odsunięcie barierki od pierwszego rzędu, tak aby mógł zmieścić się wózek, została przekazana projektantom - dodaje radna.

To nie koniec planów rozwoju parku przy Ruskowym Brodzie. - Ciekawostką jest fakt, że te same osoby, które wywalczyły park - bo kilka lat temu była to walka, przy udziale Piotra Jaworskiego, ówczesnego radnego a dzisiejszego burmistrza - złożyły teraz wniosek w budżecie partycypacyjnym o powiększenie skateparku. Istniejąca rampa jest najmniejsza z możliwych, dzieciom wpada piach w kółka. Wielokrotnie prosiły mnie o rozbudowę rampy bądź chociaż podlanie asfaltu, aby miały więcej miejsca. W czerwcu będziemy zatem mogli głosować na powiększenie skateparku - zapowiada Agnieszka Borowska.

Nie jest to jedyna tegoroczna inwestycja na wschodniej Białołęce. Przypomnijmy, że od roku, na obszarze kilku hektarów, jest budowany duży teren rekreacyjny "Magiczny Park" - w okolicach ronda przy ul. Głębockiej. Zakończenie tej inwestycji planowane jest latem tego roku.

AS

 

Komentarze (23)

# karolyan

21.03.2014 08:16

Ja myślę, że przy Ruskowym Brodzie to mieszka co najmniej 400.000 ludzi, choć krążą plotki, że jest ich nawet 4 miliony.

# Marco

21.03.2014 09:02

Fajnie ze go buduja, jednak nie oszukujmy się - park jest w otoczeniu kilkunastu domow jednorodzinnych. Pare km dalej dopiero pierwsze duże osiedle i pare km jeszcze dalej kolejne jeszcze większe. Dlaczego park nie mogl powstać bliżej tych dużych osiedli? Miejsca tam jest dużo np. przy szkole podstawowej na Kobialce.

# nie płacę tu podatków

21.03.2014 10:56

No tak, można się było tego spodziewać.
Pani Borowska otwierała ten plac zabaw przed czterema latami z wielką pompą tuż przed wyborami samorządowymi. W przeciągu czterech lat nic nowego tam nie wybudowano poza jedną zjeżdżalnią i "pająkiem" do skakania. Teraz, po czterech latach olewania mieszkańców ZB i spijania śmietanki zbliżają się kolejne wybory i p. Borowska wybuduje tam jeszcze kolejną huśtawkę tuż przed wyborami maniąc ludzi czego to jeszcze tam nie wybuduje.
I tak w koło Macieju.

REKLAMA

# trener

21.03.2014 11:13

Jak się pospieszą to jeszcze przed wyborami do samorządu przetną wstęgę
A tak na marginesie to chyba dobrze, że te parę kilometrów chętni do gry piłkarze pokonają na własnych nogach, to będzie już niezła rozgrzewka!!!

 waldek_roszak

21.03.2014 11:18, wpis modyfikowany 3 razy,ostatnio 21.03.2014 11:27

#Marco napisał(a) 21.03.2014 09:02
Fajnie ze go buduja, jednak nie oszukujmy się - park jest w otoczeniu kilkunastu domow jednorodzinnych. Pare km dalej dopiero pierwsze duże osiedle i pare km jeszcze dalej kolejne jeszcze większe. Dlaczego park nie mogl powstać bliżej tych dużych osiedli? Miejsca tam jest dużo np. przy szkole podstawowej na Kobialce.

Wytłumaczenie jest (niestety) proste.
.
W kasie miasta nie ma zbyt dużo pieniędzy. Cóż... wiadomo, że ceny gruntów są bardzo wysokie. Inwestycje publiczne (szkoły, przedszkola, tereny rekreacyjne itd.) lokalizowane są wiec w większości na działkach, które możemy pozyskać bezpłatnie, czyli należących do miasta lub skarbu państwa.
Na obszarze zachodniej Białołęki jest sporo takich terenów i można więc wybierać te, które są blisko największych skupisk mieszkańców.
Obszary wschodnie zostały przyłączone do Wa-wy niedawno. Były to dawne wsie. W związku z tym, zdecydowana większość terenów jest z natury rzeczy w rękach prywatnych.
Dlatego też zdarza się, że na Zielonej Białołęce lokalizacja inwestycji publicznych nie zawsze jest najlepsza. Niestety nie mamy zbyt dużego wyboru. Przy nowych osiedlach Regaty lub Zielona Dolina nie mamy "naszych" działek. :(
Pozdrowienia
Waldek Roszak
radny dzielnicy Białołęka
waldek@roszak.eu
790-014066

# buahaha

21.03.2014 13:12

Panie Waldku, a czy działka (łąka) wzdłuż ul. Berensona przy osiedlach derby (nr dz. 9) jest w rękach prywatnych czy Skarbu Państwa?
Jest to świetny teren na cel publiczny, dobrze by było, żeby nie dorwali się do tego deweloperzy...

REKLAMA

 Agnieszka Borowska Radna

21.03.2014 14:14, wpis modyfikowany 2 razy,ostatnio 21.03.2014 14:25

Park powstał z inicjatywy mieszkańców kilkunastu ulic skupionych w Stowarzyszeniu Moja Białołęka. Jego lokalizacja odpowiada potrzebom mieszkańców i lokalizacja jest bardzo dobra dla mieszkańców kilkunastu ulic, jak również dla kilku osiedli - Miasteczko Regaty, Zielona Dolina, Olesin i szeregu mniejszych.
W pobliskim sąsiedztwie, na tej ulicy są dwa przedszkola, jedna szkoła niepubliczna. W odległości kilku przystanków są trzy szkoły - jedna podstawówka na Kobiałce, dwa gimnazja - na Kobiałce i na Ostródzkiej. Łącznie ponad 2.5 tys dzieci. Mają one jak każde inne dzieci prawo do miejsca zabaw i wolnej przestrzeni wypoczynku.
Park jest też położony w ładnej leśnej okolicy, co powoduje, że stał się atrakcją dla wielu innych mieszkających daleko, co widać po ilości samochodów jakie przyjeżdżają w weekendy. Bliskość terenu pamięci, cmentarza ewangelickiego był w jego lokalizacji dodatkowym atutem, teraz jest w nim miejsce pamięci, jedno z nielicznych na wschodniej Białołęce.
Nie jest prawdą, że w ubiegłych latach nic nie było robione. Trzy lata temu powstał brakujący chodnik, przejścia dla pieszych, potem ogrodzenie od strony ulicy i system odwadniający. Woda z parku zalewała przystanek autobusowy i niszczyła zabawki, zatem było to konieczne.
Agnieszka Borowska
radna dzielnicy Białołęka
prezes Stowarzyszenia Moja Białołęka
kontakt@agnieszkaborowska.pl
tel. 889 366 587
www.agnieszkaborowska.pl

# czytający

21.03.2014 14:16

przypomina mi się cytat: " ... i nie jest prawdą, że dach przeciekał zwłaszcza, że prawie nie padało..."

# przedszkolanka

21.03.2014 14:37

A mi się wydaje czytający, że za dużo czytasz, za mało robisz. Pani Agnieszko jeszcze jest przedszkole i szkoła w okolicach ul. Mochtyńskiej, ul. Leśnego Potoku.

REKLAMA

 antyurzędnik

21.03.2014 14:41

proponuję pilnować dzieci przedszkolanko, a nie wpisów na forum

# Renata

21.03.2014 15:55

Czy na boiskach wielofunkcyjnych przewidziane jest również boisko go gry w piłkę siatkową? W okolicy brak boiska do siatki ... a myślę ze chętni do pogrania by się znaleźli

# Renata

21.03.2014 16:08

Wycieczka na plac zabaw na Ruskowym Brodzie jest dla rodziców z osiedla regaty niezłą wyprawą. Zatem nie sądzę żeby to była bardzo dobra lokalizacja dla osiedla. Z pewnością dużo lepszą lokalizacją byłyby okolice szkoły...

REKLAMA

 Agnieszka Borowska Radna

21.03.2014 16:29, wpis modyfikowany 1 raz,ostatnio 21.03.2014 16:29

Według projektu nie ma na boisku wielofunkcyjnym elementów do zamontowania siatki. Cytując, są w nim zapisane takie elementy:
"Boisko wielofunkcyjne wykonane z krótkiej trawy syntetycznej umożliwi zarówno grę w piłkę nożną jak i koszykówkę.
Bramka kratowa do gry 3,0x1m wys. 2m - 2 szt
Statyw kosza z tablicą z kratownicy z obręczą z pręta fi 20mm i łańcuszka 5mm - 4 szt
Wiata przy boisku (4,8x1,9m) - 2 szt
Wiata rowerowa (5 stojaków = 10 miejsc do parkowania) - 1 szt
Stojak rowerowy 9 stanowisk - 2 szt
Stół do ping-ponga - 2 szt
Ławka młodzieżowa - 4 szt
Tablica z regulaminem - 1 szt
Kosz na śmieci na słupku stalowym z daszkiem - 1 szt"
Dokładnie ilość elementów, które zostaną zrealizowane będziemy mogli określić dopiero po rozstrzygnięciu przetargu.
Agnieszka Borowska
radna dzielnicy Białołęka
prezes Stowarzyszenia Moja Białołęka
kontakt@agnieszkaborowska.pl
tel. 889 366 587
www.agnieszkaborowska.pl

 antyurzędnik

21.03.2014 17:31

Chyba wybierajć oferenta w przetargu powinien on wiedzieć co ma wykonać? Nie rozumiem dlaczego pisze Pani: "Dokładnie ilość elementów, które zostaną zrealizowane będziemy mogli określić dopiero po rozstrzygnięciu przetargu."?
Chyba, że wykonawca już wybrany przed przetargiem i wie co ma robić?

# mieszkanka okolicy

23.03.2014 09:08

Wszystkich wątpiących w sens tego placu, proszę o przyjazd w weekend. Wczoraj plac zabaw był pełen dzieci, na zabawki trzeba było czekać w kolejce.
I to raczej nie jest zasługa kilkunastu domków w okolicy.
Problemem jest tylko, że przyjeżdżający samochodem nie mają gdzie zaparkować. A dzieci potrafią wybiegać z samochodu prosto na ulicę.

REKLAMA

 Agnieszka Borowska Radna

24.03.2014 09:41, wpis modyfikowany 1 raz,ostatnio 24.03.2014 09:43

Odpowiadając na pytanie, dlaczego napisałam: "Dokładnie ilość elementów, które zostaną zrealizowane będziemy mogli określić dopiero po rozstrzygnięciu przetargu."
Na obecne prace przeznaczyliśmy 250 tys. Ile elementów będzie można zakupić za tą sumę, dowiemy się dopiero po poznaniu cen w przetargu, czyli dowiemy się na ile nam starczy pieniędzy.
Agnieszka Borowska
radna dzielnicy Białołęka
prezes Stowarzyszenia Moja Białołęka
kontakt@agnieszkaborowska.pl
tel. 889 366 587
www.agnieszkaborowska.pl

# Renata

24.03.2014 10:20

Pani Agnieszko czy możliwa jest jeszcze zmiana planu żeby było boisko do siatkówki. Boisko do piłki nożnej jak i do koszykówki jest przy szkole na kobiałce.Na boisku wielofunkcyjnym powinna być przecież również możliwość grania w piłkę siatkową. W najbliższej okolicy brak takiego boiska...

 Agnieszka Borowska Radna

24.03.2014 17:14

Zapytam, tam jest jeszcze miejsce na drugie boisko - "korty tenisowe". Sprawdzę i dam znać, dziękuję za uwagi.
Agnieszka Borowska
radna dzielnicy Białołęka
prezes Stowarzyszenia Moja Białołęka
kontakt@agnieszkaborowska.pl
tel. 889 366 587
www.agnieszkaborowska.pl

REKLAMA

# Basia

24.03.2014 21:58

Ale na za.... warto wydawać kasę, co?

# marco

03.04.2014 11:08

Panie Waldemarze - na wstępie dziekuje za odpowiedz. Fajnie wiedzieć ze nie trafia to w proznie. Mimo wszystko może można by się zastanowić zwłaszcza w perspektywie nadchodzcych lat by cos z tym fantem zrobić. Wiele z tych terenow należy do deweloperow, mysle ze można by probowac z nimi negocjować park obok osiedla ponieważ chętnie w ten sposób oni przekazując teren podnosza wartość swoich inwestycji - przykładowo DD przy osiedlu regaty miał kilka niedużych dzialek, planowal na nich nawet robic jakiś mini plac zabaw, ale koniec koncow oddal je za przyslowiowa zlotowke mieszkańcom. Podejrzewam ze mieszkancy nie mieli by nic przeciwko by przekazac te tereny miastu pod budowę jakiejkolwiek infrastruktury czy placow zabaw. Negocjacje z deweloperami na bialolece ida ratuszowi bardzo dobrze - bez problemu zmieniają dla nich warunki zabudowy, ignorują monity o skazonej ziemi (klasykow) i zezwalają na budowę osiedli, zupełnie przypadkiem przenosza przystanki pod nowe osiedla itd. Rozumiem ze kasy jest mało, rozumiem ze nie macie terenow, ale co jak powstanie więcej osiedli? tez nie będzie zadnych nowych przedszkoli, parkow itd? Ceny będą tylko wyższe. Pan i inni radni forsują metro na bialoleke - swietny pomysl ale boje się ze to tylko "kielbasa wyborcza" - budowa metra to także konieczność wykupu gruntow..
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA