Bardzo drogie korytarze
8 lutego 2008
Lokatorzy budynków Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej w Legionowie zaczęli wraz z nowym rokiem dostawać umowy najmu na części... korytarza na klatce schodowej.
Państwo Halina i Kazimierz Szkutnikowie ponad 20 lat temu wstawili na własny koszt przeszklone drzwi, oddzielając część korytarza bezpośrednio sąsiadującą z mieszkaniami, od windy. Od tej pory, wraz z sąsiadami dbają o tę część budynku. Powiesili tu firanki, obrazki, jest nawet lustro i kwiaty. Sami sprzątają i myją okno, nawet po zewnętrznej stronie. - Kiedyś ten blok wygrał konkurs na najpiękniejszy budynek w Legionowie - mówi z dumą pan Kazimierz. - Spółdzielnia sama zachę-cała, by o korytarze dbać.
Dziś starsi państwo, podobnie jak wielu innych lokatorów, dostali umowy najmu korytarza. "Najemca bierze w najem część korytarza o powierzchni 5,25 m2 i będzie wykorzystywał na cele mieszkalne" - czytamy w umowie. Ze wspomnianego korytarza nie da się jednak zrobić części mieszkalnej, prowadzi on bowiem do dwóch mieszkań. Drzwi są zamykane tylko na noc, w dzień może tam wejść każdy lokator budynku.
- Wprowadzenie umów najmu zabudowanych powierzchni wynika z koniecznoś-ci uregulowania stanu prawnego powierzchni wspólnych nieruchomości, z których korzystają tylko niektórzy mieszkańcy - tłumaczy wiceprezes spółdzielni Marek Petrykowski. - Do 31 lipca 2007 roku powierzchnie te mogły być wykupione. Po tej dacie już takiej możliwości nie ma i w związku z wprowadzeniem nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych wystąpiła konieczność zawarcia umów najmu na powierzchnie zabudowane. Dotyczy to powierzchni przyłączonych do lokalu, a także takich, które zostały oddzielone drzwiami lub kratą i są użytkowane przez jednego mieszkańca lub grupę mieszkańców. Konieczność ta wynika miedzy innymi z wy-odrębniania na własność poszczególnych lokali, a tym samym zmianą stosunków własnościowych w danej nieruchomości oraz obowiązkiem rozliczenia wszystkich kosztów związanych z daną nieruchomością, w tym kosztów związanych z eksploa-tacją powierzchni wspólnych.
Uzyskiwane przychody z tytułu korzystania z powierzchni wspólnych nierucho-mości (korytarze, dodatkowe piwnice, schowki, pralnie), a także przychody z tytułu umieszczenia reklam, anten itp. na danej nieruchomości, po opodatkowaniu po-mniejszą koszty eksploatacyjne danej nieruchomości. Do takiego rozliczania kosz-tów zobowiązała spółdzielnie właśnie nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszka-niowych. Skorzystają na tym wszyscy mieszkańcy budynku przy rozliczeniu rocz-nym kosztów eksploatacji danej nieruchomości
Czemu za metr korytarza lokatorzy mają zapłacić prawie złotówkę więcej niż za metr mieszkania? - Przyjęta w umowach stawka najmu odzwierciedla faktyczny średni koszt eksploatacji 1 m2 powierzchni w całych zasobach spółdzielni. Dodat-kowo każdy metr wynajmowanej powierzchni jest objęty ustawą o podatku od to-warów i usług. Spółdzielnia jest więc zobowiązana od tych przychodów odprowadzić podatek VAT oraz podatek dochodowy - mówi prezes. - Przy okazji należy powie-dzieć, że stawka opłat eksploatacyjnych, którą płacą członkowie za powierzchnie mieszkalne, jest dlatego niższa od stawki średniej, ponieważ koszty eksploatacyjne tych powierzchni pomniejszone są o dochody uzyskiwane przez spółdzielnię z tzw. innej działalności gospodarczej - np. telewizja kablowa, internet, dzierżawa terenów itp.
Prezes zaprzeczył, że mieszkańcy będą obciążeni podwójną opłatą za najem korytarza (taki zarzut też padał). Jeśli w korytarzu znajdują się dwa mieszkania, to powierzchnia części wspólnej jest dzielona na dwa i od tego dopiero wylicza się stawkę dla każdego lokalu.
Oddzielne rozliczanie nieruchomości jest dla spółdzielni trudniejsze niż wspólne rozliczenia. Za poprzedniej ustawy można było usterki w starym bloku naprawić za pomocą środków z nowszego, który tak dużych nakładów nie potrzebuje. Dziś spół-dzielcy muszą w inny sposób szukać oszczędności - to na pewno kolejny argument za podwyżkami. Jakie wyjście pozostaje lokatorom, którzy nie godzą się na wa-runki spółdzielni? Mogą albo zrezygnować z korytarza, albo... oddzielić się od spół-dzielni i zawiązać wspólnotę mieszkaniową. Mogą także stworzyć komitet blokowy i żądać uzgadniania z nimi wszystkich decyzji SML-W.
Mz