Arriva wróciła do pracy. "Kierowcy badani wyrywkowo"
20 lipca 2020
Pojazdy niemieckiego przewoźnika wróciły na ulice Warszawy, ale pech wciąż prześladuje firmę.
Przypomnijmy: po tragicznym wypadku na moście Grota-Roweckiego i kolizji na Klaudyny Zarząd Transportu Miejskiego zdecydował się na zawieszenie współpracy z firmą Arriva, obsługującą m.in. linie 181 i 186. Jak łatwo było przewidzieć, poskutkowało to ogromnymi problemami z utrzymaniem rozkładów jazdy: pierwszego dnia na ulicach zabrakło kilkudziesięciu autobusów.
Decyzją ZTM 18 lipca autobusy Arrivy wróciły na ulice, ale już w sobotnią noc jeden z nich miał wypadek na skrzyżowaniu Broniewskiego z Elbląską. Osobowa skoda została uszkodzony w takim stopniu, że konieczne było wycinanie kierowcy przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że przyczyną zderzenia było wymuszenie pierwszeństwa na autobusie.
Środki ostrożności
Do wtorku przetestowano na obecność środków psychoaktywnych 457 spośród 564 kierowców Arrivy. Pozostali pracownicy nie zostali na razie przebadani z powodu usprawiedliwionej nieobecności w pracy. ZTM zapowiada jednak, że żaden pracownik nie wróci za kierownicę bez przebycia testu. Nie trzeba dodawać, że kontrole nie wykazały żadnych nieprawidłowości.
- Firma zdecydowała, że kierowcy będą badani wyrywkowo podczas rozpoczynania pracy, w jej trakcie na przystankach końcowych oraz po jej zakończeniu - informuje ZTM. - Testy będą wykonywane u co najmniej połowy zatrudnionych kierowców w ciągu kwartału, dzięki temu każdy z nich będzie poddany badaniom minimum dwa razy w roku.
W ostatnich dniach 46 pracowników Arrivy wzięło udział w szkoleniach z zakresu substancji psychoaktywnych i ich wpływu na organizm człowieka. Dyspozytorzy i inspektorzy nadzoru ruchu uczyli się rozpoznawać osoby pod wpływem narkotyków; przewoźnik planuje także zorganizowanie wewnętrznej kampanii edukacyjnej.
"Audyt wypadł pozytywnie"
- W ostatnich dniach nasi pracownicy kontrolowali zajezdnie Arrivy - informuje ZTM. - Sprawdzali procedury związane z rozpoczynaniem pracy przez kierowcę, wyjazdem autobusu na trasę itd. a także stan techniczny pojazdów. Audyt wypadł pozytywnie.
ZTM nawiązał współpracę także z warszawską drogówką, która rozpoczęła kontrole w komunikacji miejskiej. Policjanci sprawdzają stan techniczny pojazdów oraz trzeźwość kierowców. W uzasadnionych przypadkach funkcjonariusze będą także przeprowadzali testy na obecność środków psychoaktywnych w organizmie kierowców i motorniczych. W środę i czwartek w autobusach i tramwajach przeprowadzono łącznie 40 takich kontroli. Nie stwierdzono nieprawidłowości.
(lm)