77 lat temu powstańcy wyzwolili KL Warschau. Dziś marsz pamięci
5 sierpnia 2021
Na skwerze między Anielewicza i Okopową upamiętniono zdobycie przez batalion "Zośka" obozu Gęsiówka. Wieczorem 5 sierpnia w hołdzie zamordowanym mieszkańcom Woli odbędą się uroczystości na Lesznie i marsz pamięci.
W połowie 1943 roku na terenach wzdłuż Gęsiej, od Zamenhofa do Okopowej, Niemcy utworzyli obóz koncentracyjny zwany KL Warschau. Pierwszy transport Żydów przybył do niego pod koniec sierpnia z Auschwitz. Trafiali tam także Żydzi przesiedlani z krajów Europy Zachodniej. Na terenie obozu od wiosny 1944 roku masowo rozstrzeliwano skazańców przywiezionych z pobliskiego Pawiaka, warszawiaków schwytanych w łapankach czy też ukrywających się Żydów. Zwłoki palono na miejscu.
- Na początku powstania warszawskiego, 5 sierpnia 1944 roku, żołnierze kompanii Armii Krajowej "Giewont" z harcerskiego batalionu "Zośka" po trwającym półtorej godziny natarciu, opanowali obóz i uwolnili 348 przetrzymywanych Żydów, w zrywie obrony domagającym się od świata uznania naszych praw do wolności i bycia człowiekiem - powiedział podczas uroczystości rocznicowych Włodzimierz Karpiński, sekretarz urzędu miasta. - Część z uwolnionych przyłączyła się do powstańców i kontynuowała walkę z okupantem. Reprezentująca ambasadę izraelską attaché d/s dyplomacji publicznej Irit Yakhnes dodała, że na Muranowie toczyła się walka ludzkiego ducha przeciwko barbarzyństwu a wyzwolenie obozu dało nadzieję i chwilę wolności.
Rocznica rzezi Woli
W czwartek 5 sierpnia o godz.18.00 rozpocznie się uroczystość na skwerze Pamięci w rozwidleniu Leszna i al "Solidarności". Godzinę później wyruszy stamtąd marsz pamięci, który przejdzie ulicami Okopową, Wolską, Redutową i dotrze do cmentarza Powstańców Warszawy. Na trasie marszu wolontariusze Muzeum Powstania Warszawskiego złożą kwiaty i zapalą znicze, zatrzymując się przy 21 miejscach upamiętniających egzekucje.
Uczestnicy dotrą do cmentarza, obok którego na wystawie plenerowej "Zachowajmy ich w pamięci" poświęconej ofiarom cywilnym powstania, zaprezentowanych jest ponad 57 tysięcy nazwisk poległych lub zaginionych warszawiaków. Od otwarcia wystawy trwa akcja społeczna, polegająca na weryfikowaniu i uzupełnianiu spisu osób zaginionych lub poległych w sierpniu i we wrześniu 1944 roku. Już dziś na terenie parku Powstańców Warszawy będzie można zgłaszać się do stoisk informacyjnych i podzielić wiedzą o bliskich poległych lub zaginionych w powstaniu. Od godz. 18.00 na miejscu dyżurować będą archiwiści Muzeum Powstania Warszawskiego.
(dg)