REKLAMA

Wola

historia »

 

77 lat temu powstańcy wyzwolili KL Warschau. Dziś marsz pamięci

  5 sierpnia 2021

alt='77 lat temu powstańcy wyzwolili KL Warschau. Dziś marsz pamięci'
źródło: UM Warszawa

Na skwerze między Anielewicza i Okopową upamiętniono zdobycie przez batalion "Zośka" obozu Gęsiówka. Wieczorem 5 sierpnia w hołdzie zamordowanym mieszkańcom Woli odbędą się uroczystości na Lesznie i marsz pamięci.

REKLAMA

W połowie 1943 roku na terenach wzdłuż Gęsiej, od Zamenhofa do Okopowej, Niemcy utworzyli obóz koncentracyjny zwany KL Warschau. Pierwszy transport Żydów przybył do niego pod koniec sierpnia z Auschwitz. Trafiali tam także Żydzi przesiedlani z krajów Europy Zachodniej. Na terenie obozu od wiosny 1944 roku masowo rozstrzeliwano skazańców przywiezionych z pobliskiego Pawiaka, warszawiaków schwytanych w łapankach czy też ukrywających się Żydów. Zwłoki palono na miejscu.

- Na początku powstania warszawskiego, 5 sierpnia 1944 roku, żołnierze kompanii Armii Krajowej "Giewont" z harcerskiego batalionu "Zośka" po trwającym półtorej godziny natarciu, opanowali obóz i uwolnili 348 przetrzymywanych Żydów, w zrywie obrony domagającym się od świata uznania naszych praw do wolności i bycia człowiekiem - powiedział podczas uroczystości rocznicowych Włodzimierz Karpiński, sekretarz urzędu miasta. - Część z uwolnionych przyłączyła się do powstańców i kontynuowała walkę z okupantem. Reprezentująca ambasadę izraelską attaché d/s dyplomacji publicznej Irit Yakhnes dodała, że na Muranowie toczyła się walka ludzkiego ducha przeciwko barbarzyństwu a wyzwolenie obozu dało nadzieję i chwilę wolności.

Rocznica rzezi Woli

W czwartek 5 sierpnia o godz.18.00 rozpocznie się uroczystość na skwerze Pamięci w rozwidleniu Leszna i al "Solidarności". Godzinę później wyruszy stamtąd marsz pamięci, który przejdzie ulicami Okopową, Wolską, Redutową i dotrze do cmentarza Powstańców Warszawy. Na trasie marszu wolontariusze Muzeum Powstania Warszawskiego złożą kwiaty i zapalą znicze, zatrzymując się przy 21 miejscach upamiętniających egzekucje.

Uczestnicy dotrą do cmentarza, obok którego na wystawie plenerowej "Zachowajmy ich w pamięci" poświęconej ofiarom cywilnym powstania, zaprezentowanych jest ponad 57 tysięcy nazwisk poległych lub zaginionych warszawiaków. Od otwarcia wystawy trwa akcja społeczna, polegająca na weryfikowaniu i uzupełnianiu spisu osób zaginionych lub poległych w sierpniu i we wrześniu 1944 roku. Już dziś na terenie parku Powstańców Warszawy będzie można zgłaszać się do stoisk informacyjnych i podzielić wiedzą o bliskich poległych lub zaginionych w powstaniu. Od godz. 18.00 na miejscu dyżurować będą archiwiści Muzeum Powstania Warszawskiego.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break