REKLAMA

Targówek

Historia

 

76 lat temu na Zaciszu zginął generał Wehrmachtu

  9 października 2015

alt='76 lat temu na Zaciszu zginął generał Wehrmachtu'
Obelisk ku pamięci gen. von Fritscha na Zaciszu został zniszczony w 1944 roku
źródło: Wikipedia

22 września 1939 roku na Zaciszu zginął generał Werner von Fritsch, członek Naczelnego Dowództwa Wehrmachtu. Trafiony w tętnicę udową zmarł z powodu upływu krwi. Przez kilka lat w rejonie Łodygowej stał kameralny obelisk ku jego pamięci.

REKLAMA

Generał-pułkownik baron Werner von Fritsch dowodził 12. pułkiem artylerii, który atakował Warszawę od strony Ząbek. Warszawy broniły 80. pułk piechoty i 20. dywizja piechoty Wojska Polskiego. Zabudowa Zacisza, zwłaszcza na wschód od ówczesnej al. Piłsudskiego czyli dzisiejszej Radzymińskiej była rzadka, a teren podmokły.

Polski punkt obserwacyjny znajdował się przy ulicy Wawerskiej 17 (dziś Bukowiecka) w domu Zygmunta Poraja. Obserwator zauważył ruch w pobliżu budynku nieczynnej rzeźni na Lewinowie. Była to postać z czerwonymi patkami kołnierzowymi. Polacy oddali strzał z ciężkiego karabinu maszynowego. Postać upadła. Okazało się, że to gen. Werner von Fritsch, w galowym mundurze. Oficer został ranny w nogę. Nabój przebił tętnicę i generał po chwili zmarł w wyniku upływu krwi. Ciało zmarłego zostało przetransportowane do Berlina i pochowane z honorami, a w miejscu śmierci von Fritscha ustawiony został obelisk ku jego pamięci. W czasie okupacji odbywały się tu rocznicowe uroczystości Wehrmachtu. Pomniczek został zniszczony w czasie walk o Pragę w 1944 roku.

Niektórzy mieszkańcy Zacisza wywodzili powojenną nazwę dzisiejszej Radzymińskiej, Generalską, właśnie od gen. von Fritscha, ale to raczej mało prawdopodobne, by komuniści hołubili nazistowskiego wojskowego. Prawdopodobnie nazwa Generalska odnosiła się do al. gen. Karola Świerczewskiego na Pradze, którą łączyła z ząbkowską al. gen. Karola Świerczewskiego. Dziś są to kolejno: al. "Solidarności", Radzymińska i al. Piłsudskiego.

Przemysław Burkiewicz

 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Zima 2023/2024
Zima 2023/2024

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy