REKLAMA

Targówek

Zabytki

 

100-letnia willa wróci do życia

  29 marca 2016

alt='100-letnia willa wróci do życia'
źródło: Wikimedia Commons / Podkaster

Czy doprowadzenie zabytkowej willi na Targówku Fabrycznym do stanu świetności i przekształcenie jej w centrum kultury uratuje dogorywającą okolicę?

REKLAMA

W rejonie ulic Księcia Ziemowita, Naczelnikowskiej i Zabranieckiej stoi kilkanaście domów z początku XX wieku, będących świadectwem historii Targówka Fabrycznego. Najcenniejszym budynkiem w tej zapomnianej okolicy jest willa z ogrodem z początku XX wieku, nosząca adres "Siarczana 6". Pierwotnie należała do przedsiębiorcy nazwiskiem Kijewski, jednego z właścicieli fabryki chemicznej Kijewski, Scholtze i Spółka, działającej na Targówku. W najbliższych latach zainwestujemy 10 mln zł w przekształcenie jej w lokalne centrum kultury. Większość mieszkańców Targówka nie bywa na Siarczanej i nie kojarzy dobrze tej okolicy. Są obawy, że stereotypów o zaniedbanym Targówku Fabrycznym nie da się przełamać.

- Potencjał tego miejsca stanowi przede wszystkim jego wartość historyczna wraz z unikalną architekturą - czytamy w raporcie Stowarzyszenia Architektów Polskich. - Wykorzystana do nowych funkcji i wzbogacona o współczesną w formie rozbudowę ma szansę stać się wyróżnikiem w skali miasta i symbolem dzielnicy łączącej wartości oryginalnej zachowanej substancji historycznej z nowoczesnym designem.

Pracujący na zlecenie warszawskiego samorządu architekci i urbaniści chwalą aktywność okolicznych mieszkańców i instytucji (parafii, klubu osiedlowego i szkoły), zaangażowanych w przywrócenie willi przy Siarczanej do życia. Jest duża szansa, że za kilka lat w zabytkowym domu organizowane będą spotkania sąsiedzkie, ogród stanie się miejscem wypoczynku seniorów a na placu zabaw obok będą bawić się dzieci. Będzie to jednak wymagać sporo pracy nie tylko od projektantów, ale także mieszkańców dzielnicy - większość z nich nie bywa na Siarczanej i nie kojarzy dobrze tej okolicy. Są obawy, że stereotypów o zaniedbanym Targówku Fabrycznym nie da się przełamać i jeśli mieszkańcy bloków zaczną ją odwiedzać, to samochodem, przejeżdżając nową obwodnicą Pragi.

Dominik Gadomski

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze (2)

# dziwne

31.03.2016 18:07

Tyle kasy wydać? Komu to będzie służyło? Odludzie. Dookoła nieużytki i tereny przemysłowe. Za chwilę teren będzie z jednej strony odcięty Trasą Świętokrzyską, z drugiej torami, z trzeciej Obwodnicą Pragi. Sama budowa Obwodnicy spowoduje przesiedlenia okolicznych mieszkańców. nie lepiej byłoby to zlokalizować bliżej Osiedla Wilno, albo w ogóle przeznaczyć pieniądze na przedszkole lub żłobek.

# aleksander

01.04.2016 01:52

@dziwne
Trasa Świętokrzyska raczej nie będzie tego terenu odcinać, ale wręcz na odwrót, przybliży go niezmiernie do centrum, bo zlikwiduje barierę torów kolejowych. A zauważ, że to jest ok 1 km od Dworca Wschodniego i ok 4 km od Zamku Królewskiego. Dla porównania z Kabat mamy ok 13 km do Zamku Królewskiego. Lepiej, jednak, myślę w pierwszej kolejności zagospodarowywać tereny wokół ścisłego centrum niż odległe przedmieścia, z których ludzie dojeżdzają godzinami do pracy.
Co do obwodnicy Pragi, to wszystko zależy jaki będzie miała przebieg. Jeśli puszczą ją przez środek osiedla, do tego jeszcze na wiadukcie ponad Ziemowita, to faktycznie czapa. Już nikt nie będzie chcial tam mieszkać. Jeśli jednak poprowadzą ją tuż przy linii kolejowej, to nie będzie miała złego wpływu na ten obszar. Zresztą losy przebiegu właśine teraz się ważą!
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe