ZTM upuścił krwi
15 września 2008
Zarząd Transportu Miejskiego aktywnie włączył się w kampanię społeczną wspierającą honorowe oddawanie krwi. Dobry przykład dał szef ZTM Leszek Ruta.
W autobusach, tramwajach, metrze, a także w punktach obsługi pasażera i w zajezdniach pojawiły się plakaty zachęcające do honorowego oddawania krwi. ZTM wspólnie z partnerami zapowiada nowe pomysły promujące honorowe krwiodaw-stwo.
apc, wt
Krew jest głównym płynem ustrojowym, niezbędnym przy operacjach, podstawą do wytwarzania wielu leków. Nie jest przesadą stwierdzenie, że ratuje życie. Co roku z krwi podczas zabiegów medycznych korzysta około dwóch milionów osób - podczas transfuzji czy terapii preparatami krwiopochodnymi. Krwi w szpitalach nigdy nie jest zbyt wiele, a ponieważ jej czas przechowywa-nia nie jest długi, zapotrzebowanie na krwiodawców wciąż rośnie. Tymczasem rokrocznie krew oddaje zaledwie 500 tys. Polaków, wielu kilka razy w roku - stąd wynika, że każdego roku jest około miliona pobrań.
Człowiek ma około pięciu litrów krwi. Jednorazowo oddaje się 450 mililitrów - czyli około 10% całej krwi w organizmie. Jak widać to nie wystarcza, by pokryć zapotrzebowanie na "życie w płynie". Największe braki są zawsze w czasie wakacji - szpitale alarmują, że nie mogą nieść po-mocy w sposób, w jaki by chciały, bo ich zapasy krwi dramatycznie się kurczą. Dlatego tak waż-ne są zbiórki krwi, organizowane w terenie bądź w stacjonarnych stacjach krwiodawstwa.