REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Akcja darmowego czipowania psów

  15 września 2008

Po raz kolejny warszawiacy mogą nieodpłatnie oznakować swoje psiaki "elektronicznym paszportem", zwanym popularnie czipem. Czip nie tylko ułatwia odnajdywanie zagubionego czworonoga. Bez niego żaden pies nie może podróżować po Europie.

REKLAMA


Autorka jest radną Warszawy (Partia Demokratyczna - demokraci.pl)
Do 12 grudnia br. trwa elektroniczne znakowanie psów, których właściciele mieszkają w Warszawie. Koszty akcji w całości pokrywa urząd miasta, który przeznaczył na ten cel ponad 900 tys. zł. Ta kwota pozwoli na oznakowanie 20 tys. psów. Czipowanie to wstrzyknięcie pod skórę przez weterynarza mikro-skopijnego procesora. Jest całkowicie bezpieczny dla zwierzęcia. Czip jest wielkości ziarenka ryżu. Nie powoduje reakcji alergicznych i nie uwiera. Jest wszczepiany w szyję lub między łopatki. Zabieg jest prawie bezbolesny, zwierzę odczuwa go jak zwykły zastrzyk.

Warunkiem bezpłatnego oznakowania psa jest wypełnienie przez jego właściciela wniosku o wyko-nanie zabiegu, okazanie dowodu tożsamości oraz do-kumentu potwierdzającego prawa do zwierzęcia (metryka, rodowód, aktualna książeczka szczepień). Po zaczipowaniu właściciel otrzymuje dowód elektronicznego oznakowania psa. Dane psów i ich właścicieli są wprowadzane do miejskiej bazy danych AnimalUM, która jest systemem ewidencji zwierząt mieszkających na terenie naszego miasta.

Znakowanie i wprowadzanie danych do bazy to jeden z najlepszych sposobów na zmniejszenie liczby bezpańskich, zagubionych zwierząt. Dzięki specjalnym czyt-nikom, w jakie wyposażone są patrole straży miejskiej i schroniska dla zwierząt, z czipa można wyświetlić numer psa, a co za tym idzie - szybko znaleźć właściciela i ustalić jego adres. Czip pozwala też psu wędrować ze swym panem po Europie, bo zgodnie z przepisami unijnymi od 2004 roku każdy pies zabierany w podróż zagra-niczną musi go mieć.

Podczas akcji darmowego czipowania w roku ubiegłym oznaczono tak 6 tysięcy czworonogów. A Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt "Na Paluchu", które od po-łowy 2005 roku prowadzi obowiązkowe znakowanie wszystkich trafiających tam psów, zaczipowało ich prawie 10 tys. Szacuje się, że na terenie Warszawy żyje około 110 tys. psów.

Zachęcam osoby, które zaczipowały czworonogi w poprzednich latach, by do-pilnowały wprowadzenia do miejskiej bazy danych AnimalUM informacji o swoich psach. W tym celu najlepiej udać się do wydziału ochrony środowiska w dzielnicy z wyżej wymienionymi dokumentami. Wprowadzenie danych jest bezpłatne. Dlacze-go trzeba to zrobić osobiście? Bo ustawa o ochronie danych osobowych nie pozwala lecznicom, w których kiedyś założono chipy, na przekazanie danych właścicieli do ogólnomiejskiej bazy. Niestety!

Agnieszka Kuncewicz
akuncewicz@warszawa.um.gov.pl

Lecznice wykonujące usługę bezpłatnego czipowania w Warszawie

  • Białołęka, ul. Ostródzka 55, tel. 490-36-72
  • Bemowo, ul. Szwankowskiego 8, tel. 665-11-66
  • Bielany, ul. Podleśna 57, tel. 832-27-28
  • Żoliborz, ul. Schroegera 72a, tel. 834-54-53
  • Mokotów, ul. Różana 71, tel. 845-01-96
  • Śródmieście, ul. Smulikowskiego 7a/26, tel. 826-31-99
  • Ochota, ul. Siemińskiego 21, tel. 823-35-63
  • Ursynów, ul. Strzeleckiego 10e, tel. 644-95-31
  • Wawer, ul. Potockich 111, tel. 812-71-11
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA