REKLAMA

Wola

wypoczynek »

 

Zarośnięte ścieżki parku Moczydło

  7 lipca 2011

alt='Zarośnięte ścieżki parku Moczydło'

Odnowiony, odrestaurowany park Moczydło porasta chwastami, niepotrzebnymi krzewami i trawą. Na jego regularną konserwację nie ma pieniędzy.

REKLAMA

- Kiedy codziennie wracam tamtędy z pracy - od PKP Koło do Brożka - widzę wybudowane za niemałe pieniądze ścieżki rowerowe, chodniki. Mimo że wybudowano je niedawno, już są zaniedbane - krzewy i chwasty zarastają przejścia, nikt chyba nie dba o ten park - alarmuje pani Henryka.

- Jeszcze w tamtym roku i na wiosnę wszystkie niedzielne popołudnia spędzaliśmy w parku. To było super miejsce na przejażdżkę rowerami połączoną ze spacerem - opowiada pan Maciek. Dodaje też, że nie mieści mu się w głowie, jak można tak zaniedbać park.

Trawa na chodnikach

Niektóre fragmenty ścieżek zarośnięte są już prawie całkowicie (np. jedna z prostopadłych do Górczewskiej). - Nie dość, że na skrzyżowaniu z ciągiem dla pieszych nie widzę, czy nie nadjeżdża rowerzysta, to sami kierowcy jednośladów mają problemy z mijaniem się. To nie tylko niewygodne, ale i niebezpieczne. Czy sadząc krzewy nie pomyślano, że będą się one rozrastać? Zapomniano, że
Rowerzyści mają problemy z mijaniem się. To niewygodne i niebezpieczne.
trzeba je regularnie przycinać? Gatunki też wybrano bezmyślnie - zdecydowano się na rośliny kompletnie zasłaniające widok, szybko rosnące, dobre na tworzenie malowniczych kęp, ale nie na wąskie pasy zieleni - komentuje pani Henryka.

Zapraszamy na zakupy

WOŚ o czasie?

Opiekę nad parkiem Moczydło sprawuje wolski wydział ochrony środowiska.

- Właśnie teraz jest najlepszy moment do sukcesywnego cięcia krzewów rosnących w wąskich pasach zieleni pomiędzy ścieżkami rowerowymi a ciągami pieszymi. Na Woli jest kilka kilometrów ścieżek wraz z towarzyszącą zielenią, w parku Moczydło prace te są wykonywane w drugiej połowie czerwca - wyjaśnia Dorota Dłuska, naczelniczka wydziału.

- Natomiast usuwanie darni z nawierzchni ścieżek jest wykonywane dwa razy w roku. Z uwagi na fakt, że w parkach nie można stosować żadnych środków chemicznych, pomocnych w walce z chwastami, prace te muszą być wykonywane mechanicznie lub ręcznie. Taka technologia daje długotrwały efekt, ale jest rozciągnięta w czasie. Roboty te zostały zlecone do wykonania na przełomie czerwca i lipca. W niektórych punktach już się rozpoczęły, w parku Moczydło zostaną wykonane do końca lipca - dodaje naczelniczka.

REKLAMA

Brak pieniędzy

- Krzewy, które znajdują się w pasach zieleni przy ścieżkach, zostały nasadzone na podstawie projektu zieleni, więc zarówno dobór gatunkowy, jak i regularność ich przycinania były brane pod uwagę przez architekta krajobrazu. Jedyne, co uległo zmianie, to pieniądze przeznaczone w budżecie na utrzymanie zieleni. Z powodu ich braku musiała zmniejszyć się częstotliwość tego typu prac. W ubiegłym roku krzewy zostały przycięte trzy razy, natomiast w tym roku ich cięcie będzie najwyżej dwukrotne, stąd problem - mówi Dorota Dłuska.

Anna Sadowska

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy