REKLAMA

Puls Warszawy

różne »

 

Zapomnieli o ekologii. Wszyscy chcą ciepełka w mieszkaniu

  23 września 2019

alt='Zapomnieli o ekologii. Wszyscy chcą ciepełka w mieszkaniu'

Sezon grzewczy rozpoczęty... ale czy nie za wcześnie? Nasz czytelnik ma spore wątpliwości.

REKLAMA

"Jako człowiek zainteresowany najbliższą okolicą jestem stałym bywalcem kilku grup na Facebooku, gdzie mieszkańcy wymieniają się wiadomości z osiedla. Jak tylko zrobiło się trochę chłodniej, tematem numer jeden stały się kaloryfery. Apokaliptyczne wizje przegrzanej Ziemi, którymi przez całe wakacje karmiły nas niektóre gazety, nagle znikły. Teraz wszystkich interesuje ciepełko w mieszkaniu.

I to właśnie zastanawia. Mieszkamy w normalnym, przeciętnym bloku, ocieplonym styropianem. Podczas kilku ostatnich zim włączaliśmy ogrzewanie na jakieś 4-5 nocy, kiedy temperatura zbliżała się do -5. Przy obecnej pogodzie, kiedy w dzień mamy 15 stopni, nie ma żadnego sensu grzać i tracić pieniędzy. Niesamowite, że ludzie na co dzień polujący na okazje, pytający o promocje, wymieniający się na Facebooku zniżkami i kuponami, z nadejściem jesieni postanawiają garściami wrzucać banknoty do pieca, bo właśnie tym jest trzymanie włączonego kaloryfera.

Chętnie się dowiem, z czego wynika ten problem - z niedogrzanych bloków czy przyzwyczajenia do chodzenia po domu w stroju Buszmena? Przy 50-metrowym mieszkaniu mamy coroczne zwroty za ogrzewanie rzędu kilkuset złotych i w ogóle nie odczuwam, żebyśmy marzli nocami (po prostu jesienią zmienia się kołdrę na grubszą).

Osobnym tematem są ekolodzy. W połowie września Polacy zaczęli na potęgę zużywać paliwa kopalne, ale zieloni nadal wolą temat plastikowych słomek z drinków z parasolką. Może zrobiliby coś pożytecznego i przekonali warszawiaków, żeby przestali grzać już we wrześniu?

Jan

 

REKLAMA

Komentarze (6)

# joe

23.09.2019 14:50

Veolia już zafundowała podwyżki w granicach 5 - 7 % od nowego sezonu grzewczego. Od marca tego roku Veolia nie może naprawić węzła cieplnego. Efekt: przy 20 stopniach C na dworze piony CO grzeją z mocą zimową tj. ok 60 stopni C. Mimo zakręconych kaloryferów i otwartych okien w mieszkaniu panują tropiki. Tak się tłucze kasę. Za czasów Stoenu takich numerów nie było.

 Taltos2

23.09.2019 15:45

Panie Janie,
po to są termostaty przy grzejnikach, żeby reagowały do zmiennej temperatury za oknem. Przy kilku nocach z rzędu z temperaturą w okolicy 5-7 stopni, następuje wychłodzenie murów i rośnie wilgotność powietrza, co powoduje dyskomfort termiczny. Lepiej, taniej i ekologiczniej utrzymywać w miarę stałą temperaturę w pomieszczeniach, niż na przemian je wychładzać i ogrzewać.
PS. Są różne mieszkania, jeśli Pańskie 50 m2 jest otoczone niemal ze wszystkich stron innymi mieszkaniami i ma Pan relatywnie niewielką ścianę szczytową, można "żerować" na cieple sąsiadów. Ale gdyby WSZYSCY z nich wyłączyli swoje grzejniki, to by Pan musiał swoje zawory odkręcić. Gdyby miał Pan 100 m2 na ostatnim piętrze z dużą powierzchnią ścian szczytowych, to by Pański patent nie zadziałał (mówię o standardowych mieszkaniach), nie budowanych od podstaw jako "pasywne".

# joe

23.09.2019 21:35

Dziękuję za rady. Małe sprostowanie posiadam mieszkanie szczytowe, po termomodernizacji, budynek z lat 80 tych, grzejniki posiadają termozawory. Cóż z tego, w każdym pokoju są pionowe rury doprowadzające poprzez tzw. gałązki cieplo do grzejników, całe nieszczęście to te gorące non stop pionowe rury. Przy 20 stopniach na dworze jest to nie do zniesienia. Co dziwne sasiadom to nie przeszkadza. Ale jak przyjdzie wyrównanie za zużycie ponad prognozowane to będzie histeria. Z pewnością nawala tzw. pogodynka w węźle cieplnym. Poprawiam się, nie Stoen a SPEC a po nim Dalkia.

REKLAMA

# Euzebiusz z Destylatu

24.09.2019 13:09

Pełne poparcie dla autora listu. Trudno wciągnąć koszulę z długim rękawem, zarzucić sweter, wciągnąć dres na gacie - lepiej odkręcić zawór i pędzić. Pomijając aspekty ekonomiczne, spanie w zbyt wysokiej temperaturze jest i niezdrowe, i mało efektywne.
W naszej wspólnocie udało się wprowadzić "sztywny" okres grzewczy (od 01.10. do 30.04.) z opcją wcześniejszego włączenia / wyłączenia grzania, jeśli średnia dobowa temperatura (nie) przekracza 10 st. C. I jakoś żyjemy. :-)

# Erlover

03.06.2021 21:04

Jak się czytam takie wiadomości, to często odnosi się wrażenie, że ludzie jakby zapomnieli https://www.biotrendy.pl/http:// i na czym w ogóle ona polega, ale to już inna debata. Musze w pełni przyznać racje autorowi artykuł jeśli chodzi o to gorzewanie w blokach, trafne uwagi.

# Niewiarygodnialek

03.06.2021 21:52

No dla mnie to trochę przesada... https://radar-opadow.live/

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni