REKLAMA

olowkowa kraina swiatowida rekrutacja trwa 1olowkowa kraina swiatowida rekrutacja trwa 2olowkowa kraina swiatowida rekrutacja trwa 0
Puls Warszawy

różne »

 

Holowanie za friko. Kierowcy ignorują kary

  23 września 2019

alt='Holowanie za friko. Kierowcy ignorują kary'

Po zmianie przepisów dotyczących holowania tylko 1/4 warszawskich kierowców płaci kary. Pozostali najwyraźniej liczą na nieskuteczność państwowych instytucji.

REKLAMA

biedronka 050 2biedronka 050 0

Jeśli zaparkujemy samochód w niedozwolonym miejscu, stwarzając przy tym zagrożenie, istnieje pewna szansa, że zostanie odholowany. Jeszcze niedawno procedura była następująca: należało udać się do straży miejskiej po zezwolenie na odbiór pojazdu, następnie skorzystać z opłatomatu i wreszcie pojechać komunikacją miejską na wskazany parking po swoje auto. Trybunał Konstytucyjny uznał, że taka procedura jest złamaniem Konstytucji, bo zatrzymanie samochodu do czasu uiszczenia opłaty narusza prawo własności. Tańsze bilety dla warszawiaków jeżdżących... poza Warszawę Tańsze bilety dla warszawiaków jeżdżących... poza Warszawę Przed nami obniżka cen biletów dla osób, które korzystają z komunikacji miejskiej w obu strefach biletowych.

Nowe zasady

Od 13 września obowiązują całkiem nowe przepisy, zgodnie z którymi najpierw odbieramy odholowane auto, a dopiero potem płacimy. Prawo nie wskazuje jednak... terminu zapłaty. Drogowcy starają się egzekwować kary wydając decyzje administracyjne, od których kierowcy mogą się łatwo odwoływać. Skuteczna metoda ściągania opłat nie istnieje.

Skutki są łatwe do przewidzenia. Z danych Zarządu Dróg Miejskich wynika, że od czasu zmian w prawie samochody odebrało 294 kierowców, ale zapłaciło już tylko 71, co oznacza ściągalność kar na poziomie 24%. Od czasu decyzji Trybunału Konstytucyjnego Sejm miał dziewięć miesięcy na wprowadzenie nowych przepisów, które umożliwiłyby skuteczną egzekucję kar, ale nie zrobił tego do dziś. Ponieważ w przyszłym miesiącu odbędą się wybory parlamentarne, na ten moment nikt nie jest w stanie powiedzieć, kiedy czeka nas kolejna zmiana w prawie.

Wstąp do księgarni

Ile wynosi kara?

Decyzją Rady Warszawy z grudnia ubiegłego roku za odholowanie samochodu o masie do 3,5 tony płaci się 494 zł + 41 zł za każdą dobę. Stawka za motocykl to 115+21 zł, za pojazd o masie do 7,5 tony - 616+53 zł. Teoretycznie możliwe jest odholowanie nawet roweru - kara wynosi wtedy 115+21 zł.

(dg)

.
Dziękujemy, że czytasz nasze artykuły. Chcesz na bieżąco śledzić ważne sprawy w Twojej dzielnicy i w Warszawie?
 Zapisz się do naszego newslettera 
 Obserwuj nas na Google News 
 

REKLAMA

olowkowa kraina swiatowida angielski 2olowkowa kraina swiatowida angielski 0

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

olowkowa rekrutacja trwa 1olowkowa rekrutacja trwa 2olowkowa rekrutacja trwa 0

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

bck kino plenerowe 03 2bck kino plenerowe 03 0

REKLAMA

cmp moje zdrowie 2cmp moje zdrowie 0

REKLAMA

bck kino plenerowe 02 3bck kino plenerowe 02 0

REKLAMA

autoreklama tustolica 1autoreklama tustolica 2autoreklama tustolica 0

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA