REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Zapomniany bohater Cudu nad Wisłą

  16 sierpnia 2012

alt='Zapomniany bohater Cudu nad Wisłą'
Źródło: Wikipedia

Choć zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej przypisywane jest strategicznemu geniuszowi Piłsudskiego i jego wywiadowi wojskowemu, mało kto wie, że gdyby nie generał Jordan-Rozwadowski, pochód bolszewików przez Europę mógłby nie być powstrzymany w 1920 roku.

REKLAMA

Głównym projektantem i autorem planu bitwy był ówczesny szef Sztabu Generalnego odrodzonego Wojska Polskiego generał Tadeusz Jordan-Rozwadowski, absolwent Therezjanum, artylerzysta, bohater wielkiej wojny, kawaler orderu Marii Teresy. Stworzył podwaliny dla zwycięstwa umiejętnie przegrupowując armie i tworząc odwody przed najsłabszymi odcinkami frontu sowieckiego. W swoich pamiętnikach wspominał: "Podczas tych sierpniowych dni marazmu i powszechnej niewiary w zwycięstwo udało mi się tchnąć w to wyniszczone wojną wojsko ducha walki, pokazując, że pokonamy przeciwnika liczniejszego, za to zdemoralizowanego, który rozciągnął swoje siły do granic możliwości".

Spór o autorstwo strategii bitwy warszawskiej rozstrzygnął sam generał Rozwadowski mówiąc, że "w dniach sierpniowych Pan Marszałek został przeze mnie solidnie poparty, przy czym uznałem, że powinienem usunąć się w cień, ponieważ nie ja reprezentowałem autorytet Państwa Polskiego - był to Naczelnik Państwa Józef Piłsudski".

Choć postać generała jest nieco zapomniana, warto przypomnieć jego wynalazki i pomysły: był prekursorem ruchomej zapory ogniowej - feuerwalze - osłaniającej atak własnych sił na pozycje wroga. Był także wynalazcą granato-szrapnelu - pocisku armatniego o nowatorskiej budowie.

Otrzymał z rąk ostatniego cesarza Austrii Karola I Order Marii Teresy, który należy do najbardziej znanych orderów za waleczność na całym świecie. Po zwycięstwie w 1757 roku nad Prusakami pod Kolinem, order ten był pierwowzorem polskiego orderu Virtuti Militari.

Order nadawano za waleczność i śmiałe czyny wykonane bez rozkazu w obliczu wroga. Za zasługi podczas I wojny światowej odznaczono orderem 131 osób. W elitarnym gronie odznaczonych, oprócz generała Jordan-Rozwadowskiego, znaleźli się także inni Polacy: generał Stanisław Wieroński, admirał Jerzy Zwierkowski, major Mieczysław Skulski, kapitan Emil Prochaska.

Generał po wojnie piastował najwyższe stanowiska wojskowe. Szefem Sztabu Generalnego był do zamachu majowego. Potem został odsunięty od życia politycznego wojskowego i społecznego. Był legalistą. Po zamachu więzień Antokola. Zwolniony w 1927 roku, znacznie podupadł na zdrowiu. Zmarł po uwolnieniu, 18 października 1928 roku w Warszawie. Ostatnią wolą generała było pochowanie go na Cmentarzu Orląt we Lwowie - zasłynął bowiem jako dowódca obrony i odzyskania Lwowa i Małopolski wschodniej.

Niewiele osób wie, że w 1939 roku, po wkroczeniu bolszewików 17 września, ciało generała z Cmentarza Orląt zostało przeniesione w nieznane dotychczas miejsce. Zapewne przyjaciele i bliscy generała obawiali się profanacji jego grobu. Jest to do dziś nierozwiązana zagadka.

Mariusz Przytuła
Andrzej Chojnacki

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy