Wsteczna hipoteka - komu się opłaca?
17 maja 2012
Jak działa wsteczna hipoteka? Komu się opłaca? Na co trzeba uważać? Ile można zyskać?
Odwrócona hipoteka oznacza, że bank jest pożyczkobiorcą, a klient pożyczkodawcą, który sprzedaje swój lokal bankowi. W zamian za nieruchomość otrzymuje od banku co miesiąc określoną kwotę pieniędzy lub jednorazową wypłatę. Wysokość odwróconego kredytu hipotecznego jest zależna od: wartości nieruchomości, płci i wieku kredytobiorcy oraz wybranej formy wypłaty należności. Kwota ta jest wolna od podatku.
Nadwyżka spadkobiercom
Po śmierci klienta bank staje się właścicielem nieruchomości i może nią swobodnie dysponować. W ten sposób bank rekompensuje sobie kwotę, którą wcześniej wydał. W przypadku gdy cena sprzedaży lokalu przewyższa sumę ówcześnie przekazaną, nadwyżka trafia do spadkobierców.
Odwrócony kredyt hipoteczny niesie za sobą minimalny stopień ryzyka dla właściciela mieszkania.
Więcej ryzykuje bank, który podpisując umowę "odwróconej hipoteki" zaczyna wypłacać dotychczasowemu właścicielowi pieniądze. Bank nie ma żadnych zysków z udzielonego kredytu do momentu śmierci właściciela mieszkania. Należy podkreślić, że bank w momencie przejmowania nieruchomości po śmierci dotychczasowego właściciela ma prawo tylko do samej nieruchomości, a więc do "gołych ścian". Wszystko pozostałe przypada spadkobiercom.
dr Michał Kuliński
Autor jest adwokatem w
Kancelarii Battara Bartoszek Kuliński BBK
Tel. 22 690-68-68