REKLAMA

Puls Warszawy

komunikacja »

 

Wezwanie po 11 latach. Co grozi za brak biletu ZTM?

  25 maja 2020

alt='Wezwanie po 11 latach. Co grozi za brak biletu ZTM?'
źródło: ZTM

Egzekucja kary za jazdę bez ważnego biletu potrafi ciągnąć się długimi latami.

REKLAMA

Zgodnie z obowiązującym prawem za brak biletu w warszawskiej komunikacji miejskiej grozi kara w wysokości 266 zł. Co się stanie, jeśli nie zapłacimy jej w terminie? Jeden z lokalnych blogerów opisuje na Facebooku, że otrzymał wezwanie... po 11 latach. Pasażer został przyłapany bez biletu w roku 2009, zaś pisma wysyłane przez sąd w latach 2010 i 2011 - jak twierdzi - nie dotarły. Ponieważ do kary doliczane są odsetki, na dziś wynosi ona już 407 zł. Poprosiliśmy Zarząd Transportu Miejskiego o wyjaśnienie, jak krok po kroku wygląda procedura ściągania zaległej kary.

Odpowiada Tomasz Kunert, rzecznik ZTM

1. W pierwszej kolejności, po co najmniej 30 dniach od wystawienia wezwania do zapłaty, wysyłane jest listem poleconym wezwanie przedsądowe. W przypadku osób, które mają inne nieopłacone wezwania, także o nich informujemy w tym wezwaniu.

2. Jeśli wezwanie wraca jako nieodebrane z adnotacją "adresat nie mieszka" lub "adres nieznany", weryfikujemy adres zameldowania w bazie PESEL lub CRBDEL i jeśli jest inny, wysyłamy wezwanie powtórnie.

3. Potem, w terminie 3-12 miesięcy od dnia wymagalności należności, kierujemy sprawę do sądu w postępowaniu upominawczym. W tym momencie to już od sądu zależy czas trwania postępowania. W przypadku, gdy pozwany złoży sprzeciw od nakazu zapłaty, ten czas jeszcze się wydłuża.

4. Po otrzymaniu prawomocnego wyroku składamy wniosek do sądu o nadanie klauzuli wykonalności. Mamy na to 6 lat (według wcześniej obowiązujących przepisów 10 lat). Na wydanie klauzuli przez sąd czekamy niejednokrotnie nawet kilka lat.

5. Po otrzymaniu klauzuli mamy 6 lat (według wcześniej obowiązujących przepisów 10 lat) na skierowanie sprawy do egzekucji komorniczej. Przed skierowaniem sprawy do komornika staramy się wysyłać wezwanie przedegzekucyjne.

Poszczególne wykonywane przez nas czynności przerywają bieg przedawnienia. Do przedawnienia dochodzi wtedy, gdy wierzyciel nie podejmuje czynności w celu odzyskania wierzytelności. Zgodnie z przepisami to na sądzie spoczywa obowiązek dostarczenia nakazu zapłaty. Każda przesyłka polecona podwójnie awizowana i nieodebrana uznawana jest za doręczoną (zmiana tych przepisów dotyczy spraw po 4 lipca 2019 roku).

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024