Rozpada się wawerska koalicja. Paraliż rady dzielnicy
16 czerwca 2021
Po zaledwie dziewięciu miesiącach koalicja PO z klubem Samorząd Wawer trzeszczy w szwach.
Przypomnijmy: we wrześniu ubiegłego roku wawerska PO zerwała koalicję ze stowarzyszeniem Razem dla Wawra i zawarła sojusz z klubem Samorząd Wawer pod wodzą radnego Zdzisława Gójskiego. W miejsce Jacka Wiśnickiego wiceburmistrzem dzielnicy został wówczas Łukasz Jeziorski (w latach 2014-2018 burmistrz z ramienia PO). Minęło dziewięć miesięcy i szykuje się kolejne przetasowanie w dzielnicowym samorządzie.
Przerwa dobra na wszystko
- Dzisiaj na nadzwyczajnej sesji rady dzielnicy miało się odbyć głosowanie nad wnioskiem o odwołanie przewodniczącego Michała Żebrowskiego - poinformowało w nocy 16/17 czerwca Razem dla Wawra. - Sam zainteresowany oświadczył już wcześniej, że nie domyśla się przyczyn złożenia takiego wniosku, zakładając jedynie polityczne powody, podczas gdy dla wnioskodawców nieakceptowalne było właśnie upolitycznianie przez niego samej rady dzielnicy.
Do głosowania nie doszło, ponieważ natychmiast po rozpoczęciu sesji wiceprzewodnicząca Joanna Buczyńska ogłosiła przerwę. To manewr ćwiczony w podobnych sytuacjach od lat. Gdy pod przewodniczącym którejś z rad dzielnic pali się grunt, ogłaszana jest przerwa, która - zgodnie z prawem - może trwać 30 dni. Po 30 dniach radni zbierają się po to, by znów usłyszeć ogłoszenie przerwy i tak w kółko, aż do nowego porozumienia koalicyjnego, wyroku sądu administracyjnego bądź wyborów.
- Stosunek przerywany, jako skuteczną formę zapobiegania ciąży, stosują wyłącznie leniwe oraz niedouczone nastolatki - podsumował na Facebooku radny Piotr Grzegorczyk (RdW). - Wątpliwa przyjemność, spore ryzyko.
Rada dzielnicy w Warszawie - kompetencje
W czasie takiego paraliżu radni mogą odbywać spotkania komisji i pobierać pieniądze tak, jakby pracowali normalnie. Dla mieszkańców nie zmienia się absolutnie nic, ponieważ rady dzielnic nie mają praktycznie żadnych kompetencji poza... wyborem własnego prezydium oraz burmistrza wraz z zastępcami.
Poza tym dzielnicowi radni zajmują się wyłącznie wydawaniem opinii, które nie są w żaden sposób wiążące dla Rady Warszawy.
(dg)