Drugi wśród najwyższych. Warsaw Unit oficjalnie gotowy
24 maja 2021
Po 48 miesiącach dobiegła końca budowa wieżowca przy rondzie Daszyńskiego.
Rok 2021 przyniósł oczekiwany od wielu lat koniec dominacji Pałacu Kultury i Nauki w krajobrazie Warszawy. Pod względem wysokości do dachu socrealistyczny gmach spadł na piąte miejsce. Najwyższymi wieżowcami w mieście są obecnie 230-metrowy Varso na rogu al. Jana Pawła II i Chmielnej oraz 202-metrowy Warsaw Unit przy rondzie Daszyńskiego.
Nowa siedziba Warty
Jak donosi belgijska firma Ghelamco, Warsaw Unit ma już pozwolenie na użytkowanie i wkrótce wprowadzą się do niego pierwsi najemcy, w tym Towarzystwo Ubezpieczeniowe Warta. Wieżowiec oferuje 57 tys. m2 powierzchni biurowej na 45 piętrach. Choć w obiegowej opinii stan epidemii zakończył epokę biurowców, prawda jest zupełnie inna a Warsaw Unit jest wynajęty już w połowie.
- Jesteśmy dumni z ukończenia kolejnego projektu przy rondzie Daszyńskiego - mówi Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju polskiego oddziału Ghelamco. - Miejsce to stało się prawdziwym biznesowym centrum miasta. Warsaw Unit jest przykładem wielkomiejskiego wieżowca; ma doskonałą komunikację a w jego najbliższym sąsiedztwie znajdują się liczne sklepy, restauracje, bary, osiedla mieszkaniowe i hotele.
Wieżowiec ze smoczą skórą
Jak reklamuje inwestor, o wyjątkowości Warsaw Unit stanowi jego architektura, łącząca modernistyczne dziedzictwo Warszawy z nowoczesnymi materiałami. Smukła bryła wieżowca odbija krajobraz miasta w niebieskich przeszkleniach a na wysokości ulic fasadę uzupełnia tzw. smocza skóra, czyli tysiące płytek przypominających łuski, które reagują na każdy podmuch wiatru. Za projekt Warsaw Unit odpowiada Polsko-Belgijska Pracownia Architektury.
- W środku o komfort i bezpieczeństwo użytkowników zadba specjalna aplikacja mobilna, która m.in. umożliwi dostęp do biura - zapowiada Ghelamco. - Oprócz tego wieżowiec może działać w tzw. trybie pandemii. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu szeregu technologii powstrzymujących rozprzestrzenianie się wirusów: system wentylacji zabezpieczony jest na centralach wentylacyjnych lampami UV a dodatkowo ma możliwość pracy w trybie automatycznym wyłącznie z wykorzystaniem powietrza świeżego. W windach zainstalowane zostaną lampy UV, które skutecznie zdezynfekują przestrzeń kabin.
(dg)