Koniec z toksycznym składowiskiem na Bródnie?
3 sierpnia 2023
Temat toksycznych składowisk odpadów stał się głośny za sprawą śmieci w Zielonej Górze. Stolica również nie jest wolna od tego problemu. Na warszawskim Targówku mieszkańcy od lat alarmowali o pojemnikach z nieznanymi chemikaliami pozostawionymi na działce przy Odrowąża. Do tej pory dzielnica nie miała pieniędzy na ich usunięcie i dość długo czekała na ruch prezydenta Warszawy.
- Na działce magazynowanych jest 86 pojemników o pojemności 1000 litrów. Jeden z pojemników uległ rozszczelnieniu. Mieszkańcy zgłaszali, że czuć odór.
Kupujemy podręczniki - gdzie ich szukać i o czym warto pamiętać?
Mimo iż do rozpoczęcia roku szkolnego zostało kilka tygodni, większość rodziców zaczyna kompletować wyprawki szkolne. Wiele osób decyduje się na zakupy przez internet, gdyż zamówienia można dokonać szybko i sprawnie przy pomocy swojego telefonu. Gdzie więc szukać podręczników dla dzieci online? Na co zwrócić uwagę przy zakupie tego typu asortymentu? Poniżej kilka przydatnych wskazówek.
Działka graniczy ze stacją benzynową Shell. Wybuch pożaru stwarza zagrożenie dla stacji i okolicznych budynków - przestrzegał w niedawnej interpelacji radny z Targówka Marek Waszczak. Jak dodał, problem składowiska jest znany od czerwca 2019 roku i do tej pory nie został przez urzędników rozwiązany. Tymczasem sprawą toksycznych odpadów przez lata interesowały się różne instytucje, w tym wymiar sprawiedliwości.
Chemikaliami "zajęli się" śledczy z Pragi Północ
21 czerwca 2019 roku inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz pracownicy urzędu dzielnicy ustalili, że na terenie działki przy Odrowąża znajduje się ok. 180 pojemników typu mauzer o pojemności 1000 litrów. Chodziło o beczki stalowe i z tworzywa sztucznego o różnej pojemności, z niezidentyfikowaną substancją. Urząd dzielnicy wezwał do usunięcia odpadów użytkownika wieczystego, który widnieje w rejestrze gruntów oraz księdze wieczystej. Jednak wszelkie próby nawiązania z nim kontaktu nie przyniosły rezultatów.
Dwa miesiące później przeprowadzono oględziny terenu, podczas których okazało się, że część pojemników zostało zabranych z terenu nieruchomości. Pozostało około 70 pojemników typu mauzer, ustawionych na podłożu betonowym od strony ul. Odrowąża.
Kluczową kwestią było ustalenie faktycznego posiadacza odpadów i wydanie decyzji nakazującej usunięcie ich z miejsca nieprzeznaczonego do składowania. Wystąpiono w tej sprawie do Prokuratora Rejonowego Warszawa Praga Północ, prowadzącego czynności w postępowaniu karnym, o informacje dotyczące podjętych ustaleń. Prokurator wskazał, że mimo podjętych działań nie ustalono osoby, która odpowiada za składowanie chemikaliów. Postępowanie zatem bardzo szybko umorzono. W ramach prowadzonego śledztwa nie zabezpieczono substancji, ani nie poddano ich badaniu na użytek postępowania karnego.
Władze Targówka i WIOŚ zwróciły się do władz Warszawy
W maju 2021 r. WIOŚ wystąpił do dzielnicy Targówek o usunięcie odpadów. Ze względu na wysokie koszty pozbycia się pojemników, władze dzielnicy zwróciły się do miasta o przyznanie pieniędzy na ten cel. Sprawa dość długo stała w miejscu. Dopiero 31 marca br. WIOŚ zwrócił się do prezydenta miasta o podjęcie natychmiastowych działań w celu usunięcia odpadów ze względu na "stwarzanie zagrożenia życia lub zdrowia ludzi lub środowiska, w związku ze sposobem magazynowania odpadów na działce". Koszt bezpiecznego pozbycia się beczek to aż 8 mln zł, dlatego władze dzielnicy podjęły decyzję o usunięciu zbiorników z własnych środków budżetowych, ale tylko tych znajdujących się w najgorszym stanie technicznym.
Prezydent Warszawy podjął decyzję
Dopiero, gdy sprawa niebezpiecznych odpadów chemicznych w Polsce stała się polityczna, za sprawą składowiska w Zielonej Górze, na stronie warszawskiego magistratu pojawił się komunikat: "Decyzją prezydenta Rafała Trzaskowskiego Warszawa uruchomi środki na unieszkodliwienie niebezpiecznych odpadów na Targówku. Pieniądze będą pochodzić z rezerwy celowej na zarządzanie kryzysowe. Dzielnica otrzyma je wraz z poleceniem niezwłocznego podjęcia działań".
(db)
.