Szczepienie na covid-19 w domu. Jak skorzystać?
19 lutego 2021
Do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą przyjąć szczepionki w punkcie stacjonarnym, dotrą specjalne wyjazdowe punkty szczepień.
Jak zapewnia Narodowy Fundusz Zdrowia, aby skorzystać z wyjazdowego punktu szczepień, wystarczy zadzwonić do poradni podstawowej opieki zdrowotnej. Na wizytę nie ma rejestracji przez internet ani telefonicznej. O tym, czy pacjent może skorzystać ze szczepienia w domu, decyduje lekarz.
Szczepienie w domu krok po kroku
1. Poradnia przyjmuje zgłoszenie pacjenta (lub jego opiekuna) do wyjazdowego punktu szczepień i sprawdza, czy pacjent jest na aktywnej liście poradni.
2. Poradnia sprawdza, czy pacjent ma skierowanie. Jeśli nie ma skierowania, ale jest w grupie aktualnie szczepionej, lekarz w oparciu o dokumentację medyczną i przeprowadzony wywiad wystawia skierowanie na szczepienie przez wyjazdowy zespół, odnotowuje to w dokumentacji medycznej i przekazuje odpowiednią informację do wyjazdowego punktu szczepień.
3. Lekarz może też przekazać informację o pozytywnej kwalifikacji do szczepienia w miejscu zamieszkania bezpośrednio pacjentowi (lub opiekunowi), który następnie kontaktuje się z najbliższym wyjazdowym punktem szczepień.
4. Wyjazdowy punkt szczepień rejestruje pacjenta na szczepienie, ustala termin szczepienia i informuje o tym pacjenta (lub opiekuna).
5. O zakwalifikowaniu do szczepienia decyduje lekarz wyjazdowego punktu szczepień. Jeśli pacjent pozytywnie przejdzie kwalifikację, zostaje zaszczepiony pierwszą dawką preparatu. W dniu szczepienia ustalana jest również data podania drugiej dawki szczepionki.
Procedura szczepienia wyjazdowego jest podobna jak w przypadku szczepienia w punkcie stacjonarnym. Zespół wyjazdowy przynajmniej 15 minut po szczepieniu obserwuje pacjenta pod kątem wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych. Jeśli takie wystąpią, zespół wyjazdowy jest przygotowany, aby pomóc pacjentowi w domu.
(dg)