Nowa nazwa na Białołęce. Co to jest Różopole?
23 kwietnia 2021
Warszawscy radni jednomyślnie zdecydowali o nadaniu drodze w Choszczówce nazwy... Różopole.
Osoby, które nie znają dobrze Choszczówki, będą mieć duży problem z odnalezieniem Różopola. Żeby się tam dostać, trzeba pójść ulicą Mahoffera do samego końca, skręcić w lewo w Ślepą, a następnie minąć skrzyżowania z Wyganowską i Braniewską. Gdy spojrzymy w prawo, zobaczymy budowę osiedla domów jednorodzinnych.
Przetrwało w rodzinnej tradycji
- Proponowana nazwa Różopole nawiązuje bezpośrednio do historycznego miana tego obszaru, które przetrwało w rodzinnej tradycji i funkcjonuje do dziś - czytamy w uzasadnieniu nadania nazwy.
Jeszcze w połowie ubiegłego wieku Różopole było podwarszawską wsią, znajdującą się w rejonie dzisiejszej ulicy Insurekcji. Po przyłączeniu do Warszawy nazwa zaczęła powoli znikać ze świadomości mieszkańców. Gdy wprowadzono Miejski System Informacji, Różopole zaliczono do Choszczówki.
Różopole i Różopol
Znajdujące się w północnej części dzielnicy Różopole można łatwo pomylić z osiedlem Różopol, leżącym na drugim końcu współczesnej Białołęki. Różopol był wsią, którą przyłączono do Warszawy już w 1916 roku, a więc 35 lat wcześniej, niż np. Tarchomin.
Różopol znajdował się w miejscu węzła Trasy Toruńskiej (S8) z Modlińską, elektrociepłowni, hipermarketu Auchan i remizy straży pożarnej. W XX wieku nazwa została praktycznie zapomniana. Tereny dawnego Różopola są dziś powszechnie zaliczane do Żerania.
(dg)