Koniec in vitro w Warszawie? Rząd znów walczy z ratuszem
8 lutego 2021
Jedna decyzja może uniemożliwić samorządowi dalsze finansowanie leczenia niepłodności.
Program finansowania leczenia niepłodności metodą in vitro to jedna z wielu kości niezgody między premierem Mateuszem Morawieckim a prezydentem miasta Rafałem Trzaskowskim. O co chodzi? Wkrótce po dojściu do władzy rząd PiS, Porozumienia i Solidarnej Polski zrezygnował z kontynuowania programu in vitro na szczeblu ogólnopolskim, wprowadzonego przez PO i PSL. Ciężar finansowania leczenia niepłodności metodą powszechnie uznawaną za skuteczną, ale potępianą przez Kościół katolicki, przejął na siebie samorząd.
Anonimowy darczyńca zaskoczył muzeum. Przekazał prawie 400 legitymacji powstańców
Zbiory Muzeum Powstania Warszawskiego wzbogaciły się o 382 drobne, ale bardzo cenne eksponaty.
Teraz rząd chce dokręcić śrubę.
Koniec in vitro?
Decyzją rządu w Narodowym Programie Zdrowia na lata 2021-2025 zostały pominięte zapisy o tzw. zdrowiu prokreacyjnym. Oznacza to, że samorząd może zostać zmuszony do rezygnacji z programu in vitro. Podległy premierowi wojewoda będzie mógł unieważnić uchwałę Rady Warszawy o przyznaniu pieniędzy na leczenie bezpłodności jako niezgodną z ogólnopolskimi wytycznymi dla publicznych programów zdrowotnych. W praktyce oznaczałoby to koniec dofinansowania dla par zmagających się z niepłodnością.
- To zaskakujące, że rząd, który ciągle podkreśla jak dba o polskie rodziny, odbiera milionom obywateli możliwość korzystania z nowoczesnych metod leczenia niepłodności - wytyka prezydent Rafał Trzaskowski. - Dane demograficzne nie kłamią. W Polsce przychodzi na świat coraz mniej dzieci, a do 2029 roku liczba ludności spadnie o ponad milion. W obliczu tych faktów pytam o prawdziwe intencje rządu, który bez żadnych konsultacji podejmuje m.in. decyzje o tym, czy Polacy będą mieli dostęp do programu in vitro.
In vitro w Warszawie
Warszawski program in vitro został przyjęty przez radę miasta w 2017 roku. Zakłada on dofinansowanie procedur zapłodnienia pozaustrojowego, ochrony płodności dla kobiet przed leczeniem nowotworów oraz wykładów dla młodzieży dotyczących zapobiegania i leczenia niepłodności.
Z pierwszej edycji programu, która odbyła się w latach 2017-2019, skorzystało blisko 3200 par. Na finansowanie in vitro do roku 2022 ratusz przeznaczył ponad 33 mln zł, czyli niemal podwoił budżet w porównaniu z poprzednią edycją, mimo rosnącego zadłużenia i bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej miasta.
- Warszawskie małżeństwa i pary mogą dzięki temu starać się o dofinansowanie procedury in vitro w wysokości do 6000 zł dla każdej z trzech możliwych prób zapłodnienia pozaustrojowego oraz 3600 zł w przypadku procedury kriokonserwacji komórek jajowych - przypomina urząd miasta.
(dg)
.








































