Farma ekologiczna obok S8 i elektrociep³owni?
4 lutego 2021
To jeden z najdziwniejszych pomys³ów zg³oszonych do bud¿etu obywatelskiego na przysz³y rok. Mieszkanka Bia³o³êki proponuje budowê ma³ego... PGR-u.
Warszawska Farma Ekologiczna - bo tak nazywa³aby siê nietypowa inwestycja - by³aby pierwszym w mie¶cie samorz±dowym gospodarstwem rolnym, dodatkowo oferuj±cym us³ugi ma³ego zoo. Zaskakuj±ca jest ju¿ proponowana lokalizacja: pusty teren miêdzy mostem Grota-Roweckiego a elektrociep³owni± ¯erañ. Wed³ug wstêpnego kosztorysu gospodarstwo mia³oby kosztowaæ 5 mln z³, a s±dz±c z proponowanego programu mo¿na stwierdziæ, ¿e koszty jego utrzymania w kolejnych latach by³yby ogromne.
Warszawska Farma Ekologiczna
- Projekt zak³ada utworzenie pierwszej w Warszawie farmy miejskiej, która bêdzie miejscem uprawy warzyw, owoców, kwiatów, zbó¿ i zió³, hodowli pszczó³, drobiu i zwierz±t (w formie ma³ego zoo) - czytamy w opisie projektu. - Mia³yby znale¼æ siê na niej budynki gospodarcze, zagrody lub wybiegi dla zwierz±t, ule, szklarnie i tunele foliowe, du¿a, zadaszona wiata z paleniskiem, ¶cie¿ka edukacyjna, ogród sensoryczny oraz naturalny plac zabaw. Farma ma funkcjonowaæ od marca do pa¼dziernika i przez ten okres oferowaæ ró¿norodno¶æ tematów i zagadnieñ zwi±zanych z kalendarzem upraw.
Jak uwa¿a pomys³odawczyni, jej g³ówn± funkcj± bêdzie "edukacja i promocja ekologicznego stylu ¿ycia" a produkowana na niej ¿ywno¶æ mia³aby wspieraæ... o¶rodki pomocy spo³ecznej.
Wie¶ w mie¶cie
- Go¶cie dowiedz± siê, sk±d bior± siê: mleko, jajka, miód, m±ka i wiele innych produktów spo¿ywczych - czytamy w opisie gospodarstwa. - Bêd± mieli okazjê sami uczestniczyæ w zbiorach oraz w przygotowywaniu po¿ywienia.
W tygodniu farma bêdzie otwarta na zorganizowane grupy z placówek dydaktycznych, dla których prowadzone bêd± zajêcia tematyczne, za¶ w weekendy i ¶wiêta bêd± mogli odwiedzaæ j± wszyscy mieszkañcy. Bêd± mog³y odbywaæ siê na niej szkolenia, wyk³ady, warsztaty kulinarne, imprezy tematyczne i wiele innych.
Tyle teoria. Praktyka podpowiada, ¿e farma kosztowa³aby zbyt wielkie pieni±dze, zapewne znudzi³a siê warszawiakom po kilku miesi±cach i sta³a problemem na d³ugie lata. Póki co wszystkie inicjatywy finansowane z naszych podatków, takie jak "ogrody spo³eczno¶ciowe", by³y szybko porzucane przez mieszkañców a "ekologiczne koszenie trawy" na wysepkach na Wi¶le skoñczy³o siê ¶mierci± kilku kóz i wielkim skandalem. Mieszkañcy komentuj±cy inicjatywê na stronie bud¿etu obywatelskiego zwracaj± te¿ uwagê na mêczenie zwierz±t.
(dg)