REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

W skrócie

  18 grudnia 2007

Co robi alkohol z nienarodzonym dzieckiem? Uwaga! Policja! Kto kogo zaskoczy? Awaria gazu czy prądu? Dzwoń! Chipowanie nie wyszło. Kulczyk pod chmury. Nie daj się oskubać.

REKLAMA

Co robi alkohol z nienarodzonym dzieckiem?

W Pałacu Kultury można obejrzeć wystawę "FAScynujące dzieci" zorganizowaną w ramach ogólnopolskiej akcji "Cią-ża bez alkoholu". Najnowsze badania na temat spożywania alkoholu dowodzą, że co trzecia kobieta w wieku 18-40 lat piła alkohol podczas ciąży, narażając swoje dziecko na wystąpienie nieodwracalnych uszkodzeń. Wiele przypad-ków zespołu zaburzeń alkoholowych jest nierozpoznawal-nych w okresie prenatalnym. Uszkodzenia te przyjmują różne formy: od mikrouszkodzeń układu nerwowego do pełnoobjawowego FAS (z ang. Fetal Alkohol Syndrome). Objawami choroby są: upośledzenie wzrostu, trwałe uszkodzenia mózgu, charakterystyczne zniekształcenia twarzy. Wystawa składa się z 20 plansz ze zdjęciami przedstawiającymi dzieci z FAS i ich opiekunów. Fotografie zostały zrobione w 2006 r. podczas obozu terapeutycznego.

Uwaga! Policja!

Na wybranych warszawskich ulicach stoją policyjne patrole, które sprawdzają, czy kierowcy nie przejeżdżają przez skrzyżowanie na czerwonym świetle. Akcja nazy-wa się "Stop - czerwone" i potrwa do końca grudnia. Policji możemy spodziewać się jeszcze 29 i 30 grudnia tego roku w godzinach porannych - od 10.30 do 12.30. Fun-kcjonariusze zwracają uwagę także na rowerzystów. Wykroczenia są nagrywane przy pomocy rejestratorów wideo. Piratom grozi mandat do 500 zł oraz sześć punktów karnych. Posterunki kontrolne stoją na następujących skrzyżowaniach:
  • Kasprzaka - Skierniewicka
  • Al. Krakowska - Mineralna
  • Wioślarska - Ludna
  • Pułkowa - Dzierżoniowska
  • Modlińska - Pomorska
  • Łopuszańska - Orzechowa
  • Al. Jerozolimskie - Ryżowa
  • Ostrobramska - Rodziewiczówny
  • Wawelska - Żwirki i Wigury
  • Radzymińska - Jórskiego
  • Al. Krakowska - Szyszkowa
  • Wybrzeże Gdańskie - Nowy Zjazd
  • Marsa - Chełmżyńska

Wstąp do księgarni

Kto kogo zaskoczy?

"Zima znów zaskoczyła drogowców" - wszyscy doskonale znamy to hasło oraz sytuację na drogach, gdy tylko sypnie śniegiem. W tym roku Zarząd Oczyszczania Miasta przeznaczył rekordową sumę na zimowe utrzymanie ulic (pisaliśmy o tym w poprzednim numerze "Echa"). Ogłosił też nietypowy konkurs. Jeśli wymyślisz hasło, które może zastąpić niepozytywne sformułowanie "zima znów zaskoczyła drogow-ców", możesz wygrać... przejazd pługosolarką po warszawskich ulicach. Propozycje nowych haseł należy przesyłać pod adresem e-mail: prasa@zom.waw.pl z tematem "konkurs" do końca grudnia br. Zabawa przeznaczona jest tylko dla osób pełno-letnich. Szkoda, można było wymyślić odpowiednik konkursu dla maluchów, bo taka przejażdżka z pewnością ucieszyłaby raczej młodszych warszawiaków.

Obecny sezon zimowy rozpoczął się dla stołecznych drogowców już 19 paź-dziernika, kiedy to po raz pierwszy solarki wyjechały posypać mosty, wiadukty i ulice o większym nachyleniu. Do końca listopada zrealizowanych zostało osiem akcji posypywania wszystkich ulic. Dla zapobiegania śliskości zimowej i gołoledzi jezdnie posypywane są chlorkiem sodu, bądź, gdy temperatura spadnie poniżej -5 stopni C, mieszanką chlorku sodu z chlorkiem wapnia. ZOM odpowiada za te ulice, którymi kursują autobusy komunikacji miejskiej, tj. 960 km na 2700 km w całym mieście. Pozostałe ulice oczyszczane są na zlecenie dzielnic, natomiast za prze-jezdność ulic osiedlowych odpowiadają administracje i zarządcy.

REKLAMA

Awaria gazu czy prądu? Dzwoń!

Każdy warszawiak zaniepokojony nietypowymi zdarzeniami w mieście, takimi jak awaria energetyczna, wodna, gazowa, zagrożenie chemiczne czy ekologiczne, mo-że uzyskać wyczerpującą informację dzwoniąc pod bezpłatny numer 0800-707-112. Po uzyskaniu połączenia, automatyczny operator poprowadzi po menu i poprosi o wybranie - w systemie tonowym - właściwej cyfry. Po chwili dzwoniący wysłucha komunikat o zaistniałym w mieście wydarzeniu. W przypadku, gdy w stolicy nie ma większej awarii ani innego nadzwyczajnego zdarzenia, wybranie numeru infolinii powoduje połączenie z inspektorem służby dyżurnej miasta. Infolinia może obsłu-żyć jednocześnie 500 osób. Można się z nią połączyć tylko z telefonów stacjonar-nych.

REKLAMA

Chipowanie nie wyszło

Akcja chipowania psów w Warszawie spotkała się z niewielkim odzewem. Jak po-daje TVP3, z siedmiu tysięcy chipów wykorzystano zaledwie trzy tysiące. Akcję, która skończyła się 14 grudnia, bezpłatnie prowadziło dziewięć lecznic. Finansowało ją miasto. Jeśli pies się zgubi i ktoś go znajdzie, najczęściej trudno jest potem od-naleźć właściciela, część zwierząt trafia do schronisk. Chip ułatwia znalezienie właś-ciciela, straż miejska jest wyposażona w specjalne czytniki, dzięki którym można odczytać informacje zapisane w chipie. Miasto zapowiada, że będzie kontynuować akcję w przyszłym roku.

Kulczyk pod chmury

Najwyższy na kontynencie europejskim budynek ma powstać u zbiegu ulicy Chmielnej i Miedzianej. Wieżowiec miałby 282 metry i chce go postawić firma Kul-czyk Holding. Drapacz chmur byłby sprzeczny z miejscowym planem zagospodaro-wania, który można oczywiście zmienić. Jak podaje portal gazeta.pl firma chciałaby rozpocząć budowę pod koniec 2009 r. i skończyć ją dwa lata później. Planuje w budynku hotel, apartamenty mieszkalne, basen i biura.

Nie daj się oskubać

Sprzedawca nie chce przyjąć reklamacji? Sklep nie uwzględnił gwarancji? Zamiast czterogwiazdkowego hotelu tuż obok plaży był dwugwiazdkowy 30 kilometrów da-lej? Jak dochodzić swoich praw w tego typu sytuacjach? Bezpłatnie podpowie ci po-wiatowy rzecznik konsumentów.

Jak podaje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Polacy coraz chętniej korzystają z pomocy rzeczników konsumentów. W 2006 roku udzielono ponad 170 tys. porad. Mimo to prawie połowa badanych w sondażu OBOP miała problem ze wskazaniem organizacji albo instytucji zajmującej się ochroną konsumentów. Dla-tego już po raz trzeci UOKiK prowadzi kampanię medialną, która ma na celu zwięk-szenie świadomości w zakresie praw konsumentów i możliwości obrony przez rzeczników. Od 1 do 15 grudnia bilboardy z hasłem "Nie daj się oskubać" można było zobaczyć w 48 miastach w całej Polsce. Natomiast od 15 do 31 grudnia emito-wany będzie spot telewizyjny.

Ponad 360 miejskich i powiatowych rzeczników konsumentów w całym kraju udziela porad prawnych, pomaga w rozmowach z przedsiębiorcą albo w walce o prawa konsumenckie w sądzie. Bezpłatne informacje udzielane są telefonicznie, za pośrednictwem poczty elektronicznej bądź w biurze rzecznika.

W ubiegłym roku konsumenci najczęściej zgłaszali się po pomoc, kiedy mieli problem z egzekwowaniem prawa do reklamacji i gwarancji, a także w przypadku umów o usługi telekomunikacyjne, budowlane, remontowe oraz z operatorami tele-wizji kablowej i cyfrowej. Ponad 32 tys. razy rzecznicy występowali do przedsię-biorców i w większości przypadków rozmowy te kończyły się pozytywnym załatwie-niem sprawy.

  • Miejski Rzecznik Konsumentów
    ul. Górskiego 7, Warszawa
    tel. 022 505 08 02, faks 022 505 09 67
    konsument@warszawa.um.gov.pl

  • Powiatowy Rzecznik Konsumentów
    ul. Sikorskiego 11, Legionowo
    tel. 022 774 20 17-18, 774 06 41 wew. 101, faks 022 774 25 51
    rzecznik_leg@wp.pl

  • Powiatowy Rzecznik Konsumentów
    ul. Prądzyńskiego 3, Wołomin
    tel. 022 787 43 01-03 wew. 121, faks 022 776 50 93
    rpk@powiat-wolominski.pl

mz/stroja


Liczba numeru: W ubiegłym roku powiatowi i miejscy rzecznicy konsumentów
udzielili ponad 170 tys. porad

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni