REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

W hospicjum także "Uśmiech Malucha"

  24 lutego 2005

Ciężko, nieuleczalnie chore dziecko, to niewyobrażalna tragedia dla bliskich. Dlatego tak ważne jest, by w tych bardzo trudnych chwilach rodzina mogła liczyć na pomoc medyczną, by miała do kogo się zwrócić o radę i wsparcie. Radą i wszechstronną pomocą służy Warszawskie Hospicjum dla Dzieci.

REKLAMA

Warszawskie Hospicjum dla Dzieci to zespół opieki domowej nad nieuleczalnie chorymi dziećmi. Z pomocy korzystają i mogą korzystać chore dzieci z Warszawy oraz okolic (miejscowości w promieniu stu kilometrów od stolicy).

Placówka obejmuje dziecko opieką w chwili, gdy niemożliwe okazuje się pow-strzymanie postępu choroby. Wiadomo też, że żadna ze znanych i dostępnych metod leczenia nie będzie skuteczna.

Dzięki domowej opiece hospicyjnej dziecko ostatniego okresu życia nie spędza w szpitalu, lecz w domu, wśród bliskich. Ma przy tym zapewnione takie warunki pod względem medycznym, jakie miałoby w placówce szpitalnej. W domu nie przeżywa stresu związanego z pobytem w szpitalu, czuje się bezpiecznie, bo tylko dom stwa-rza atmosferę bezpieczeństwa. W nim dziecko otoczone jest miłością najbliższych.

Hospicjum czynne jest całą dobę, przez wszystkie dni.

Doskonała opieka

Wspaniałą opiekę zapewniają chorym dzieciom pracownicy hospicjum - trzech lekarzy (dwóch anestezjologów dziecięcych oraz pediatra), którzy specjalizują się w leczeniu bólu i opiece paliatywnej nad dziećmi; osiem pielęgniarek, wyszkolonych w leczeniu objawowym i opiece domowej nad dziećmi; dwóch fizjoterapeutów oraz dwóch pracowników socjalnych, którzy wspomagają rodziny w rozwiązywaniu codziennych problemów. Nieocenioną i wielką pomoc oferuje też 50-osobowa grupa wolontariuszy, którzy pracują w różnych zespołach tematycznych.

Doskonałą opiekę pod względem medycznym chore dzieci mają zapewnioną, dzięki nowoczesnemu sprzętowi, który jest wykorzystywany, gdy tylko zaistnieje taka potrzeba. Hospicjum dysponuje specjalistycznym sprzętem do prowadzenia opieki domowej, m.in. koncentratorami tlenu, ssakami, strzykawkami automatycz-nymi do podawania leków przeciwbólowych, materacami przeciwodleżynowymi, sprzętem jednorazowym, lekami.

Co jest niezwykle ważne, pracownicy hospicjum pomagają także przeżyć najbliższym najtrudniejszy okres - czas żałoby po stracie ukochanego dziecka. W placówce działają trzy grupy wsparcia w żałobie - dla rodziców, dla rodzeństwa do 16 roku życia oraz dla starszej młodzieży. Z pomocy grupy wsparcia w żałobie mogą także skorzystać rodziny, które straciły dziecko w innych okolicznościach.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Klinika stomatologiczna

Przy hospicjum działa klinika stomatologiczna "Uśmiech Malucha" - jedno z waż-nych ogniw placówki. W klinice mogą skorzystać z pomocy m.in. dzieci upośledzone umysłowo w stopniu znacznym i głębokim oraz dzieci upośledzone w stopniu umiarkowanym i lekkim.

Zabiegi stomatologiczne przeprowadzane są w znieczuleniu ogólnym i znacz-nym. Są one dla dzieci głęboko upośledzonych bezpłatne, w pełni refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Natomiast dla dzieci upośledzonych w stopniu umiarkowanym i lekkim - refundowane po uzyskaniu indywidualnej zgody NFZ.

Działalność kliniki to wielka pomoc, ponieważ rodziny, w których są upośle-dzone dzieci, mają wielki kłopot z zapewnieniem im opieki stomatologa. Przeprowa-dzenie zabiegów wymaga współpracy z lekarzem ze strony pacjenta. W przypadku dziecka upośledzonego nie ma możliwości takiego porozumienia, gdyż takie dziecko bywa zazwyczaj bardzo niespokojne. Z tego właśnie względu zabiegi prze-prowadza się w znieczuleniu ogólnym, w obecności stomatologa i anestezjologa.

Niestety jest bardzo mało klinik, które oferują opiekę w tym zakresie. Dlatego placówka przy hospicjum jest bardzo, bardzo potrzebna. Jest czynna codziennie od poniedziałku do piątku. Przed zabiegiem przeprowadzana jest bezpłatna konsultacja stomatologa i anestezjologa, po której rodzice otrzymują informację o przebiegu zabiegu.

Terminy bezpłatnych konsultacji można ustalić z kierownikiem kliniki dr. Arturem Januszańcem, tel. 0-502-088-366 lub z pielęgniarką - Jolantą Słodownik, tel. 0-505-045-349.

km

Warszawskie Hospicjum dla Dzieci
ul. Agatowa 10, 03-680 Warszawa
Tel. 0-22 678-16-11, 678-17-11

Hospicjum jest organizacją pożytku publicznego. Oznacza to, że można przeznaczyć na nią 1 procent podatku za poprzedni rok (teraz za 2004). Wpłat dla hospicjum można dokonywać na konto:

33 1240 1082 1111 0000 0428 2080

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni