REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

VIII Ogólnopolski Turniej Rycerski

  9 maja 2003

Wici poszły po wielu krainach Rzeczypospolitey, Wlk. Ks. Lituanii, Sambii, Kurlandii, Księstwie Ruskim i wielka liczba rycerskiej braci przybędzie na VIII turniej w mieście elekcyjnym Warszawie w dniu pierwszym miesiąca czerwca roku 2003, nieopodal brodów wiślanych.

REKLAMA

Wy również, Panie, możecie wielką sławę zyskać i moc Waszą okazać wszem i wobec więc zaklinamy, abyście nie opóźniali się i przybyli na to szacowne i ważne zgromadzenie. Weźcie jak na feudała przystało fraucymer z Damami zalotnymi, czempionów - bohatyrów, i rycerzy błędnych, giermków licznych, rumaki wdałe i rącze, miecze ostre i tarcze twarde. Skrzyknijcie tedy giermków, sługi rękodajne i ciury dostatnią barwą okryte, bowiem najprzedniejsze rycerstwo czynów żądne, ochoczo na owo ważne spotkanie kupą bieży. Przywieźcie ze sobą namioty barwiste, sztandary i godła Wasze, a nie zapomnijcie aby o lancach kolorowych, co łamią w się bitwie z chrzęstem tak miłym dla ucha wojownika. Zaklinam Was Panie Kuzynie przyjeżdżajcie w te pędy, a dajcie znać aby gołębiem pocztowym lub umyślnym, co słowo Wasze nam szepnie w jakiej sile przybędziecie. Nie zważajcie aby na klątwy kościelne i kanony soborowych dudków i klech obmierzłych co to mawiają: "Z całą siłą zakazujemy tych obrzydliwych i próżnych ćwiczeń i zabaw, które miejsce mają (nundinas vel ferias), gdzie rycerze zbierają się, aby okazać swoją siłę i odwagę. Często bowiem i przypadki śmierci tam się zdarzają. Niebezpieczeństwo jest i dla duszy. Jeżeli ktoś w ich czasie polegnie, nawet gdy zażąda i dostanie pokutę oraz viaticum, nie może być przez księdza pochowany w poświęconej ziemi." Kazałem ja bowiem klechów, moim rycerzom przednim do porządku doprowadzić a teraz nawet i owszem jak pośturgani koszturem po grzbiecie, owi mnisi tłuści to nawet moje turnamentum błogosławić są skłonni. Przybywajcie więc rychło bo straże moje na gościńcach już za Wami wypatrują.

Z Rycerskim Pozdrowieniem SALVE!!!
Kasztelan Bródnowski na Zamku ŚWIT panujący Jacek Białek
Król Herbowy Tomasz Bez Trwogi Lord Protektor Ligi Baronów Tomasz Szajewski


Patrz pełny program »
VIII Ogólnopolskiego Turnieju Rycerskiego
o szablę Króla Zygmunta III Wazy
Bródno 2003



 
Historia
Pierwszego Polskiego Stowarzyszenia turniejowego
Liga Baronów

Liga Baronów powstała w 1995 roku. Od początku zamysłem założycieli było aby "LB" była wiodącą grupą odtwórców historycznych w Polsce. Hasłem założycieli była starożytna rzymska maksyma "Divide et Impera". Pełna nazwa grupy brzmi "Pierwsze Polskie Stowarzyszenie Turniejowe Liga Baronów", jesteśmy członkiem pozarządowego stowarzyszenia "Polskie Dziedzictwo Kultura Przyroda". Celem grupy jest odtwarzanie żywej historii (kultura i militaria) wzorem zachodnioeuropejskich stowarzyszeń, ale z okresu dziejów Rzeczypospolitej Obojga Narodów i najszczytniejszych dziejów rycerstwa europejskiego.


W skład Ligi Baronów wchodzą następujące grupy entuzjastów (ok. 60 osób): anglosasi (początki rycerstwa VII-X w. n.e.), wojowie piastowscy (X-XI w. n.e.), templariusze i saraceni (okres III wyprawy krzyżowej), rycerze polscy z okresu polsko-krzyżackiej wojny trzynastolet-niej, sekcja XVII-wieczna (kozacy i pancerni), oraz tancerze (tańce dworskie polskie i włoskie XVI-XII w.).

Od początku istnienia daliśmy wiele dużych i małych pokazów walk, między innymi podczas głównych uroczystości obchodów czterechset-lecia stołeczności Warszawy. Jako jedyni spośród bractw rycerskich w Polsce zostaliśmy zakwalifikowani przez Jerzego Hoffmana jako ekipa szermiercza i przeszliśmy pomyślnie przeszło 5-miesięczny szlak bojowy ekranizowania "Ogniem i Mieczem". Organizo-waliśmy pokaz premierowy filmu na Placu Teatralnym i w Łazienkach Królewskich, uczestniczyliśmy w wielu pokazach - między innymi podczas otwarcia Olimpiady Polonijnej w Lublinie, czy inscenizacji na Mistrzostwach Europy w Szermierce dla Niepełnosprawnych w Warszawie. Nasze umiejętności szermiercze prezentowaliśmy na Ukrainie w Portugalii, Wielkiej Brytanii czy w Brukseli. Od 1996 roku w celu upowszechnienia kultury rycerskiej organizujemy wspólnie z warszawską gminą (obecnie dzielnicą) Targówek - warszawskie turnieje rycerskie o "Szablę Króla Zygmunta III Wazy".

Współpracujemy z muzeami: Archeologicznym w Warszawie, Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym, obecnie organizujemy pokazy dla Zamku Królewskiego w stolicy. Tak samo dobra współpraca łączy nas z Muzeum Zamkowym w Malborku gdzie od trzech lat wykonujemy inscenizacje oblężenia tej największej twierdzy krzyżackiej z 1410 r. Od 1998 roku jeździmy na turnieje rycerskie w Kamieńcu Podolskim, gdzie w 2000 r. zdobyliśmy "Złoty miecz Ukrainy". W Lutym 2002 r. w Kijowie odznaczono nasze stowarzyszenie medalem Św. Jerzego Zwycięskiego za wkład w odtwórstwo historyczne dotyczące wojen polsko-kozackich. Od 2001 jesteśmy członkiem europejskiej federacji odtwórców żywej historii "Intermedieval" z siedzibą w Portugalii.


www.ligabaronow.prv.pl

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA