VIII Ogólnopolski Turniej Rycerski
9 maja 2003
Wici poszły po wielu krainach Rzeczypospolitey, Wlk. Ks. Lituanii, Sambii, Kurlandii, Księstwie Ruskim i wielka liczba rycerskiej braci przybędzie na VIII turniej w mieście elekcyjnym Warszawie w dniu pierwszym miesiąca czerwca roku 2003, nieopodal brodów wiślanych.
Z Rycerskim Pozdrowieniem SALVE!!!
|
Patrz pełny program »
VIII Ogólnopolskiego Turnieju Rycerskiego
o szablę Króla Zygmunta III Wazy
Bródno 2003
Historia Pierwszego Polskiego Stowarzyszenia turniejowego Liga Baronów |
Liga Baronów powstała w 1995 roku. Od początku zamysłem założycieli było aby "LB" była wiodącą grupą odtwórców historycznych w Polsce. Hasłem założycieli była starożytna rzymska maksyma "Divide et Impera". Pełna nazwa grupy brzmi "Pierwsze Polskie Stowarzyszenie Turniejowe Liga Baronów", jesteśmy członkiem pozarządowego stowarzyszenia "Polskie Dziedzictwo Kultura Przyroda". Celem grupy jest odtwarzanie żywej historii (kultura i militaria) wzorem zachodnioeuropejskich stowarzyszeń, ale z okresu dziejów Rzeczypospolitej Obojga Narodów i najszczytniejszych dziejów rycerstwa europejskiego.
Od początku istnienia daliśmy wiele dużych i małych pokazów walk, między innymi podczas głównych uroczystości obchodów czterechset-lecia stołeczności Warszawy. Jako jedyni spośród bractw rycerskich w Polsce zostaliśmy zakwalifikowani przez Jerzego Hoffmana jako ekipa szermiercza i przeszliśmy pomyślnie przeszło 5-miesięczny szlak bojowy ekranizowania "Ogniem i Mieczem". Organizo-waliśmy pokaz premierowy filmu na Placu Teatralnym i w Łazienkach Królewskich, uczestniczyliśmy w wielu pokazach - między innymi podczas otwarcia Olimpiady Polonijnej w Lublinie, czy inscenizacji na Mistrzostwach Europy w Szermierce dla Niepełnosprawnych w Warszawie. Nasze umiejętności szermiercze prezentowaliśmy na Ukrainie w Portugalii, Wielkiej Brytanii czy w Brukseli. Od 1996 roku w celu upowszechnienia kultury rycerskiej organizujemy wspólnie z warszawską gminą (obecnie dzielnicą) Targówek - warszawskie turnieje rycerskie o "Szablę Króla Zygmunta III Wazy".
Współpracujemy z muzeami: Archeologicznym w Warszawie, Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym, obecnie organizujemy pokazy dla Zamku Królewskiego w stolicy. Tak samo dobra współpraca łączy nas z Muzeum Zamkowym w Malborku gdzie od trzech lat wykonujemy inscenizacje oblężenia tej największej twierdzy krzyżackiej z 1410 r. Od 1998 roku jeździmy na turnieje rycerskie w Kamieńcu Podolskim, gdzie w 2000 r. zdobyliśmy "Złoty miecz Ukrainy". W Lutym 2002 r. w Kijowie odznaczono nasze stowarzyszenie medalem Św. Jerzego Zwycięskiego za wkład w odtwórstwo historyczne dotyczące wojen polsko-kozackich. Od 2001 jesteśmy członkiem europejskiej federacji odtwórców żywej historii "Intermedieval" z siedzibą w Portugalii.