Uważasz, że problem narkotyków nie dotyka Twojego dziecka?
9 czerwca 2015
Bez skrępowania i zbędnych konwenansów rozmawiali o narkotykach uczniowie Gimnazjum nr 123, gdzie - dzięki otwartości i przychylności dyrektor Małgorzaty Wiśniewskiej - został zainaugurowany szczególny Program Profilaktyki Uzależnień. Wszystkie gimnazja na terenie Białołęki otrzymały propozycję bezpłatnego uczestnictwa w programie. Sprawdź, czy bierze w nim udział gimnazjum Twojego dziecka!
Takim właśnie doświadczeniem i kwalifikacjami legitymują się autorzy i trenerzy proponowanego Programu: Adam Sokół i Jacek Nerkowski. Dzięki umiejętności dostosowania języka oraz środków wyrazu, poprzez muzykę, filmy, animacje są w stanie dotrzeć do niemalże każdego ucznia z odpowiedzią na wiele nurtujących go pytań i problemów. Pomagają uczniom zestawić krótkoterminowe "korzyści" wynikające ze stosowania narkotyków, z ich długoterminowymi konsekwencjami. A jest ich wiele i obejmują większość sfer życia, począwszy od kwestii zdrowia fizycznego i psychicznego, poprzez utratę zainteresowań i przyjaciół, aż po skutki uboczne, takie jak niechciane ciąże, choroby przenoszone drogą płciową, zakażenia wirusami HBV, HCV, HPV, kontakty z grupami przestępczymi, kradzieże i konflikty z prawem.
Co gorsza, niekoniecznie musi dojść do uzależnienia, aby narkotyki i alkohol niszczyły życie i zdrowie naszych dzieci. Rozwiązanie problemu utrudnia fakt, że rodzice dzisiejszych gimnazjalistów to pokolenie często liberalnie podchodzące do kwestii stosowania narkotyków, zwłaszcza marihuany, bo ich młodość przypadała na rozkwit popularności wszelkiego rodzaju środków odurzających w Polsce. Sprawia to, że część z nich nie postrzega narkotyków jako dużego problemu. Tym bardziej należy dołożyć wszelkich starań i wykorzystać każdą okazję, by budować pozytywną alternatywę i odmienne postawy wobec używania alkoholu i środków psychoaktywnych.
Właśnie taką pozytywną alternatywą jest Rap Festiwal Białołęka 2015 - impreza finałowa Programu, która odbędzie się 26 czerwca w Białołęckim Ośrodku Kultury. W tym dniu odbędzie się nie tylko koncert muzyki rap, ale również turniej streetball-a i wiele innych atrakcji dla dzieci i całych rodzin. Na spotkanie zapraszają organizatorzy Programu i Festiwalu - Klub Muzyki Dobrej, Fundacja Głos Ewangelii oraz radni dzielnicy Białołęka: Marcin Korowaj, Joanna Rabiczko i Ewa Gajewska.
Joanna Rabiczko
radna dzielnicy Białołęka