Uczniowie podstawówek i gimnazjaliści jeżdżą za darmo
31 stycznia 2017
151 tysięcy uczniów będzie uprawnionych do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską w Warszawie.
Informację tę prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz ogłosiła na konferencji prasowej 31 stycznia. Uprawnieni do darmowych przejazdów będą uczniowie z Warszawy oraz mieszkający w II strefie biletowej, ale dojeżdżający do szkół w Warszawie. Nowe zasady zaczną obowiązywać 1 września 2017. Młodzi pasażerowie będą korzystać z bezpłatnych biletów nie tylko podczas roku szkolnego, ale także wakacji i ferii. Roczny koszt projektu to według szacunków 13 mln zł.
W przeprowadzonych w szkołach ankietach zebrano ponad 4 tys. opinii. Wyniki sondażu wskazują, że 41% uczniów dociera na lekcje pieszo, 30% - komunikacją miejską, zaś 25% - w samochodzie rodzica.
- 80% ankietowanych rodziców dowożących dzieci autem zadeklarowało, że po wprowadzeniu darmowych biletów będzie posyłać je do szkoły komunikacją miejską - mówi prezydent Gronkiewicz-Waltz.
- To niezwykle istotne dla ochrony środowiska, ale też dla kształtowania postaw wśród młodego pokolenia - dodaje wiceprezydent Renata Kaznowska. - Chcemy, by dzieci były od małego przyzwyczajane do korzystania z transportu publicznego.
Według wstępnych szacunków wprowadzenie projektu będzie oznaczać około 30 tys. nowych pasażerów. Czy tramwaje i autobusy nie będą przepełnione?
- Damy radę - zapewnia Wiesław Witek, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego. - Z roku na rok z naszych usług korzysta coraz więcej osób, zachęcanych rosnącą jakością warszawskiej komunikacji miejskiej.
Nowe zasady muszą jeszcze zostać przegłosowane przez Radę Warszawy, ale to tylko formalność. W najbliższych miesiącach szkoły podstawowe i gimnazja otrzymają od ZTM wnioski o wydanie specjalnych Kart Miejskich dla uczniów. Bilety będą kodowane na czas edukacji w szkole podstawowej lub gimnazjum, ale trzeba będzie odnawiać je co cztery lata.
(dg)