Terminy w postępowaniu sądowym
13 listopada 2006
W postępowaniu przed sądem jedną z najważniejszych spraw są terminy. Zgodnie z przepisami większość czynności procesowych powinna być dokonana w określonym terminie. W trakcie trwania procesu trzeba też zwracać baczną uwagę na terminy wyznaczane przez sąd.
Innym sposobem określania terminów jest ogłoszenie na rozprawie. Wówczas strony, które uczestniczyły w rozprawie nie otrzymują żadnego innego zawiado-mienia o terminie. Dotyczy to zwykle terminów na wskazanie dowodów, obowiązku wpłacenia zaliczek na poczet czynności biegłego lub wskazania adresu świadków. Niewykonanie danej czynność we wskazanym przez sąd terminie przeważnie oznacza bezpowrotną utratę możliwości skorzystania z dowodów przemawiających na naszą korzyść.
Tylko w absolutnie wyjątkowych wypadkach, jak nagłe poważne zachorowanie związane z pobytem w szpitalu, itp., można wnioskować o przywrócenie terminu i liczyć na przywrócenie przez sąd możliwości dokonania ważnych dla nas czynności procesowych. W innych przypadkach sąd nie przywróci nam szansy na dokonanie czynności.
Jeśli jesteśmy obecni w sali rozpraw, zwracajmy uwagę, na kiedy wyznaczana jest kolejna rozprawa i gdzie się odbędzie. Choć zawiadomienie o miejscu i termi-nie pierwszej rozprawy otrzymujemy pocztą, to w przypadku kolejnych rozpraw, gdy sąd określa termin w naszej obecności, nie otrzymamy już żadnego pisemnego zawiadomienia.
Jeśli nie jesteśmy pewni jakichś informacji dotyczących naszej sprawy, może-my upewnić się w sekretariacie sądu, udając się na miejsce i sprawdzając w ak-tach.
Pilnowanie terminów w postępowaniu sądowym jest niezwykle ważne. Może decydować o wygranej lub przegranej w danej sprawie, bowiem czynności doko-nane po upływie terminu nie mają żadnej mocy prawnej. Koniecznie trzeba o tym pamiętać prowadząc postępowanie sądowe.
Agnieszka Pajer
Radca Prawny
Autorka prowadzi Kancelarię Prawną