REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Kłopoty ze współwłasnością

  13 listopada 2006

Jestem współwłaścicielem samochodu, a drugi współwłaściciel ma teraz komornika na głowie z powodu egzekucji długu bankowego. Czy komornik może zlicytować samochód, który jest przecież także i moją własnością? Wiem, że można znieść współwłasność, jak to się robi?

REKLAMA


Senator - adwokat
radzi czytelnikom "Echa"
W takim przypadku, jaki opisano w pytaniu, cała procedura będzie dosyć skomplikowana i kilkuetapo-wa. Komornik, co do zasady ma prawo prowadzić egzekucję z całego majątku dłużnika, a więc również z tych składników tego majątku, które są przed-miotem współwłasności. Jednak w takim przypadku egzekucja jest prowadzona nie do całości samocho-du, lecz do prawa udziału we współwłasności, przy-sługującego dłużnikowi. To bardzo ważne rozróżnie-nie, że komornik będzie prowadził egzekucję nie z samochodu, ale tylko z udziału, jaki w tym samo-chodzie ma dłużnik. Komornik najpierw dokona tzw. zajęcia udziału, o którym musi poinformować po-zostałych współwłaścicieli, później dokona oszaco-wania udziału i wystawi go na sprzedaż licytacyjną. Jeżeli nikt nie kupi udziału w samochodzie ani na pierwszej, ani na drugiej licytacji, to współwłaści-cielowi przysługuje prawo pierwokupu za cenę nie niższą od ceny wywołania. Jeżeli udział w samochodzie w drodze licytacji komorniczej kupi osoba trzecia, to będzie mogła zażądać zniesienia współwłasności. Generalną zasadą jest, że każdy współ-właściciel może żądać zniesienia współwłasności. Jeżeli rzecz można podzielić np. działkę, mieszkanie, tonę jabłek, to zniesienie współwłasności następuje przez jej podział. Samochodu podzielić się nie da.

Zniesienie współwłasności rzeczy niepodzielnej może nastąpić, przez:

  • przyznanie rzeczy jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozos-tałych,
  • sprzedaż rzeczy i podział uzyskanej sumy pomiędzy współwłaścicieli.
Tak więc, jeżeli chcemy pozostać jedynymi właścicielami samochodu, to nie ma innej drogi niż spłacić pozostałych współwłaścicieli. Oczywiście można też dokonać nieodpłatnego zniesienia współwłasności, czyli swoistej darowizny współwłaściciela na rzecz pozostałych. Jednak w sytuacji, gdy jest prowadzona egzekucja komorni-cza, trudno mówić o nieodpłatnym zniesieniu współwłasności.

Znieść współwłasność samochodu można w drodze umowy pomiędzy współ-właścicielami, a jeżeli współwłaściciele nie mogą dojść do porozumienia np. co do ceny, to każdy ze współwłaścicieli może wystąpić do sądu, by to sąd dokonał znie-sienia współwłasności.

Adw. Robert Smoktunowicz
Senator RP

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA