REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Terminy w postępowaniu sądowym - cz. II

  23 listopada 2006

Ze względu na kluczową rolę zachowania terminów dla uzyskania korzystnego rozstrzygnięcia w postępowaniu cywilnym, chciałabym przekazać Czytelnikom nieco więcej informacji na ten temat.

REKLAMA

W sprawach cywilnych mamy dwa podstawowe rodzaje terminów:
  • terminy określające do kiedy możemy dochodzić naszych praw - są to przede wszystkim terminy przedawnienia,
  • terminy dotyczące samego postępowania przed sądem.
Z kolei w postępowaniu przed sądami cywilnymi mamy terminy określone przez przepisy prawa oraz terminy wyznaczane przez sąd. Najważniejsze terminy okreś-lone przez przepisy to:
  • termin do wniesienia zażalenia na postanowienie sądu - jeden tydzień,
  • termin na złożenie wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku - jeden ty-dzień,
  • termin na wniesienie apelacji - dwa tygodnie.
Osobną kategorią są terminy wyznaczane przez sąd. I tak sąd może zobowiązać stronę m.in. do złożenia odpowiedzi na pozew w określonym terminie, lub do wska-zania wszystkich dowodów w określonym terminie wskazując, że dowody złożone po terminie nie będą brane pod uwagę.

Po wniesieniu pozwu sąd wskazuje termin w jakim należy pozew opłacić. Nie-opłacenie pozwu w tym terminie spowoduje, że sąd zwróci pozew w ogóle nie roz-patrując sprawy. Często nie ma to większego znaczenia, ponieważ zwrócony pozew można ponownie złożyć do sądu i jeśli tym razem zostanie opłacony zgodnie z wez-waniem sądu, sąd go rozpatrzy. Jednakże jeśli pozew został wniesiony tuż przed terminem przedawnienia roszczenia, zwrócenie pozwu spowoduje, że nastąpi przedawnienie. W takim wypadku nawet jeśli pozew zostanie złożony ponownie, to roszczenie już się przedawniło.

Pilnowanie wszystkich terminów w postępowaniu sądowym jest szczególnie istotne teraz, gdy sądy nie mają już obowiązku - jak było to za rządów poprzednie-go systemu - docierać do prawdy obiektywnej. Przepisy zostały zmienione i obec-nie sąd bierze pod uwagę tylko dowody zgłoszone przez stronę i to w przepisanym terminie. Jeśli strona czegoś zaniedba, nie zgłosi dowodu, zgłosi dowód nieprawid-łowo lub po terminie - sąd nie weźmie go pod uwagę i wyda rozstrzygnięcie nie-korzystne.

Ponieważ sąd nie musi dotrzeć do prawdy obiektywnej, oznacza to, że przed sądem jest prawdą tylko to, co zostanie sądowi przedstawione w odpowiedni spo-sób i w odpowiednim czasie. Osobiste przeświadczenie o słuszności nie ma tu nic do rzeczy.

Agnieszka Pajer
Radca Prawny
Autorka prowadzi Kancelarię Prawną

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy