Szpital z inicjatywy mieszkańców - szanse rosną
15 maja 2015
Białołęka jest najdynamiczniej rozwijającą się dzielnicą Warszawy. Liczba ludności szacowana jest na 130 tys. osób i w przewidywalnej przyszłości będzie stale, znacząco wzrastać. Potrzeby zdrowotne mieszkańców są ogromne, a oferta w tym zakresie jest w naszej dzielnicy nadzwyczaj uboga. Wszystkie te czynniki sprawiły, że na początku ubiegłego roku Inicjatywa Mieszkańców Białołęki podjęła obywatelską inicjatywę na rzecz utworzenia szpitala w dzielnicy.
Współpraca IMB z ekspertami ds. służby zdrowia (w tym zwłaszcza z wieloletnimi dyrektorami szpitali) przyniosła efekt w postaci projektu "Ramowe założenia dla inicjatywy powstania szpitala miejskiego, powiatowego szczebla referencyjnego dla Białołęki". Poparcie mieszkańców dla tej propozycji było olbrzymie - w dość krótkim czasie udało nam się zebrać pod nią kilka tysięcy podpisów.
Modułowy szpital rozwiązaniem dla Białołęki?
Pod koniec marca odbyła się konferencja poświęcona budowie szpitala na Białołęce. Uczestnicy starali się odpowiedzieć na podstawowe pytania: Czy jest potrzebny? Jakiej powinien być wielkości? Gdzie powinien stanąć? Ile będzie kosztować?
Następnie projekt został złożony u przewodniczącego Rady Dzielnicy Białołęka jako obywatelska inicjatywa uchwałodawcza.
Prowadziliśmy też rozmowy na szczeblu miejskim - spotkaliśmy się z prezydent Hanną Gronkiewicz-Waltz, a następnie z wiceprezydentem Włodzimierzem Paszyńskim. Rozmawialiśmy m.in. na temat szpitala jednodniowego.
Wszystkie te działania odniosły bardzo konkretny skutek - zmieniło się myślenie urzędników miejskich i decydentów o budowie szpitala na Białołęce. Temat podchwyciły też partie polityczne. Ci, którzy do niedawna byli przeciwni temu pomysłowi lub opowiadali się za lokalizacją szpitala dla Białołęki w Legionowie, dziś prześcigają się w deklarowaniu poparcia dla szpitala na Białołęce. Bardzo cieszy nas ta zmiana i chętnie podejmiemy współpracę z każdym, komu zależy na powstaniu szpitala.
Wszystko wskazuje na to, że wkrótce doczekamy się szpitala chirurgii jednego dnia. Uważamy, że jest to krok w dobrym kierunku. Powinny jednak zostać spełnione dwa warunki:
1. Szpital chirurgii jednego dnia będzie można rozbudowywać, tak aby docelowo był to pełnowartościowy szpital. Inaczej będzie można uznać, że proponowana placówka chirurgiczna jest "szpitalem" jedynie z nazwy, ma charakter fasadowy.
2. Zostanie wybrana optymalna lokalizacja. Najlepsza byłaby w centrum dzielnicy, w miejscu dostępnym dla wszystkich. Dowiedzieliśmy się, iż nie podejmowano jeszcze poważnych działań na rzecz znalezienia miejsca pod szpital na Białołęce. Dlatego też klub radnych IMB zaproponował radzie dzielnicy przyjęcie stanowiska, w którym zwracamy się do władz miasta o wskazanie możliwych lokalizacji. Dodatkowo w czerwcu odbędzie się posiedzenie Komisji Dialogu Społecznego, z udziałem miejskich urzędników, poświęcone właśnie lokalizacji szpitala na Białołęce.
Piotr Basiński
radny dzielnicy Białołęka