Szkoła - drugie podejście
9 lipca 2010
Skończył się rok szkolny. Świadectwa poodbierane. Młodzież tłumnie rusza na wakacje. Co jednak dzieje się z tymi, którym skończyć kolejnej klasy się nie udało?
Nastolatek, który staje przed takim problemem, nieraz nie ma się gdzie po-dziać. Niejednokrotnie gimnazja uniemożliwiają przyjęcie takich osób tłumacząc się brakiem miejsc. Wówczas uczeń trafia do Ochotniczego bądź Środowiskowego Huf-ca Pracy, skąd kierowany jest albo na praktyczną naukę zawodu lub do placówki kształcenia ustawicznego, w celu uzupełnienia swojej edukacji.
- Słuchaczy [tak nazywani są uczniowie CKU - przyp. red.] naszej szkoły moż-na podzielić na dwie grupy wiekowe - opowiada dyrektor CKU nr 3 Halina Matu-szewska. - Pierwsza to ludzie młodzi i bardzo młodzi, którzy notowali duże niepo-wodzenia w realizowaniu swojej edukacji, druga natomiast to dorośli w wieku od 30+, i są to głównie matki, które z racji ciąży były zmuszone do przerwania nauki, osoby pracujące, które spotkały się z wymogiem uzupełnienia edukacji, a także dorośli, którzy z pobudek osobistych pragną się dokształcać - mówi Halina Matu-szewska.
Zajęcia w placówce prowadzone są w trybie stacjonarnym trzy razy w tygod-niu, po południu, bądź zaocznym - w soboty i niedziele, co umożliwia pogodzenie zdobywania wykształcenia z wychowywaniem dziecka czy pracą zawodową. W skład CKU nr 3 wchodzi siedem placówek edukacyjnych, w których kształcenie jest bezpłatne. Zapisy prowadzone są w sekretariacie, a nabory słuchaczy odbywają się dwa razy w roku, tj. od czerwca do 25 sierpnia (semestr jesienny), a także od 2 do 30 stycznia (semestr wiosenny). Wszelkie formy kształcenia dostępne są na stronie internetowej www.cku3.pl.
Agata Rolska