REKLAMA

bck warsztaty artystyczne 1bck warsztaty artystyczne 2bck warsztaty artystyczne 0
Wola

oświata »

 

Szkoła - drugie podejście

  9 lipca 2010

Skończył się rok szkolny. Świadectwa poodbierane. Młodzież tłumnie rusza na wakacje. Co jednak dzieje się z tymi, którym skończyć kolejnej klasy się nie udało?

REKLAMA

moje bielany 2moje bielany 0
Zazwyczaj myślimy, że taki uczeń to leń albo nieuk. Jednak niejednokrotnie oka-zuje się, że problemy z nauką i zachowaniem ucznia wiążą się z jego "wewnętrzną blokadą", kompleksami czy niskim poczuciem własnej wartości. - Mówiąc wprost - kiedyś coś się w takim dziecku zacięło, nikt tego nie zauważył i stąd nieobecności, złe oceny, demoralizujące towarzystwo, agresywne zachowanie - mówi Agnieszka Duszyńska-Rożnowicz, polonistka i wicedyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 3 na Woli, zajmującego się nauczaniem dorosłych i młodocianych, którzy z róż-nych przyczyn wypadli z systemu edukacji. - Problem nie leży całkowicie w ucz-niach. Często same gimnazja pozbywają się osób problemowych, bo rzutują one na reputację placówki, jej wyniki - dodaje.

Nastolatek, który staje przed takim problemem, nieraz nie ma się gdzie po-dziać. Niejednokrotnie gimnazja uniemożliwiają przyjęcie takich osób tłumacząc się brakiem miejsc. Wówczas uczeń trafia do Ochotniczego bądź Środowiskowego Huf-ca Pracy, skąd kierowany jest albo na praktyczną naukę zawodu lub do placówki kształcenia ustawicznego, w celu uzupełnienia swojej edukacji.

- Słuchaczy [tak nazywani są uczniowie CKU - przyp. red.] naszej szkoły moż-na podzielić na dwie grupy wiekowe - opowiada dyrektor CKU nr 3 Halina Matu-szewska. - Pierwsza to ludzie młodzi i bardzo młodzi, którzy notowali duże niepo-wodzenia w realizowaniu swojej edukacji, druga natomiast to dorośli w wieku od 30+, i są to głównie matki, które z racji ciąży były zmuszone do przerwania nauki, osoby pracujące, które spotkały się z wymogiem uzupełnienia edukacji, a także dorośli, którzy z pobudek osobistych pragną się dokształcać - mówi Halina Matu-szewska.

Zajęcia w placówce prowadzone są w trybie stacjonarnym trzy razy w tygod-niu, po południu, bądź zaocznym - w soboty i niedziele, co umożliwia pogodzenie zdobywania wykształcenia z wychowywaniem dziecka czy pracą zawodową. W skład CKU nr 3 wchodzi siedem placówek edukacyjnych, w których kształcenie jest bezpłatne. Zapisy prowadzone są w sekretariacie, a nabory słuchaczy odbywają się dwa razy w roku, tj. od czerwca do 25 sierpnia (semestr jesienny), a także od 2 do 30 stycznia (semestr wiosenny). Wszelkie formy kształcenia dostępne są na stronie internetowej www.cku3.pl.

Agata Rolska

 

REKLAMA

bck lubie wracac 2bck lubie wracac 0

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

bck bal u pana kleksa 3bck bal u pana kleksa 0
Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

bck smartfon 1bck smartfon 2bck smartfon 0

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

atal 002 2atal 002 0

REKLAMA

smaki zycia 2024-09-03 2smaki zycia 2024-09-03 0

REKLAMA

cemat box 3cemat box 0

REKLAMA

refleks chlodnictwo 2024-11-21 1refleks chlodnictwo 2024-11-21 2refleks chlodnictwo 2024-11-21 0

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

san giovani ogolny 2021-09-29 nowy 1san giovani ogolny 2021-09-29 nowy 2san giovani ogolny 2021-09-29 nowy 0

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

REKLAMA

Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą