Szczera rozmowa o drogach. "Mieszkańcy sfinansują"
26 lutego 2018
Na łamach "Echa" i TuBiałołęka.pl wielokrotnie opisywane były problemy mieszkańców Dąbrówki Szlacheckiej z ulicy Czterolistnej Koniczynki, Szafirków, Kaliny i Wilczej Łąki związane z brakiem porządnych dróg, kanalizacji, odwodnienia. Problem jest poważny, ponieważ po obfitych deszczach mieszkańcy z tego rejonu są faktycznie odcięci od świata.
Olbrzymie kałuże uniemożliwiają im dojście do posesji, a dojazd samochodem jest poważnie utrudniony przez fatalny stan gruntowej drogi. Mieszkańcy wielokrotnie prosili urząd dzielnicy o skuteczną interwencję. Zazwyczaj kończyło się na wymianie korespondencji i doraźnym równaniu drogi.
Zdesperowani ludzie zwrócili się do mnie z prośbą o pomoc. Szybko ustaliliśmy, że główne problemy tego osiedla to: droga gruntowa bez odwodnienia, brak szczegółowej wiedzy o planowanych inwestycjach MPWiK z zakresu kanalizacji, brak planu budowy dróg na tym terenie w Wieloletniej Prognozie Finansowej oraz brak skutecznych działań poprawiających stan nawierzchni w chwili obecnej.
Zaproponowałem zorganizowanie spotkania z przedstawicielami urzędu dzielnicy oraz przedstawicielami MPWiK, podczas którego będzie okazja omówienia wszystkich zgłoszonych problemów i propozycji. Spotkanie odbyło się 23 listopada zeszłego roku. Mieszkańcy obejrzeli plany inwestycyjne MPWiK dla obszaru Dąbrówki Szlacheckiej, poznali harmonogram oraz procedurę budowy indywidualnych przyłączy do posesji. Wykonanie inwestycji kanalizacyjnych dla tego terenu zaplanowano na lata 2018-2019. Dopiero po ich zakończeniu jest możliwe utwardzenie dróg i skuteczne ich odwodnienie. Przedstawiciele urzędu dzielnicy pokazali realia budżetowe, które w Wieloletniej Prognozie Finansowej do 2022 roku nie przewidują większych inwestycji drogowych (z kanalizacją i chodnikami) na tym obszarze. Aby wprowadzić do WPF nową inwestycję, trzeba znaleźć dla niej dodatkowe fundusze lub wpisać ją w miejsce innej. Dodali jednocześnie, że pomimo tego, po zakończeniu budowy kanalizacji będzie można wykonać utwardzenie dróg poprzez wylanie asfaltu. Nie będzie to jezdnia z chodnikami, ale na pewno jakościowa zmiana w stosunku do obecnego stanu.
Mieszkańcy zgłosili pilną potrzebę działań doraźnych, które trzeba podjąć niezwłocznie niezależnie od planowanych inwestycji. Padła z ich strony propozycja sfinansowania zakupu dobrej jakości kruszywa, którym urząd dzielnicy wyrówna i utwardzi ulice. Propozycja mieszkańców spotkała się z zainteresowaniem urzędników. W tej chwili trwają uzgodnienia w tej sprawie. Wolę sfinansowania zakupu kruszywa potwierdziło kilkunastu właścicieli.
Spotkanie w urzędzie dzielnicy było okazją do szczerej rozmowy o problemach, ale również szczerą rozmową o możliwościach. Było także próbą rozwiązania problemów mieszkańców. Liczę, że owocną.
Piotr Oracz
radny dzielnicy Białołęka