Święto "Żołnierzy Wyklętych" w BOK-u
25 lutego 2015
Wielkimi krokami zbliża się święto "Żołnierzy Wyklętych". Mieszkańcy Białołęki będą mogli wziąć udział w uroczystych obchodach idąc do kina, na koncert lub na wystawę. Wstęp wolny!
Wystawa plakatu
Pierwszym z serii wydarzeń będzie wernisaż wystawy plakatów "Bohaterowie Wyklęci". Prezentuje ona biogramy najsłynniejszych regionalnych "Żołnierzy Wyklętych". Wernisaż wystawy odbędzie się 1 marca o godzinie 17.
Warto świętować 1 marca. Oddajmy hołd "Wyklętym"
Od kilku lat na początku marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". O tym, kim byli i dlaczego warto pamiętać o tym święcie rozmawiałem z Robertem Radzikiem, białołęckim pasjonatem historii XX wieku, przygotowującym doktorat o Narodowym Zjednoczeniu Wojskowym.
00 w "Galerii tuż obok" w Białołęckim Ośrodku Kultury, ul. van Gogha 1. Wstęp wolny.
3275 kg muzyki
Punktem kulminacyjnym będzie koncert grupy "3275 kg Orchestra", któremu towarzyszyć będą wizualizacje związane z życiem i działalnością "Żołnierzy Wyklętych". "3275 kg Orchestra" to zespół 30 instrumentalistów będących zarówno młodymi twórcami, eksperymentatorami i doświadczonymi w swoim fachu profesjonalistami. Enigmatyczna nazwa orkiestry to łączna waga wszystkich członków zespołu oraz ich fortepianu. Koncert odbędzie się w sali widowiskowej BOK 1 marca o godz. 18.00. Wstęp wolny.
Teatr Telewizji
Podsumowaniem obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" będzie pokaz spektaklu Teatru Telewizji pt. "Tajny współpracownik", wystawionego w ramach cyklu "Scena Faktu" TVP. Kanwą dramatu jest prawdziwa historia agenta bezpieki, który niemal do końca swojego życia pozostał niezdemaskowany, ciesząc się opinią zasłużonego pedagoga i wychowawcy wielu pokoleń młodzieży. Pokaz filmu odbędzie się 2 marca o godzinie 10.00 w "Kinie na boku" w Białołęckim Ośrodku Kultury. Wstęp wolny.
W 2011 r. dzień 1 marca ustanowiono Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", a więc tych spośród żołnierzy podziemnej konspiracji, którzy nie pogodzili się z utratą suwerenności Polski po roku 1945.
mj
.