Wawer

sport »

Sukcesy wawerskich sumoków

22 kwietnia 2011

W lutym w Krotoszynie zdobyli 11 medali podczas Pucharu Polski juniorów i seniorów.

23 marca w Strzelcach Opolskich zawodnicy UKS Fuks Falenica ponownie udowod-nili, że należą do najlepszych wśród polskich sumoków, zajmując w klubowej klasyfikacji medalowej Pucharu Polski juniorów pierwsze miejsce, na które złożyły się złote medale Tomasza Wojdy w kategorii 90 i 100 kg, Natalii Kołnierzak w kat. 60 kg oraz srebrne medale Pawła Wojdy w kat. 90 i 100 kg oraz Natalii Kołnierzak w kat. 65 kg.

W grupie seniorów w kategorii do 55 kg pierwsze miejsce i złoty medal zdobyła brązowa medalistka ubiegłorocznych Mistrzostw Europy seniorek, Małgorzata Kruza, a srebrne medale zdobyli: Monika Skiba w kat. 65 kg i 80 kg oraz Michał Luto w 100 kg. Ponadto trzecie miejsca zdobyli: Paweł Wojda w kategorii do 100 kg i Michał Luto w kategorii do 115 kg.

Reprezentanci UKS Marysin Wawerski w grupie juniorów zdobyli trzy medale: Jakub Krysiak - złoty w kat. + 100 kg i brązowy w kat. 100 kg oraz Kamil Farys - srebrny w kat. + 100 kg. W grupie seniorów, w bardzo mocno obsadzonej kategorii open, Bartłomiej Struss zajął trzecie miejsce.

3 kwietnia w Falenicy w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Poezji 5 odbyła się największa impreza sportowa w sumo w grupie dzieci i młodzieży. UKS Fuks wraz z Zespołem Szkół nr 111 w ramach Grand Prix Mazowsza i Dzielnicy Wawer zorganizowali, z udziałem ponad 300 uczestników, Mistrzostwa Polski kadetów, juniorów oraz turniej dzieci.

Zawody zostały rozegrane na dwóch matach, z których jedna znajdowała się pod zawieszonym na specjalnym podwyższeniu baldachimem, tworząc tradycyjny ring do sumo "dohyo". Zachowanie tradycyjnych ceremonii, wystrój hali, sprawność organizacyjna oraz wysoki poziom sportowy sprawił, że uznano tę imprezę nie tylko jako największą pod względem liczby startujących zawodników, ale i najlepiej zorganizowaną w ciągu ostatnich lat.

Pięć medali mistrzostw Polski juniorów: złoto Natalii Kołnierzak w kat. do 60 kg, Pawła Wojdy w kat. do 100 kg, Michała Wilczka w kat. do 100 kg i srebro Tomasza Wojdy w kat. do 90 kg oraz brąz Marcina Luto w kat. do 90 kg spowodowały, że UKS Fuks w klasyfikacji medalowej tych mistrzostw zajął drugie miejsce. Jakub Krysiak UKS Marysin w kat. do 100 kg zajął drugie miejce, a Kamil Farys też w tej kategorii zdobył brązowy medal. W grupie kadetów do 16 lat zawodnicy tego klubu zdobyli cztery medale: złoty Szymon Sarna w kat. do 95 kg i Szymon Farys w kat. do 95 kg oraz srebrny Jakub Krysiak w kat. do 95 kg i Michał Onopiuk w kat. do 85 kg, co w klasyfikacji medalowej uplasowało UKS Marysin na pierwszym miejscu.