REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Strażacy lecą do Turcji. Pomogą po trzęsieniu ziemi

  6 lutego 2023

Strażacy lecą do Turcji. Pomogą po trzęsieniu ziemi
źródło: Twitter / Andrzej Bartkowiak

Trzęsienie ziemi o sile 7,8 stopnia w skali Richtera nawiedziło pogranicze Turcji z ogarniętą wojną domową Syrią. Polscy strażacy zbierają się w Warszawie, skąd wyruszą z pomocą do wschodniej Turcji. Komendant główny Andrzej Bartkowiak wysyła do akcji elitarną grupę HUSAR.

REKLAMA

"Oferta pomocy polskich strażaków z grupy HUSAR została zaakceptowana. Siły Państwowej Straży Pożarnej udają się do punktu koncentracji w Warszawie. Jeszcze dziś ruszamy z pomocą" - poinformował w mediach społecznościowych generał brygadier Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej. Autostrada do Łodzi zostanie poszerzona. Ogłosili przetarg na projekt Autostrada do Łodzi zostanie poszerzona. Ogłosili przetarg na projekt
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła postępowanie przetargowe na dokumentację do przebudowy autostrady A2 między Łodzią a Warszawą, która zyska dodatkowy pas ruchu na długości 89 km.

Trzęsienie ziemi w Turcji

W poniedziałek rano komendant Bartkowiak informował, że Turcja poprosiła społeczność międzynarodową o pomoc w dotkniętych katastrofą naturalną wschodnich regionach. Polska natychmiast odpowiedziała, oferując pomoc strażaków z grupy HUSAR.

HUSAR Poland to wyspecjalizowana jednostka strażaków przeznaczona do działań międzynarodowych, posiadająca certyfikat INSARAG nadawany przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Od 2009 roku w jej skład wchodzi m.in. Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza Warszawa 9 stacjonująca w remizie przy Młodzieńczej na Zaciszu.

Wstąp do księgarni

Strażacy HUSAR lecą do Turcji

Zadaniem Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej jest podejmowanie działań ratowniczych mających na celu dotarcie i wydobycie osób znajdujących się pod gruzami. W skład grupy wchodzą ratownicy posiadający przeszkolenie z zakresu ratownictwa wysokościowego, nawigacji satelitarnej GPS oraz obsługi elektronicznych urządzeń do lokalizacji osób znajdujących się pod gruzami. Ponadto w działaniach grupy udział biorą psy ratownicze o specjalności terenowej i gruzowiskowej.

Poniedziałkowe trzęsienie ziemi dotknęło pogranicze turecko-syryjskie zamieszkane głównie przez Kurdów. Było odczuwalne także w Libanie, północnym Iraku i na Cyprze, a lekkie wstrząsy odnotowano w Izraelu, Grecji i Egipcie. Bilans ofiar śmiertelnych zbliża się aktualnie do dwóch tysięcy, ale pod gruzowiskami mogło zginąć znacznie więcej osób.

(jok)

.
 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA