REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Sprawa dożywotniej renty

  2 lipca 2010

Chciałbym dawać dożywotnią rentę właścicielowi mieszkania, a w zamian po jego śmierci przejąłbym jego lokal na własność. Czy to legalne? Jaką umowę powinienen sporządzić?

REKLAMA


Autor jest prawnikiem
w kancelarii
Smoktunowicz & Falandysz
 
Pośmiertne przekazanie własności nieruchomości w zamian za dożywotnią rentę (tzw. hipoteka odwróco-na) nie jest uregulowane w polskim porządku praw-nym.

Kodeks cywilny przewiduje natomiast możliwość zawarcia umowy powodującej przeniesienie własnoś-ci nieruchomości w zamian za dożywotnie utrzyma-nie właściciela mieszkania (umowa o dożywocie). Polega to na tym, że własność mieszkania od razu przechodzi na nowego właściciela a nie dopiero po śmierci. W zamian osoba nabywająca nieruchomość powinna zapewnić właścicielowi przekazującemu mieszkanie dożywotnie utrzymanie. Jeśli umowa do-żywocia nie stanowi inaczej, czytelnik powinien przy-jąć jako domownika osobę, która przekazała miesz-kanie, dostarczać mu wyżywienie, ubranie, mieszka-nie, światło i opał, a także zapewnić odpowiednią po-moc i pielęgnację w czasie choroby oraz pokryć koszty pogrzebu. Kodeks cywilny daje także możliwość innego określenia zasad dożywocia i odmiennego ustalenia zakresu obowiązków ciążących na tym, który lokal nabywa. Czytelnik może zatem, obok spełnienia innych obowiązków, zapewnić poprzedniemu właścicielowi możli-wość zamieszkiwania w przekazanym mieszkaniu aż do jego śmierci. Skutek takie-go określenia obowiązków byłby najbliższy proponowanemu przez czytelnika roz-wiązaniu.

Umowa o dożywocie musi być zawarta w formie aktu notarialnego, inaczej bę-dzie nieważna. Może być ona rozwiązana przez sąd tylko w wyjątkowych sytuac-jach. Niezbędne jest w tym wypadku żądanie osoby, która lokal nabywa albo oso-by, która lokal przekazuje w zamian za utrzymanie. W przypadku drastycznego po-gorszenia się stosunków między nowym właścicielem mieszkania a poprzednim, sąd może zamienić określone w umowie obowiązki (lub ich część) na dożywotnią rentę. Z żądaniem takiej zmiany, podobnie jak w przypadku orzeczenia o rozwiąza-niu umowy, może wystąpić obecny lub poprzedni właściciel mieszkania.

dr Michał Kuliński
adwokat

Masz pytanie do prawnika? Dzwoń 22 614-58-28 lub pisz echo@gazetaecho.pl.
Prawnik odpowiada na pytania tylko na łamach gazety.

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA