REKLAMA

Wola

zabytki »

 

Spór o wolskie zabytki. Sądowa batalia przełożona

  17 kwietnia 2020

alt='Spór o wolskie zabytki. Sądowa batalia przełożona'

Od happeningu "Ratujmy Wolskie Koloseum!" minęły cztery lata. Nie ma co liczyć na szybkie rozstrzygnięcie sporu między samorządem a inwestorem.

REKLAMA

W kwietniu 2016 roku na skwerze Pawełka, obok XIX-wiecznych zbiorników gazu stojących przy Prądzyńskiego, odbył się wielki happening, który przyciągnął setki warszawiaków. Z okazji setnej rocznicy przyłączenia Woli do Warszawy lokalni aktywiści postanowili przypomnieć samorządowi o unikatowych na skalę europejską obiektach, które ochrzcili mianem "Wolskiego Koloseum".

Rozprawa przełożona

Minęły cztery lata. Ogromne budowle nadal znajdują się w rękach prywatnych, a urząd dzielnicy wciąż stara się na drodze sądowej o rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego.

- Urząd Dzielnicy Wola pod koniec 2016 r. wystosował do użytkowników wieczystych wezwanie do rozwiązania umowy użytkowania terenu przy ul. Prądzyńskiego 14A - mówił w 2018 roku burmistrz Krzysztof Strzałkowski. - Jednak porozumienie w tej sprawie nie zostało osiągnięte. W związku z tym byliśmy zmuszeni do wejścia na drogę sądową. Teraz rozpoczyna się sądowa batalia o odzyskanie i uratowanie zabytkowych rotund.

- Użytkownicy wieczyści przez ostatnie 25 lat nie wywiązali się z obowiązku adaptacji i modernizacji zabytkowych zbiorników gazu - dodawał wiceburmistrz Adam Hać. - Co więcej wydawane były nakazy Stołecznego Konserwatora Zabytków w zakresie odpowiedniego zabezpieczenia zbiorników przed dalszą degradacją.

Kolejna rozprawa miała się odbyć 2 kwietnia, ale nie doszła do skutku z powodu stanu epidemii. Jak dowiedzieliśmy się w wolskim ratuszu, jej nowy termin nie jest jeszcze znany.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Cenne zabytki

Ceglane rotundy przy Prądzyńskiego są częścią XIX-wiecznego kompleksu gazowni. Pierwsza powstała w latach 1886-1888, druga - kilkanaście lat później. Zbiorniki gazu były wykorzystywane jeszcze w latach 70. W 2005 roku oba obiekty zostały wpisane do rejestru zabytków.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze (3)

# Beka z gazem

17.04.2020 13:34

Tandetnie napisany artykuł, który niczego nie wyjaśnia. A warto byłoby chociaż opisać, jak doszło do skandalicznej prywatyzacji obiektów skutkującej ich zaniedbaniem. Mało kto pamięta jak to się odbyło ćwierć wieku temu, a niektórych czytelników jeszcze wtedy na świecie nie było.

# Warszawka

17.04.2020 20:48

No właśnie, kto przekazał rotundy jakiejś podejrzanej fundacji za złotówkę i dlaczego mogła je sprzedać?

# qvertz

17.04.2020 22:59

Rozebrać g ówno, trawkę posiać.

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

City Break
City Break

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy