REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Samorząd

"Śmieciowa paranoja". Podatek według nowych zasad
REKLAMA

REKLAMA

"Śmieciowa paranoja". Podatek według nowych zasad

Lada moment zapadnie decyzja w sprawie sposobu naliczania opłaty za odbiór śmieci.

REKLAMA

Z opinią, że podatek śmieciowy jest w Warszawie zbyt wysoki, zgodzą się zapewne wszyscy. Jak jest naliczany? Według zasad ustalonych przez radę miasta stawka od gospodarstwa domowego w bloku wynosi 65 zł miesięcznie, a od domu jednorodzinnego - 94 zł. 15 października Rada Warszawy zajmie się zmianą sposobu naliczania podatku, który ma zostać powiązany z licznikiem zużycia wody. Wiosną radni przekonywali, że wynosi ono przeciętnie 3,8 m3 miesięcznie, ale Główny Urząd Statystyczny podaje liczbę znacznie wyższą: 3,94 m3.

Ile zapłacimy? W maju, gdy projekt został wycofany przed głosowaniem, proponowana stawka za śmieci wynosiła 12,73 zł/m3 zużytej wody. Jeśli nie zostanie ona zmieniona, osoba mieszkające samotnie zapłaci 50 zł, para - 100 zł, rodzina z jednym dzieckiem - 150 zł a rodzina z czwórką dzieci - 300 zł. Przykładowy singiel mieszkający w bloku dostanie więc obniżkę podatku o 15 zł a sześcioosobowe gospodarstwo w domu jednorodzinnym - podwyżkę o 206 zł.REKLAMA

Drogie śmieci warszawiaków

- Dlaczego uważam, że system śmieciowy jest paranoiczny? - pisze Waldemar Kamiński, radny Białołęki. - Zgodnie z przepisami opłaty nie można powiązać z ilością wytwarzanych śmieci, tylko z innymi wskaźnikami (np. liczba mieszkańców w lokalu, ilość zużywanej wody). W efekcie każda zastosowana metoda jest niesprawiedliwa dla jakiejś grupy mieszkańców i żadna metoda nie motywuje do ograniczania ilości śmieci. Jeżeli wprowadzimy opłatę powiązaną z ilością zużytej wody, to mieszkańcy zaczną oszczędzać wodę, ale nie będą mieli motywacji do ograniczania produkcji śmieci.

Warto przypomnieć, że w Polsce mamy problem zarówno z produkcją śmieci i ich recyklingiem, jak i ze zmniejszaniem zasobów wody pitnej. Wprowadzone na szczeblu krajowym przepisy dotyczące odpadów związały ręce spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym, uniemożliwiając im negocjowanie cen we własnym zakresie. Ostatnia ustawa zlikwidowała konkurencję między firmami śmieciowymi i ustanowiła lokalne monopole według zasady "jedna gmina - jeden odbiorca". Skoro przedsiębiorstwa odbierające odpady nie muszą rywalizować o klienta, nie zależy im na obniżce cen.REKLAMA

Kiedy spalarnia dla Warszawy?

Osobnym tematem jest budowa nowoczesnej spalarni, bez której cały system gospodarki odpadami w mieście jest i nadal będzie wielką fikcją. Rozbudowa zakładu przy Gwarków jest planowana od lat. Docelowo spalarnia ma przekształcać w energię elektryczną i cieplną ponad 305 tys. ton śmieci rocznie, zaspokajając zapotrzebowanie kilkunastu tysięcy gospodarstw domowych. Południowokoreańska firma Posco jest gotowa przyjąć zlecenie za 2,05 mld zł brutto, a więc o ok. 870 mln zł więcej, niż planowało MPO.

Oferta na rozbudowę spalarni leży na stole od lutego, ale prezydent Rafał Trzaskowski wciąż nie zabrał głosu w sprawie inwestycji. Na dziś nie wiemy, czy samorząd zamierza poszukać oszczędności i doprowadzić do rozbudowy, czy też zrezygnować z niej. Gdy Rada Warszawy decydowała o cięciach i przesunięciach w budżecie oraz dalszym zadłużaniu miasta, na temat spalarni nie padło nawet słowo, zarówno ze strony rządzących, jak i opozycji. W 2025 roku zadłużenie samorządu ma sięgnąć 9,4 mld zł - przy założeniu, że nie będzie rozbudowy zakładu przy Gwarków.

(dg)


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Stolica

08.10.2020 19:42 #tala
Na razie to osoby samotnie mieszkające są bardzo poszkodowane i od ponad pół roku płacą za rodziny często wielodzietne, które produkują dużo więcej śmieci.To jest wielka niesprawiedliwość!!! Rodziny mieszkające razem mają różne dotacje, 500 +itp. Od dawna zabiegamy, aby to zmienić.Do tej pory rodziny siedziały cicho, bo ktoś za nich płacił.Jak jest propozycja wyrównania opłat to mamunie podnoszą alarm.
09.10.2020 07:34 #Rafał
#tala napisał(a) 08.10.2020 19:42

Na razie to osoby samotnie mieszkające są bardzo poszkodowane i od ponad pół roku płacą za rodziny często wielodzietne, które produkują dużo więcej śmieci.To jest wielka niesprawiedliwość!!! Rodziny mieszkające razem mają różne dotacje, 500 +itp. Od dawna zabiegamy, aby to zmienić.Do tej pory rodziny siedziały cicho, bo ktoś za nich płacił.Jak jest propozycja wyrównania opłat to mamunie podnoszą alarm.
Cała prawda!
09.10.2020 08:52 #djejd
O to im wlasnie chodzi. Zeby szczuc na siebie ludzi. Dlaczego nikt nie podjresla najgluoszej rzczy ze nie mozna ustalic oplat od ilosci smieci. Co to za paranoja.
09.10.2020 16:00 #para
Teraz z kolei okaże się, że najwięcej śmieci generuje podlewanie ogródka, paranoja...
09.10.2020 17:23 #proste
Złodzieje
REKLAMA
10.10.2020 09:14 #Oleole899
#para napisał(a) 09.10.2020 16:00

Teraz z kolei okaże się, że najwięcej śmieci generuje podlewanie ogródka, paranoja...
Nauczysz się nie tylko minimalizować ilość śmieci, ale i oszczędzać wodę. Wystarczy baniak na deszzówkę za kilkadziesiąt złotych.
10.10.2020 12:35 #Ale urwał!
teraz śmieci... a za chwilę deszczówka... wybraliście jemioła co umie mówić w kilku językach i tyle...
10.10.2020 13:45 #bara
#para napisał(a) 09.10.2020 16:00

Teraz z kolei okaże się, że najwięcej śmieci generuje podlewanie ogródka, paranoja...
Poniekąd tak. W podlewanym ogródku rośnie więcej zielska niż w zasuszonym, więc właściciel takiego ogródka produkuje więcej zielonych odpadów i powinien za ich wywiezienie więcej płacić. Chyba że je kompostuje, ale robi to gdy ma większy ogródek, a takiego nie należy podlewać wodą pitną z wodociągu miejskiego.
10.10.2020 20:33 #ankieter
kwota 12,73 zł/m3 czy jak obecnie 65 PLN to są kwoty wzięte z sufitu.
To jest po prostu kolejny podatek wynikający z nierządów pis. I tu akurat samorządy nie wiele mają do gadania.
Jedyne co to próbują przy tej okazji podreperować swój budżet.
My płacimy coraz więcej a śmieci jak nie były to i tak nadal nie są przetwarzane. Mało tego dzięki przychylności pis odpady są jeszcze sprowadzane do Polski. Władza zrobiła sobie na tym biznes pod płaszczykiem ekologii.

Na rynku odpadów powinna być konkurencja. A firmy które chciałby uczestniczyć w odbiorze musiałby udowodnić, że będą je przetwarzać.

Obecny system powoduje, że ja zaczynam się zastanawiać po co segregować. A jak zamiast 65 będę płacili 165 to segregację oleję. Niech samorząd zatrudni ludzi do segregacji.
11.10.2020 13:28 #pZz
@ankieter Ja nie segreguje i nie bede segregowal. Segregacja nie ma zupelnie nic wspolnego z ekologia. Jest to tylko oszczednosc dla firm przetwarzajacych odpady. Zarabiaja krocie, a ludzie jeszcze im dodatkowo kabze nabijaja. Niech zainwestuja w sprzet i ludzi.
11.10.2020 20:13 #Jasność
#ankieter napisał(a) 10.10.2020 20:33

Niech samorząd zatrudni ludzi do segregacji.
Uruchom wyobraźnię:
Do kubła na śmieci wrzucasz papier a na to ociekającą olejem puszkę po śledziach. Po tygodniu zaolejony i gnijący papier trafia do zakładu segregacji odpadów. Jak wyobrażasz sobie odzyskanie tego papieru w zakładzie? Przecież to się będzie nadawało tylko do spalenia. Zatem lepiej posegregować te odpady w domu!
No jak można być tak ciemnym?
11.10.2020 23:18 #Bemwaw
Jeśli rodzina 2+2 ma płacić taką kasę to będzie powszechna wszawica w szkołach, brud i smród bo rodzice będą oszczędzać wodę jak tylko się da, a naczynia będą zmywać wodą ze studni oligoceńskich. Zastanawiam się tylko czy ten kretyn będzie pierwszym prezydentem, który zostanie wywieziony na taczkach przez własnych wyborców?
12.10.2020 07:32 #Pit
Woda jest najcenniejsza. Dobrze, że ludzie zaczną ją oszczędzać. Bez wody nie ma życia.
12.10.2020 14:09 #Bemwaw
#Rafał napisał(a) 09.10.2020 07:34

Cała prawda!
Gów.. prawda.
12.10.2020 15:16 #lutek
czajkowski chce zabrać wtym podatku 500 plus to jest taka jego walka z rządem,rząd daje czajkowski zabiera
REKLAMA
13.10.2020 09:47 #lutek
rozpoczęła sie zbiórka na działalność nowego ruchu czajkowskiego,bo PO po tej podwyzce idzie w niepamieć a najwiekszym stratnym bedzie mpwik (wodociągi) bo ludzie zaczną kombinować np studnie oligocejskie itp ,jak straci mpwik to straci warszawa czyli my to znaczy ze dwa razy czajkowski da nam w dupe
13.10.2020 11:16 #aaaaaa
#ankieter napisał(a) 10.10.2020 20:33

Obecny system powoduje, że ja zaczynam się zastanawiać po co segregować. A jak zamiast 65 będę płacili 165 to segregację oleję. Niech samorząd zatrudni ludzi do segregacji.
Segregowane nadal będa tańsze, ale jeśli miasto zastosuje w blokach odpowiedzialnośc zbiorową za segregację śmieci to niestety wiele osób zrezygnuje z segregacji.
13.10.2020 23:09 #symforjan
A może powiązać opłatę śmieciową z wagą wszystkich mieszkańców w lokalu. Ludzie zaczną się odchudzać, czyli mniej żreć, mniej kupować, mniej wyrzucać. Zdrowiej i taniej. Można jeszcze wprowadzić obowiązek raportowania, firmie wywożącej odpady, tygodniowego bilansu oddanego moczu przez każdego mieszkańca to chyba najbardziej jest powiązane z produkcją odpadów, za każdy wysikany litr odpowiednia stawka tu trudno kombinować, każdy musi sikać. Nie wiem tylko, co na to browary i urolodzy. Ktoś tam pisał o boczkach na deszczówkę. Niestety, beczka sama wody nie produkuje, musi w nią napadać, co oczywiście w czasie suszy jest nagminne, beczki pełne wody. A w ogóle to skąd się biorą śmieci? Przecież każdy je kupuje w sklepie, to głównie opakowania, różne przedmioty, może do ceny każdego przedmiotu dożucić kilka groszy, taki podatek śmieciowy, coś jak VAT i sprzedawca musi od każdego sprzedanego artykułu odprowadzić należny podatek i kwita. wywóz każdego śmiecia jest już opłacony zanim zastanie śmieć wyrzucony. Może ludzie zaczną się zastanawiać, co kupują i po co. Kto więcej kupuje, więcej wyrzuca a nawet jeśli wyrzucam coś nie swojego to ktoś kupując ten przedmiot już zapłacił za jego wyrzucenie ale może to za bardzo sprawiedliwe by było.
16.10.2020 19:01 #ankieter
"
Uruchom wyobraźnię:
Do kubła na śmieci wrzucasz papier a na to ociekającą olejem puszkę po śledziach. Po tygodniu zaolejony i gnijący papier trafia do zakładu segregacji odpadów. Jak wyobrażasz sobie odzyskanie tego papieru w zakładzie? Przecież to się będzie nadawało tylko do spalenia. Zatem lepiej posegregować te odpady w domu!
No jak można być tak ciemnym?
"

Weź se koło je&nij se w czoło...
Myślisz, że ta segregacja jest po to aby powtórnie przetworzyć odpady? Niestety nie w PL.
To jest tylko po to aby firma odbierająca śmieci miała mniej pracy a więcej kasy. MPO- spółka miejska.
Po to była ta rewolucja kilka lat temu, która usunęła prywatne firmy i konkurencję na rynku. Inaczej dziś MPO nie byłoby dawno na rynku.
Teraz my mieszkańcy będziemy płacić dużo więcej za odpady aby utrzymać kolejne tabuny bezmyślnych leniuchów urzędasów pociotków. Tu nie chodzi o żadną ekologię!!!
Popatrz w statystyki jaki jest przyrost ilości sprowadzanych odpadów do PL.
I ja mam segregować śmieci? A w tym samym czasie do PL przypływają masowce i wjeżdżają tysiące wagonów wypełnione odpadami!
Weź se koło...

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

więcejREKLAMA
REKLAMA
REKLAMA


więcej


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Nowości do -45%
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA