REKLAMA

REKLAMA

Wakacje z Warszawy

REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Sala Kongresowa siedem lat w remoncie i końca nie widać. Zapłacimy prawie 200 milionów

  22 września 2021

Sala Kongresowa siedem lat w remoncie i końca nie widać. Zapłacimy prawie 200 milionów
źródło: Wikimedia Commons / Adrian Grycuk

Budowa Pałacu Kultury i Nauki trwała w latach pięćdziesiątych trzy lata. Dziś ratusz stolicy zamierza remontować jedną z jego sal przez dziesięć lat, a być może jeszcze więcej.

REKLAMA

"Informujemy, że Sala Kongersowa jest w trakcie modernizacji. Rezerwacje nie są jeszcze przyjmowane" - informacja z literówką w nazwie opublikowana jest na stronie internetowej Pałacu Kultury i Nauki od 2014 roku. Od tego czasu jedna z najlepszych sal koncertowych stolicy jest w remoncie, którego końca nie widać.

REKLAMA

Sala Kongresowa - kiedy otwarcie?

Siedem lat temu mówiło się, że remont będzie kosztować około 45 mln zł, co już wtedy było kwotą wysoką. W 2016 roku okazało się, że prace będą jeszcze droższe a na domiar złego upadła firma, która wygrała przetarg na przeprowadzenie remontu. Rok później samorządowa spółka Pałac Kultury i Nauki ogłosiła przetarg na nową koncepcję modernizacji sali, której koszt szacowano wtedy na 100 mln zł.

W roku 2018 Rada Warszawy przyznała na remont kwotę w wysokości... 185 mln zł. Co już wykonano? Na dziś gotowy jest tylko projekt a nieoficjalnie mówi się, że 185 mln zł to zbyt mało, by doprowadzić inwestycję do końca. Co ciekawe, kierująca w latach 2015-2016 Pałacem Kultury i Nauki Renata Kaznowska została wiceprezydentem Warszawy i utrzymała stanowisko po objęciu stanowiska przez Rafała Trzaskowskiego.

REKLAMA

Tu grali The Rolling Stones

Sala Kongresowa jest kompleksem widowiskowym znajdującym się w Pałacu Kultury i Nauki od strony ulicy Emilii Plater. Na trzech poziomach znajduje się 2880 miejsc dla widzów, a duże foyer pozwala na zorganizowanie wystawy lub bankietu. W najbliższym sąsiedztwie znajdują się jeszcze mieszczące po 80 osób sale konferencyjne imienia Mickiewicza i Puszkina, dwanaście mniejszych saloników dla grup do 20 osób, a także pomieszczenia dla VIP-ów.

W Sali Kongresowej występowali m.in. Marlene Dietrich, The Rolling Stones, Procol Harum, Tom Jones, Tori Amos, Skunk Anansie, Sinéad O'Connor, Joe Cocker, Seal, Sting czy Joe Bonamassa. Ostatni duży koncert odbył się w lipcu 2014 roku, gdy wystąpiła Katie Melua.

(dg)

 

Komentarze (10)

# Tubylec

22.09.2021 23:50

Szkoda pieniędzy na remont tego pomnika Stalinizmu. Rozebrać i odesłać do Moskwy. Albo wysadzić. Taki symboliczny koniec, bo wstyd aby prezent tyrana stał w środku miasta i był jego symbolem.

# Refleksja

23.09.2021 10:26

Zastanów się lepiej tubylcze, gdzie znajdziesz miejsce dla wszystkich instytucji mieszczących w pekinie: Kinoteki, Muzeum techniki, Teatrów: "Dramatycznego" i "Lalka" oraz wielu, wielu innych.. Dodatkowo części właścicieli biur pewnie trzeba będzie zapłacić odszkodowania. I co potem stanie na zwolnionej działce? Wieżowce? Z pewnością czekałaby nas wielka batalia reprywatyzacyjna o najlepsze grunta w Warszawie... Chociaż faktem jest, że w czasie gwałtownego wzrostu cen materiałów budowlanych remont sali kongresowej lepiej byłoby odłożyć na potem.

# facio aligacio

23.09.2021 16:45

nie tylko remont ale i utrzymanie pałacu kosztuje koszmarne pieniądze.
pałac szpeci, to jest anty-architektura. zajmuje ogromną przestrzeń a w środku ruskie klitki.
to jest obciach przed całym światem.
nawet mimo tego że w warszawie żądzą ludzie o bolszewickim sentymencie cały pałac i teren wokół jest martwy, ludzie tam nie przychodzą. nikt nie ma pomysłu jak zagospodarować to straszydło.

# że co

23.09.2021 22:11

#Refleksja napisał(a) 23.09.2021 10:26
Zastanów się lepiej tubylcze, gdzie znajdziesz miejsce dla wszystkich instytucji mieszczących w pekinie: Kinoteki, Muzeum techniki, Teatrów: "Dramatycznego" i "Lalka" oraz wielu, wielu innych.. Dodatkowo części właścicieli biur pewnie trzeba będzie zapłacić odszkodowania.
To nie są instytucje, tylko firmy. A Muzeum Techniki od lat nie istnieje. Dlaczego ktoś miałby płacić odszkodowanie? Wypowiada się umowę i do widzenia.

# WrednyKocur

24.09.2021 11:52

Jakkolwiek uważam, że czerwoną zarazę trzeba tępić, to osoby nawołujące do zniszczenia PKiN uważam za posiadające deficyt intelektualny. To najbardziej rozpoznawalny budynek warszawy, jej ikona. W nim uczyłem się szkutnictwa i żeglarstwa, z nim w tle sobie zagraniczne wycieczki zdjęcia robią, to on znajduje się w każdej grze komputerowej, w której jest Warszawa. Nic innego się ludziom za granicą nie kojarzy z Wawą tak jak on, bo niby co innego? Kolumna Zygmunta? Rachityczne Varso?
Budował go mój dziadek nie jako pomnik dla pie** komucha, lecz jako miejsce dla nas-warszawiaków. Kwestie gustu są indywidualne, lecz mnie on się diablo podoba! Wygląda jak z Gotham City, lecz bryłą nie przytłacza okolicy :D
Inna sprawa, że teren wokół niego to PORAŻKA! Te tereny powinny być reprezentacyjnym deptakiem, a nie burdelem bez ładu i składu z pryszczem muzeum pseudo-sztuki.

# facio aligacio

24.09.2021 18:58

żeby być obiektywnym kilka argumentów za pałacem:
1. mały ale gustowny
2. o gustach się nie dyskutuje, zwłaszcza o gustach szympansów. ale można sobie wyobrazić pałac na akropolu zamiast ruin świątyni Ateny. cały świat się dziwi że Grecy jeszcze do tego nie doszli. jak można wyżej cenić tą kupkę gruzów od daru stalina? przecież dar stalina jest większy.
3. było tam muzeum techniki - tak ewenement na skalę światową, eksponowano między innymi nieprzewodzące obwody elektryczne, pryzmaty nieprzepuszczające światła. szkoda że już go niema.

# dddd

25.09.2021 16:39

Mnie PKiN nie przeszkadza. Wręcz przeciwnie - przyzwyczaiłem się do tej budowli. Ładny czy brzydki - rzecz gustu. Wówczas taki styl dominował w architekturze państw tzw. demokracji ludowej. Niewątpliwie jest to budowla charakterystyczna dla Warszawy, aczkolwiek niekoniecznie pasująca do jej charakteru.
Na pewno jest to obiekt związany z historią miasta i przez lata istnienia spełniał mnóstwo funkcji dla mieszkańców miasta.
Zastanawiam się niekiedy, ile kosztuje utrzymanie tego gmachu? Ale jeżeli na siebie zarabia, to jest ok. Nawet jeżeli jest to relikt PRL, to czy się nam podoba, czy nie PRL istniała. Jest to fragment naszej historii.
Sala Kongresowa, kiedyś ważna. Obecnie nieczynna. Ale nie jest to zapewne priorytet w wydawaniu kasy na remont, bo to zapewne duże pieniądze.
Natomiast otoczenie PKiN jest fatalne. Chyba jeszcze jest gorzej, niż w czasach PRL. I z tym coś powinno się zrobić.

# Redneck

02.10.2021 21:51

Logicznym jest że Ci, którzy chcieliby zburzenia Pkin ze względów ideologicznych powinni również zadbać zburzenie cytadeli Warszawskiej i znajdujących się tam muzeów katyńskiego, wojaka polskiego i historii Polski xDDD
A tak na poważnie w temacie PKiN powinno się zadbać aby był on zabudowany/zasłonięty. Pierwszy krok poczyniono czyli MSN, ale powinno się już myśleć o niskiej i średniej wysokości zabudowie po południowej stronie, przy al. Jerozolimskich. Zabudowa zgodna z estetyką śródmieścia południowego

# Arpa61

22.11.2021 15:30

Gdyby nasza Umiłowana Władza była po prostu polska, ów ruski koszmar już byłby rozebrany i sprzedany wschodnim satrapom na części, z licytacji. A w miejscu komuszego potwora zieleniłby się PARK ŚRÓDMIEJSKI. O rzekomo przysłaniającym ohydztwo PeKiN od Marszałkowskiej "muzeum sztuki nowoczesnej", mam takie samo zdanie jak o psich odchodach: wartość "sztuki nowoczesnej" ta sama, więc w torebkę i do kosza. A jestem historykiem sztuki z czasów, gdy to coś jeszcze znaczyło i gustu nie mam "jewropiejskiego" z TVN, Gaz.Żyd. ani Tok-FM.

# Bruce

21.03.2022 10:38

Ciekawy wysyp troli - PRL-u nie da się wymazać gumką myszką ale rozumiem lobby które pragnie ozdobić stolicę koszmarami w stylu złote tarasy ( ile to już procesów o brak bezpieczeństwa dla użytkowników ?) Jest jaki jest a sala kongresowa pamięta największe gwiazdy na przestrzeni 60 lat ! Ale jest szansa - w Polsce jak się już wpisze obiekt do rejestru zabytków w przedziwny sposób ulega dewastacji ( basen solankowy Gutta w Ciechocinku) a ile kasy można zmalwersować....
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2022

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA