REKLAMA

Bemowo

inwestycje »

 

Budowa metra się rozkręca

  14 kwietnia 2023

alt='Budowa metra się rozkręca'
źródło: UM Warszawa

Budowa zachodniego odcinka metra linii M2 na Chrzanowie wkracza w etap pierwszych prac konstrukcyjnych tzw. obiektów kubaturowych. Wkrótce rozpocznie się budowa ścian szczelinowych stacji metra Karolin. Ta operacja wymaga wykorzystania m.in. łyżki zwanej chwytakiem, bentonitu, stalowych klatek i betonu.

REKLAMA

Skrzyżowanie Połczyńskiej i Sochaczewskiej - to właśnie tu powstanie stacja metra Karolin. Zarówno piesi, jak i kierowcy, mogą zauważyć w pobliżu skrzyżowania silosy i pracujący ciężki sprzęt. Widać już również pierwsze elementy konstrukcji stacji metra. Wtopa projektowa na Chrzanowie. Metro z wejściem z jednej strony ulicy Wtopa projektowa na Chrzanowie. Metro z wejściem z jednej strony ulicy
Samorządowcy w imieniu mieszkańców Chrzanowa i Jelonek apelują o dodatkowe wejścia do dwóch budowanych stacji metra: Chrzanów i Lazurowa. Ich zdaniem liczba wejść jest niewystarczająca.

Budowa metra przy Połczyńskiej

Na terenie budowy stacji metra na Karolinie pojawiły się długie, wąskie wykopy. Zabezpieczone są one po bokach tzw. murkami prowadzącymi. To konstrukcja tymczasowa, ale bardzo ważna, ponieważ posłuży do stworzenia przyszłych ścian stacji. Pomiędzy dwa równoległe murki wprowadzana zostanie teraz ogromna łyżka, która wykopie - głęboką na ponad 20 metrów - szczelinę.

Po uzyskaniu odpowiedniej głębokości do wykopu wpuszczane będą klatki zbrojeniowe. Jednak już podczas wykopania szczeliny wtłaczany będzie do środka bentonit, czyli specjalna zawiesina zapobiegająca osuwaniu się gruntu wewnątrz szczeliny.

Kolejny etap to wymiana bentonitu na beton. Ten pierwszy będzie wypierany przez beton wprowadzany do wykopu specjalnymi rurami. Wypełni on całą przestrzeń długiego wykopu i stworzy trwałe, stabilne ściany szczelinowe. W ten sposób powstanie konstrukcja przyszłej stacji.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Budowa metra w Warszawie

To oczywiście nie jedyne prace, które toczą się na budowie odcinka metra na Karolin. Na trzech przyszłych stacjach przekładane są obecnie wszystkie sieci podziemne, wykonywane są przyłącza elektryczne do placu budowy, trwa przesadzanie drzew i inne roboty przygotowawcze oraz wprowadzane są kolejne etapy tymczasowej organizacji ruchu.

(jok)

.
 

REKLAMA

Komentarze (8)

# usdfiu

14.04.2023 08:55

Karolin to małe piwo, budowa na Coopera i Rayskiego powoduje wyłączenie tych ulic z użytkowania. I to na trzy lata! Ciekawe jak będzie wyglądała budowa na Lazurowej, czy również zostanie ograniczona jej przepustowość?

# jkk

14.04.2023 15:35

Nie jest aż tak źle. I Rayskiego i Coopera są ślepe ale mają dostęp do każdego z przylegających do tych ulic domów, co prawda albo od Szeligowskiej lub Batalionów w przypadku Rayskiego albo od Gorczewskiej lub Batalionów w przypadku Coopera. Na Coopera nawet niebawem sytuacja winna się poprawić w wyniku bliskiego już oddania brakującego odcinka Orlinskiego. Pecha mają natomiast niezmotoryzowani pacjenci przychodni przy Coopera. Raz już przeniesiono im, kilkadziesiąt metrów dalej od przychodni, przystanek autobusowy z uwagi na to, że przeszkadzał on grupce mieszkańców budynku obok, teraz pacjenci dostali prezent w postaci 500+ wyrażony w metrach od najbliższego przychodni przystanku przy Lazurowej. Zważywszy, że z przychodni korzysta spora grupa pacjentów starszych, przejście 2x500 metrów będzie dla nich korzystne ze względów zdrowotnych.

# Nwdg

14.04.2023 18:39

Panie #jkk, a czy poranne korki do lazurowej pozwalają Panu jeszcze na wyjazd z posesji ?

REKLAMA

# jkk

14.04.2023 19:42

Poranne korki były, są i będą. Będą zresztą coraz większe, niebawem zasiedlone zostanie kolejne osiedle przy Batalionów. A i nowe osiedle przy Orlińskiego się zaludni. Niewykluczone, że zacznie się budowa nowych osiedli w najbliższej okolicy. Dlatego cieszyć się wypada, że budowa metra w końcu ruszyła, niektórzy zrezygnują z codziennych dojazdów do pracy samochodem.

# Chrzan

15.04.2023 00:26

Brawo! Budować, nie patrzeć na ujadające pieski :). Achhh kto by pomyślał ze wartość nieruchomosci tak wzrośnie przez metro ! :D braaaaawo

# Mia

15.04.2023 11:03

#usdfiu napisał(a) 14.04.2023 08:55
Karolin to małe piwo, budowa na Coopera i Rayskiego powoduje wyłączenie tych ulic z użytkowania. I to na trzy lata! Ciekawe jak będzie wyglądała budowa na Lazurowej, czy również zostanie ograniczona jej przepustowość?

I to bardzo ograniczą. Tak jak to miało miejsce na Kondratowicza, na targowej,na powieśli o nowym świecie, świętokrzyskiej, prostej, czy Górczewskiej nie wspomnę

REKLAMA

# Orto Graf

15.04.2023 23:19

#Mia napisał(a) 15.04.2023 11:03
na targowej,na powieśli o nowym świecie, świętokrzyskiej, prostej, czy Górczewskiej nie wspomnę
Mia, nie pisz po pijanemu bo bełkoczesz.

# edek

24.05.2023 11:55

i już stanęło. Ponoć miasto w wykonawcą coś znów się spiera o $$$
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break