Rosną notowania białołęckiego liceum
23 stycznia 2013
Liceum przy Vincenta van Gogha pnie się w górę w szkolnych rankingach a zainteresowanie białołęcką placówką wzrasta.
Białołęcki ogólniak zaczął być popularny nie tylko wśród mieszkańców dzielnicy. Trafiają tu też uczniowie z Łomianek czy Legionowa. W obecnym roku szkolnym zainteresowanie szkołą było tak duże, że rekrutacja w systemie elektronicznym zakończyła się już pierwszego dnia, a próg punktowy wyniósł, w zależności od profilu klasy, od 102 do 104 punktów. Zarówno nauczyciele, jak i dyrekcja liczą, że tendencja się utrzyma, a liceum będzie cieszyło się coraz lepszą opinią.
CV Liceum Ogólnokształcące, które w ubiegłym roku świętowało swoje 15-lecie, wcześniej mieściło się w budynku należącym do Zakładów Farmaceutycznych "Polfa". Od 2005 roku Liceum i Gimnazjum nr 122 znajdują się w nowoczesnym budynku przy ulicy Vincenta van Gogha 1.
Wielkie święto
O białołęckim ogólniaku było głośno pod koniec ubiegłego roku, kiedy odbył się tu XIV Zjazd Szkół Herbertowskich.
- Klub Herbertowskich Szkół to stowarzyszenie, do którego należy 20 placówek noszących imię Zbigniewa Herberta. Celem klubu jest m.in.: integracja społeczności szkolnych wokół osoby patrona, organizacja różnych imprez kulturalnych propagujących jego twórczość oraz raz w roku organizowanie zjazdów członkowskich - wyjaśnia dyrektor Elżbieta Gęsina. Dyrektorka opowiada też, że właśnie dzięki przynależności do klubu uczniowie jej szkoły mieli w zeszłym roku możliwość spotkać się z najbliższą rodziną Zbigniewa Herberta: Katarzyną Herbert - żoną poety i Haliną Herbert-Żebrowską - jego siostrą.
Podczas uroczystego spotkania - połączonego z obchodami jubileuszu - w szkole wręczono Medale Komisji Edukacji Narodowej. Otrzymały je dyrektor Elżbieta Gęsina oraz nauczycielka języka polskiego Anna Brodawka.
- Te najwyższe odznaczenia resortowe, wręczone przez prezesa Klubu Herbertowskich Szkół Wojciecha Kalickiego, zostały przyznane za zasługi dla oświaty i wychowania, a w szczególności za propagowanie, upowszechnianie wiedzy o twórczości Zbigniewa Herberta - mówi dyrektor Gęsina.
Kolejnym dużym wydarzeniem w życiu szkoły było spotkanie z prezydentem Bronisławem Komorowskim w areszcie śledczym na Białołęce, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Prezydent dzielił się z młodzieżą wspomnieniami i anegdotami z czasu, gdy był internowany w tutejszym więzieniu. Opowiadał również o późniejszym pobycie w obozie internowania w Jaworzu.
Sukcesy
- Uczniowie liceum osiągają coraz lepsze wyniki w nauce. Zdawalność matury w 2009 r. wynosiła 98%, w 2010 - 100%, a w 2012 99%. W dziewięciostopniowej skali staninowej, powszechnie stosowanej w oświacie, wyniki uzyskane przez tegorocznych absolwentów utrzymują się na poziomie 8 z języka polskiego i angielskiego oraz 7 z matematyki. To niewątpliwy sukces - mówi Elżbieta Gęsina.
Szkoła zajmuje coraz wyższe miejsce w Rankingu Warszawskich Szkół Ponadgimnazjalnych organizowanym corocznie przez "Perspektywy". W 2009 r. było to 89 miejsce, w 2010 - 71, w 2011 i 2012 - już 62 miejsce - na 200 placówek klasyfikowanych w rankingu. Tegoroczny będzie opublikowany w marcu.
Anna Sadowska