REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wola

inwestycje

 

Zburzą 94-metrowy wieżowiec. Chcą zbudować wyższy

  23 marca 2023

Zburzą 94-metrowy wieżowiec. Chcą zbudować wyższy
źródło: Wikimedia Commons / Panek

Powszechny Zakład Ubezpieczeń chce rozebrać wieżowiec na rogu al. Jana Pawła II i Grzybowskiej, który w latach 2000-2022 był jego główną siedzibą. 94-metrowy budynek w centrum Warszawy ma ustąpić wyższej zabudowie. Urząd miasta już storpedował plany budowy przez państwową firmę 150-metrowego wieżowca.

REKLAMA

Jak informuje "Gazeta Wyborcza", państwowy gigant PZU rozpoczął przygotowania do budowy nowego wieżowca w centrum Warszawy. Oddana do użytku w 2000 roku PZU Tower na rogu al. Jana Pawła II i Grzybowskiej pójdzie pod kilof. Wystawa o drag queen w Muzeum Woli. PiS: "Komu ma to służyć?" Wystawa o drag queen w Muzeum Woli. PiS: "Komu ma to służyć?"
Do końca lipca w Muzeum Woli można oglądać wystawę dokumentującą sceniczne tożsamości warszawskiej drag queen Kim Lee oraz fotografie ruchu LGBT. Nie wszystkim wystawa przypadła do gustu. O jej celowość postanowili zapytać dzielnicowi radni Prawa i Sprawiedliwości.

Zburzą wieżowiec w Warszawie

94-metrowy wieżowiec z przełomu wieków nie przystaje do dzisiejszej rzeczywistości centrum Warszawy. PZU chciałoby zbudować w jego miejscu budynek wysoki na 150 metrów, ale... warszawski ratusz wydał w tej sprawie negatywną opinię.

Wiadomo już, że państwowa firma będzie mogła zbudować na rogu al. Jana Pawła II i Grzybowskiej wieżowiec maksymalnie 130-metrowy. Warto wspomnieć, że stojący po drugiej stronie ulicy biurowiec Q22 ma 155 metrów wysokości.

Wstąp do księgarni

PZU Tower - krótka historia

W XIX wieku na rogu dzisiejszej al. Jana Pawła II i Grzybowskiej wzniesiono budynek warszawskiej gminy żydowskiej. Został on spalony podczas II wojny światowej, a nowe komunistyczne władze zdecydowały o wyburzeniu. Wieżowiec powstawał w latach 1997-2000 i był pierwotnie znany jako Les Tours, ale jeszcze w trakcie budowy został kupiony przez PZU z przeznaczeniem na główną siedzibę. Wieżowiec ma na dachu ruchome zwierciadła doświetlające wnętrze.

Budynek pełnił rolę siedziby centrali Grupy PZU do 2022 roku, kiedy została ona przeniesiona do budynku Y w kompleksie Generation Park obok ronda Daszyńskiego.

(jok)

.
 

Komentarze (5)

# Wwa

23.03.2023 15:39

Kolejny hałas, brud, dezorganizacją ruchu w tym rejonie. Pierw burzenie i budowa. Cyrk z betoniarkami i ciężarówkami.

# WrednyKot

23.03.2023 18:02

Złe, bo państwowe, to trzeba uwalić.

# Kolo

24.03.2023 00:53

Jakby o zezwolenie wystąpiła pewna spółka medialna to prawdopodobnie dostałaby zgodę na budowę i 300 m budynku, a decyzję by przyniesiono w zębach. A tak na marginesie, to może warto po wyburzeniu zostawic dziurę w ziemi i niech straszy.

REKLAMA

# Zxx

24.03.2023 23:14

Pewnie jakby to była działka Dom D i firma
by posmarowała jak przy wielu inwestycjach , to
Czaskoś zgodziłby się nawet na warszawski Burdż Chalifa.

# Betą

26.03.2023 16:57

Budować, nie marudzić!!!
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA